Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi
    • Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”
    • Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska
    • Izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Zamka za Bošnjake i okidač za američke sankcije?
    • Poniženi branitelji i obezvrijeđena država – braniteljski dodatak 1,5 KM mjesečno – Ništavnih 65 KM za skoro četiri godine obrane BiH – manje od dnevnice bilo kojeg političara
    • Svečano obilježen Dana grada Stoca – uz poruke poštovanja prošlosti, očuvanja stabilne sadašnjosti i izgradnje sigurne budućnosti
    • Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade
    • Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Europsko vijeće ne spominje prolongiranje, ali ni održavanje izbora: Spremni nastaviti angažman za reforme u BiH

    republikaBy republika25.03.2022Updated:26.03.2022No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Dvodnevna sjednica Europskog vijeća završila je s ukupno, a jedan od njih izravno se odnosi i na BiH. U tom zaključku se ističe nužnost provedbe reformi za dobivanje kandidazijskog statusa, kao i nastavak angažmana EU na visokoj razini u tom pogledu. U samom zaključku decidirano se ne spominje prolongiranje izbora, kao ni njihovo obvezno održavanje, kako su to objavili pojedini mediji.

    Europsko vijeće raspravljalo je o brojnim pitanjima – agesiji Rusije na Ukrajinu i sigurnosti civila u ratnom područuju, ekonomskim i svakim drugim sankcijama za Rusiju i Bjelorusiju, potpori iz EU izbjeglicama, energetici, gospodarskm pitanjima, pandemiji COVID-19, ali i obnovi demokratske Ukrajine nakon što se završe ruski napadi. Razgovaralo se i o sigurnosti i obrani i kako omogućiti EU-u brže i odlučnije djelovanje u suočavanju s krizama kao i o ulaganjima u obranu kao i o sastanku na vrhu EU-a i Kine koji se treba održati 1. travnja 2022. godine, a sve teme je objedinila u 31 Zaključak.

    “Europsko vijeće raspravljalo je o produljenoj političkoj krizi u BiH. Europska unija ponavlja svoju predanost europskom perspektive BiH i Zapadnog Balkana. Lideri u BiH trebaju pokazati snažnu opredijeljenost za brzo finaliziranje ustavne i izborne reforme, vitalne za stabilnost i punu funkcionalnost zemlje, kao i da podrže sve druge prioritetne reforme navedene u Mišljenju Komisije za dobivanje statusa kandidata. Europska unija je spremna nastaviti svoj angažman na visokoj razini u tom pogledu”, stoji u zaključku o BiH.

    Ovime se daje još nade za postizanje konsenzusa oko promjene Izbornog zakona, ali i obećanje iz EU-a za nastavkom aktivnog angažmana po tom pitanju, no ipak ne spominje se odgoda izbora, ali ni njihovo održavanje kako su to izvjestili pojedini mediji.

    /Republika/

    BiH izbori izdvojeno reforme Vijeće Europe
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”

    17.07.2026

    Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska

    17.07.2026

    Izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Zamka za Bošnjake i okidač za američke sankcije?

    17.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi

    Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”

    Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska

    Izbor hrvatskog člana Predsjedništva BiH: Zamka za Bošnjake i okidač za američke sankcije?

    Poniženi branitelji i obezvrijeđena država – braniteljski dodatak 1,5 KM mjesečno – Ništavnih 65 KM za skoro četiri godine obrane BiH – manje od dnevnice bilo kojeg političara

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.