Europski parlamentarci osudili su secesionizam Milorada Dodika i pozvali Europsko vijeće na uvođenje sankcija srpskom članu Predsjedništva BiH i predsjedniku SNSD-a i njegovim suradnicima. U usvojenom amandmanu također se navodi i nužnosti daljnjeg ulaganja u regiju, politika proširenja kao i provedbu 14 ključnih prioriteta u BiH i kojima se osigurava provedba Daytonskog mirovnog sporazuma.
“Oštro osuđuje neustavne, secesionističke mjere vlasti Republike Srpske čiji je cilj uspostava usporednih institucija u području medicine i medicinskih proizvoda, pravosuđa, obrane, sigurnosti i oporezivanja, čime se podrivaju državne strukture BiH i stvara egzistencijalna prijetnja njezinu jedinstvu i teritorijalnoj cjelovitosti; osuđuje štetnu ulogu regionalnih aktera i vanjskog uplitanja Rusije; Poziva se Vijeće da nametne ciljane sankcije Miloradu Dodiku i njegovim saveznicima zbog njegovih koruptivnih aktivnosti, kontinuirane destabilizacije zemlje i podrivanja suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti BiH”, ističe se, između ostaloga u amandmanu uz godišnje izvješće Odbora za vanjske poslove Europskog parlamenta o provedbi zajedničke vanjske i sigurnosne politike u 2021. godini.
Amandman su podnijeli zastupnici Pedro Marques, Tonino Picula i Thijs Reuten, a podržala su ga 504 zastupnika u EP-u – ‘protiv’ je bilo 93 zastupnika, a 72 su bila ‘suzdržana’. Iako je ovaj amandman podržala većina zastupnika najbrojnije grupacije EPP-a (europski pučani), među njima nisu bili hrvatski zastupnici iz HDZ-a koji su glasali kao i populisti i desnica.
Srbijanski mediji, primjerice B92, u svezi ovog izvješuju kako su “Hrvati stali na Dodikovu stranu”, ali i da je “ipak izglasano”.
Za banjalučki Glas Srpske Željana Zovko, zastupnica EP-a, ujedno i potpredsjednica Odbora za vanjske poslove te izaslanstva za odnose sa BiH kazala je da je “amandman došao naknadno”, te da su glasali protiv jer, kako je rekla “ovo nije uopće trenutak kada su takvi potezi korisni”. “U BiH treba rješavati problem Izbornog zakona i smirivati tenzije”, rekla je Zovko za Glas Srpske.
Amandman poziva na proširenje i suradnju EU-a i zemalja zapadnog Bakana
U ovom amandmanu se ističe podrška zaključcima sastanka na vrhu zapadnog Balkana održanog na Brdu pri Kranju pod slovenskim predsjedanjem Vijećem; ponavlja svoju potporu europskoj perspektivi zemalja zapadnog Balkana i u skladu s time ponavlja svoj poziv na ubrzavanje procesa proširenja i pružanje jasnog vodstva za zemlje koje žele pristupiti EU-u.
Također se potiče države članice da konačno ispune svoja obećanja i naglašava da je hitno potrebno održati prve međuvladine konferencije s Albanijom i Sjevernom Makedonijom te odobriti liberalizaciju viznog režima Kosovu. U amandmanu se naglašava da se proces proširenja i dalje čvrsto temelji na tome da zemlje kandidatkinje ispunjavaju sve relevantne kriterije kako ih je definiralo Europsko vijeće, sa snažnim naglaskom na jačanju demokracije, vladavine prava i ljudskih prava i prava manjina, kao i na poticanje pomirenja i gospodarskog napretka na zapadnom Balkanu, kao preduvjetima za trajnu stabilnost i blagostanje; naglašava potrebu za pojačanom suradnjom u suočavanju sa zajedničkim izazovima; naglašava potrebu za naučenim poukama o politici proširenja, kao i povećanom vidljivošću i daljnjim ulaganjima u regiju kako bi se potaknula svijest javnosti, a time i kredibilitet i angažman EU-a; poziva na suradnju EU-a sa zemljama zapadnog Balkana kako bi se pronašla rješenja za probleme koji ometaju daljnje reforme, uključujući provedbu 14 ključnih prioriteta
u BiH i kojima se osigurava provedba Daytonskog mirovnog sporazuma.
“Naglašava se važnost europske integracije tih partnerskih država za stabilnost i sigurnost cijelog kontinenta; poziva EU da podrži civilno društvo na zapadnom Balkanu u promicanju i širenju europskih vrijednosti; pohvaljuje rad EUFOR-ove operacije Althea, koja doprinosi miru, stabilizaciji i europskoj integraciji BiH; ponavlja da ova operacija i dalje ima ključnu ulogu za sigurnost i stabilnost BiH i regije”, navodi se u amandmandu trojice europarlamentaraca koji je usvojen.
Također se naglašava, a kako se navodi, u kontekstu mogućeg budućeg proširenja, potrebu za učinkovitijim donošenjem odluka na razini EU-a.
“Oštro osuđuje neustavne, secesionističke mjere vlasti Republike Srpske čiji je cilj uspostava usporednih institucija u području medicine i medicinskih proizvoda, pravosuđa, obrane, sigurnosti i oporezivanja, čime se podrivaju državne strukture BiH i stvara egzistencijalna prijetnja njezinu jedinstvu i teritorijalnoj cjelovitosti; osuđuje štetnu ulogu regionalnih aktera i vanjskog uplitanja Rusije; poziva Vijeće da nametne ciljane sankcije Miloradu Dodiku i njegovim saveznicima zbog njegovih koruptivnih aktivnosti, kontinuirane destabilizacije zemlje i
podrivanja suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti BiH”, stoji u usvojenom amandmanu.
/Republika/