Turizam je jedan od najvažnijih sektora ekonomije SAD-a, a sada se suočava s ozbiljnim izazovima zbog politike predsjednika Donalda Trumpa. Njegova odluka o uvođenju visokih carina na uvoz iz ključnih trgovinskih partnera poput Kine, Kanade, Meksika i Europske unije izazvala je negativne reakcije diljem svijeta, a nije puno pomoglo ni to što je odlučio odgoditi uvođenje carina za 90 dana svima osim Kini, piše Slobodna Dalmacija.
Osim ekonomskih posljedica, ove mjere dovode do sve izraženijeg bojkota putovanja u SAD, što bi moglo imati dalekosežne posljedice za turistički sektor.
Otkazuju se putovanja
Prema izvješćima europskih turističkih agencija, sve više Europljana odlučuje otkazati svoje planirane posjete SAD-u. Razlozi za to uključuju ne samo visoke carine koje povećavaju cijene proizvoda i usluga, već i Trumpovu kontroverznu vanjsku politiku te njegovu retoriku koja je mnogima odbojna. Danski turist Kennet Brask, koji je ranije uživao u ribolovu na Floridi, izjavio je da više neće posjećivati SAD dok je Trump na vlasti, a slično razmišljaju i mnogi drugi građani Njemačke, Francuske i Italije, navodi The Independent.
Osim političkih razloga, neki turisti biraju alternativne destinacije kao znak protesta. Kanada, na koju se Trump također okomio carinama (uz to što je želi pripojiti i učiniti 51. saveznom državom), bilježi porast interesa među europskim putnicima. Prema podacima njemačke agencije “America Unlimited”, mnogi Nijemci sada biraju Kanadu kao zamjensku destinaciju.
SAD je treća najposjećenija zemlja na svijetu, s 72,3 milijuna turista u 2024. godini i prihodima od 194 milijarde dolara. Međutim, predviđa se da će broj međunarodnih dolazaka pasti za 5,1 posto u 2025., dok bi potrošnja stranih turista mogla opasti za čak 10,9 posto, što bi predstavljalo gubitak od 18 milijardi dolara samo u ovoj godini. Ukupni gubitak za turistički sektor procjenjuje se na nevjerojatnih 64 milijarde dolara.
Razlozi ovog pada nisu samo politički. Jačanje dolara i rast cijena zbog carina čine SAD skupljom destinacijom za strane posjetitelje. Osim toga, negativna percepcija zemlje zbog Trumpovih mjera dodatno odvraća potencijalne turiste.
Pad broja turista ne pogađa samo velike gradove poput New Yorka ili Los Angelesa; štetu trpe i manje zajednice koje ovise o prihodima od turizma. Hoteli, restorani, turističke agencije i prijevoznici već bilježe pad rezervacija. Male tvrtke koje su ključne za lokalnu ekonomiju suočavaju se s rastućim troškovima zbog uvoznih carina i smanjenom potražnjom.
Trumpova politika carina dio je šire strategije smanjenja trgovinskog deficita SAD-a. Međutim, ova strategija izazvala je trgovinske ratove s ključnim partnerima poput Kanade, Meksika i Kine. Ove zemlje ne samo da uzvraćaju protumjerama nego i potiču svoje građane da izbjegavaju putovanja u SAD kao oblik protesta.
Posebno zabrinjavajući aspekt jest utjecaj na odnose između SAD-a i Europske unije. Trumpove prijetnje uvođenjem dodatnih carina na europske proizvode dodatno narušavaju transatlantske veze. Europljani sada radije biraju destinacije unutar EU-a ili druge zemlje poput Kanade i Meksika.
Turistički sektor SAD-a suočava se s neizvjesnom budućnošću. Gubitak prihoda od stranih turista mogao bi negativno utjecati na cijelu ekonomiju zemlje. Stručnjaci upozoravaju da bi nastavak Trumpove politike mogao dodatno pogoršati situaciju te ugroziti velike događaje poput Svjetskog nogometnog prvenstva 2026. i Olimpijskih igara 2028., koji bi trebali privući milijune međunarodnih posjetitelja.
Dok neki optimisti vjeruju da će se tržište oporaviti nakon promjene administracije ili prilagodbe politika, trenutni trendovi ukazuju na dugotrajne posljedice koje će zahtijevati ozbiljne intervencije kako bi se obnovilo povjerenje stranih turista.
Turizam nije samo ekonomska aktivnost; on je most između kultura i naroda. Ako SAD izgubi svoju privlačnost kao destinacija zbog političkih odluka, šteta neće biti samo financijska već i simbolična – gubitak globalnog prestiža koji je desetljećima gradio, pie Slobodna Dalmacija.
/Desk/