Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • MMF o BiH: Hitno treba novca, rizici su povećani zbog vanjskih udara i domaćih političkih tenzija
    • U meksičkom krematoriju pronašli skoro 400 tijela – što je bilo u urnama koje su davali obiteljima?
    • Američki gulag – Trump otvorio prihvatilište za migrante usred močvare, ‘osigurano’ aligatorima i zmijama: “Ako pobjegnete trčite cik-cak. Šanse za bijeg vam rastu za 1%”
    • Dodik: Nećemo u RS-u dopustiti raspoređivanje 50.000 migranata iz Europe
    • Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…
    • EK demantirala – Vučić rekao kako je s von der Leyen bio dugo, a ona kako je bilo kratko i usputno
    • Počinje rat: Trump predlaže da se Muskovoj tvrtci ukinu subvencije, spominje se i deportacija, a ovaj zagovara osnivanje nove stranke
    • Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Uncategorized

    Europski sud odbio Šeksovu tužbu protiv Hrvatske – Potvrdio stav Grabar-Kitarović da ne može ‘čeprkati’ po Tuđmanovim povjerljivim podacima

    republikaBy republika03.02.2022No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Europski sud za ljudska prava odbio je tužbu koji je protiv Republike Hrvatske podnio Vladimir Šeks. Europski sud je utvrdio da nije povrijeđen članak 10 Europske konvencije o ljudskim pravima jer je Šeksu uskraćen pristup povjerljivim podacima predsjednika Franje Tuđmana. Šeks je podatke trebao u sklopu istraživanja za knjigu.

    Pristup podacima tražio je još u mandatu predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, javlja N1 Hrvatske.

    Iz njenog Ureda Šeksu su odbili dati dio dokumenata tvrdeći da je riječ o tajni, a takva odluka Ureda predsjednice kasnije je dobila potvrdu i na Upravnom i na Ustavnom sudu.

    Šeks je tada tvrdio kako su sudovi svoju odluku donijeli “iz čudnih razloga” te da ne može postupiti drugačije nego se obratiti Europskom sudu koji je sada odbio njegovu tužbu.

    U obrazloženju Suda stoji kako je Šeks umirovljeni političar koji je ranije obnašavo visoke funkcije te da je zatražio od Državnog arhiva pristup za 56 dokumenata koji su imali oznaku “Državna tajna – strogo povjerljivo”.

    Ured predsjednice dopustio je, prema preporuci Vijeća za nacionalnu sigurnost, da mu se da pristup za 31 dokument, ali za njh 25 je rečeno da im ne može pristupiti jer bi to moglo naštetit neovisnosti, intergitetu, nacionalnoj sigunosti i vanjskim odnosima zemlje.

    Šeks je zatim tražio od Povjerenice za informiranje da mu odobri pristup, ali i ona je u srpnju 2018. odbila njegov zahtjev. Odluka Ureda predsjednice zatim se našla na Upravnom 2018. i na Ustavnom sudu 2020. godine i oba suda su odlučila da je Ured predsjednice bio u pravu.

    /Republika/

     

    arhiv europski sud izdvojeno VLADIMIR ŠEKS
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    MMF o BiH: Hitno treba novca, rizici su povećani zbog vanjskih udara i domaćih političkih tenzija

    02.07.2025

    Američki gulag – Trump otvorio prihvatilište za migrante usred močvare, ‘osigurano’ aligatorima i zmijama: “Ako pobjegnete trčite cik-cak. Šanse za bijeg vam rastu za 1%”

    02.07.2025

    Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…

    01.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    MMF o BiH: Hitno treba novca, rizici su povećani zbog vanjskih udara i domaćih političkih tenzija

    U meksičkom krematoriju pronašli skoro 400 tijela – što je bilo u urnama koje su davali obiteljima?

    Američki gulag – Trump otvorio prihvatilište za migrante usred močvare, ‘osigurano’ aligatorima i zmijama: “Ako pobjegnete trčite cik-cak. Šanse za bijeg vam rastu za 1%”

    Dodik: Nećemo u RS-u dopustiti raspoređivanje 50.000 migranata iz Europe

    Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…

    Kolumne

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.