Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Američki gulag – Trump otvorio prihvatilište za migrante usred močvare, ‘osigurano’ aligatorima i zmijama: “Ako pobjegnete trčite cik-cak. Šanse za bijeg vam rastu za 1%”
    • Dodik: Nećemo u RS-u dopustiti raspoređivanje 50.000 migranata iz Europe
    • Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…
    • EK demantirala – Vučić rekao kako je s von der Leyen bio dugo, a ona kako je bilo kratko i usputno
    • Počinje rat: Trump predlaže da se Muskovoj tvrtci ukinu subvencije, spominje se i deportacija, a ovaj zagovara osnivanje nove stranke
    • Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%
    • Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje
    • Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    EU zaoštrava pristup: Moguće zaustavljanje pregovora i vraćanje na početak

    republikaBy republika05.02.2020Updated:09.02.2020No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Novom metodologijom Europske komisije (EK) omogućuje se zaustavljanje ili povratak na početak u pristupnim pregovorima u slučajevima kada zemlje kandidatkinje ne napreduju u bilo kojem polju koje se obuhvaća u pristupnom procesu, navodi se u dokumentu u koji je Radio Slobodna Europa (RSE) imao uvid.

    Europski komesar za proširenje Oliver Varhelji predstavit će danas, (srijeda 5 veljače) u Bruxellesu revidiranu metodologiju procesa pristupanja EU.

    Države članice Europske unije (EU) imati će veći ujecaj u iniciranju suspenzije pristupnih pregovora, piše Radio slobodna Europa.

    Ova metodologija se neće primenjivati na Srbiju i Crnu Goru, ali ostaje otvorena mogućnost da i te dvije države obuhvate novim pristupom, ukoliko se te zemlje slože.

    Ovo su ključni elementi nove metodologije EK kojom će se promijeniti pristup u pregovorima o članstvu za zemlje koje će tek početi ovaj proces.

    “Iako napredak u reformama treba poticati i opipljivije nagrađivati, jednako tako postoji potreba i za odlučnijim mjerama koje bi proporcionalno sankcionirale svaku ozbiljnu ili dugotrajnu stagnaciju ili čak zaostajanje u provođenju reformi i ispunjavanju zahtjeva procesa pristupanja”, stoji u nacrtu dokumenta.

    Naglasci iz novog dokumenta

    Moguća stagnacija ili zaokret pregovaračkog procesa trebalo bi biti priopćena  godišnjom procjenom EK. Ostavlja se mogućnost i državama članicama EU da doprinesu ovom procesu tako što će Komisiji dojavljivati bilo kakvu stagnaciju ili ozbiljno zaostajanje u procesu reformi:

    Omogućit će se državama članicama EU odluku da se pregovori oko određenih oblasti ne održe, ili u najozbiljnijim slučajevima, obustave u cjelini;
    Već zatvorena poglavlja mogu se ponovo otvoriti ili resetirati ako probleme treba preispitati;
    Opseg i intenzitet financiranja iz EU može se prilagoditi naniže (umanjiti), s izuzetkom podrške civilnom društvu;
    Prednosti bliže integracije, npr. pristup programima EU, jednostrane koncesije za pristup tržištu mogu se zaustaviti ili povući.

    Predviđeni poticaji

    “Uvjetovanje neće biti nenagrađivano”, navedeno je. Tako će EK inzistirati i na jasnim uvjetima od samog početka.

    U dokumentu se spominje važnost da zemlje kandidatkinje “poznaju referentne vrijednosti po osnovu kojih će se mjeriti njihov učinak te da države članice EU dijele jasno razumijevanje što se točno traži od kandidata”.

    “Ako zemlje dovoljno prijeđu na reformske prioritete dogovorene u pregovorima, to bi trebalo dovesti do bliže integracije zemlje sa EU, radu na ubrzanoj integraciji i ‘postupnom uvođenju’ u pojedinačne politike EU, tržišta EU i programe EU, uz osiguravanje ravnopravnih uvjeta”, ističe se u nacrtu nove metodologije.

    Predviđaju se i povećana financijska sredstva i investicije, uključujući instrument pretpristupne podrške, zasnovan na performansama i na reforme za bližu suradnju s međunarodnim financijskim institucijama kako bi se podržala podrška.

    O Srbiji i Crnoj Gori

    Od ukupno 35 pregovaračkih poglavlja, Crna Gora je otvorila 34, a privremeno zatvorila tri. Srbija je otvorila 18 poglavlja, a privremeno zatvorila dva, od ukupno 35.

    Pregovaračka poglavlja bit će grupirana u tematskim klasterima, ukupno njih šest.

    Ovi klasteri obuhvaćaju široke teme kao što su upravljanje, unutarnje tržište, ekonomska konkurentnost i povezanost. Omogućit će utvrđivanje najvažnije i najhitnije reforme po sektorima, a pregovori o svakom klasteru bit će otvoreni u cjelini – nakon ispunjavanja početnih mjerila.

    Iako se predviđa da se metodologija primijeni samo za one zemlje koje će tek otpočeti pristupne pregovore, ostaje otvorena mogućnost da i Srbija i Crna Gora, koje su duboko u ovom procesu, uključe u ovaj način pregovaranja, ali za tu mogućnost je potrebna njihova suglasnost.

    “Da bi se u pregovorima sa Srbijom i Crnom Gorom unijela veća dinamika, rad na poglavljima može se organizirati i oko klastera, uz poštovanje postojećih pregovaračkih okvira i uz dogovor ovih zemalja”, navodi se.

    U nacrtu nove metodologije se ističe da bi to omogućilo veću političku usredotočenost na ključne sektore i politički zamah u zemljama oko ključnih pitanja koja su nužna za usklađivanje.

    Nova metodologija zadovoljava zahtjeve Francuske

    Metodologija u pristupnom procesu se formalno mijenja nakon 17 godina. Poslednji put je ovo učinjeno 2003. godine uoči najvećeg proširenja u povijesti EU, 2004. godine kada je europski blok odjednom primio 10 novih članica.

    Promjenu pristupa je inicirala Francuska, koja je ovo uvjetovala otvaranjem pristupnih pregovora sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.

    Francuska je prva izašla s njenim idejama kakose  treba vodii budući pregovori o pristupu. Nakon nje su i ostale zemlje članice doprinijele prijedlozima. Nova metodologija u većini zadovoljava francuske zahtjeve, ali u nekim elementima ima u obzir i prijedloge ostalih zemalja.

    Usvojenu metodologiju trebale bi podržati zemlje članice EU. Tek nakon toga se može ponovno razmatrati pitanje otvaranja pristupnih pregovora sa Skopljem, odnosno Tiranom. To će se najverovatnije dogoditi na summitu koji će biti održan krajem ožujka u Bruxellesu.

    (Izvor: RSE)

    EU izdvojeno Kosovo metodologija pregovori sjeverna makedonija
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Američki gulag – Trump otvorio prihvatilište za migrante usred močvare, ‘osigurano’ aligatorima i zmijama: “Ako pobjegnete trčite cik-cak. Šanse za bijeg vam rastu za 1%”

    02.07.2025

    Dodik: Nećemo u RS-u dopustiti raspoređivanje 50.000 migranata iz Europe

    02.07.2025

    Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…

    01.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Američki gulag – Trump otvorio prihvatilište za migrante usred močvare, ‘osigurano’ aligatorima i zmijama: “Ako pobjegnete trčite cik-cak. Šanse za bijeg vam rastu za 1%”

    Dodik: Nećemo u RS-u dopustiti raspoređivanje 50.000 migranata iz Europe

    Incident u NSRS-u i zamalo tuča: Stevandić isprovocirao Vukanovića: “Za psihijatrije” i “svinjo, majmune debeli”…

    EK demantirala – Vučić rekao kako je s von der Leyen bio dugo, a ona kako je bilo kratko i usputno

    Počinje rat: Trump predlaže da se Muskovoj tvrtci ukinu subvencije, spominje se i deportacija, a ovaj zagovara osnivanje nove stranke

    Kolumne

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.