Europska unija ozbiljno razmatra uvođenje zabrane dolaska građanima Sjedinjenih Američkih Država zbog naglog pogoršanja epidemiološke slike u toj zemlji, javlja CNN, a prenosi Euractiv.
U slučaju da SAD ne zadovolji kriterije koje je Europska komisija navela kao preduvjet za otvaranje granica, državama članicama bi se moglo dozvoliti da američke građane tretiraju na jednak način kao i državljane Rusije i Brazila. Zanimljivo, građanima Kine, države iz koje je virus Sars-Cov-2 potekao, za sada neće biti zabranjen dolazak u EU
Još jedan je to u nizu udaraca administraciji predsjednika Donalda Trumpa koji i dalje neumorno tvrdi da se Bijela kuća sjajno snašla u izazovima pandemije, ali da mu nitko ne želi odati počast za uspjeh kojeg je postigao.
No, u posljednja 24 sata samo u Sjedinjenim Američkim Državama zabilježeno je 36,880 novih slučajeva, a najveći skok u broju novooboljelih pacijenata bilježe Florida, Oklahoma i Teksas. Do tog je dana od bolesti Covid-19 oboljelo više od 2,3 milijuna Amerikanaca, od čega ih je 121,000 izgubilo život zbog komplikacija uzrokovanih koronavirusom.
Svjetska zdravstvena organizacija upozorila je Sjedinjene Američke Države i zemlje Latinske Amerike da ukoliko ubrzo ne obuzdaju novi val širenja virusa, moraju ponovno razmotriti uvođenje karantena, zato što regija još uvijek nije dosegla vrhunac pandemije smrtonosnog virusa.
SAD uvodi nove carine za EU
Sjedinjene američke države uvesti će nove carine na robu vrijednu 3,1 milijarde dolara koja se izvozi iz Francuske, Njemačke, Španjolske i Ujedinjene Kraljevine, prenio je Bloomberg. Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa opet prijeti da će upotrijebiti mjere protiv Europe što bi moglo dovesti novog transatlantskog trgovinskog sukoba.
Američki trgovinski predstavnik Robert Lighthizer želi nametnuti dodatne tarife na proizvode poput maslina, piva, džina i kamiona, uz povećanje carina na proizvode uključujući zrakoplovnu opremu, sir i jogurt, navodi se u obavijesti objavljenoj u utorak 23.ožujka. Nove carine mogle bi se povećati za čak 100%, što bi udvostručilo cijenu takvih proizvoda za američke uvoznike i time bi se u potpunosti spriječilo njihov ulazak na tržište.
Ako SAD nastavi sa svojim planom on bi mogao biti koban za europske luksuzne brendove. Među njima Givenchy i Hermes koji proizvode kožne proizvode, zatim Remy Cointreau i Pernod Ricard koji proizvode konjak i šampanjac ili LVMH, Moët Hennessy Louis Vuitton, koji proizvodi široki spektar luksuznih proizvoda. Tarife na njemačko pivo ili britanski gin mogle bi povećati cijene tog alkoholnog pića i smanjiti potražnju što bi naštetilo proizvođačima poput Beefeatera, James Burrougha ili William Grant & Sons koji proizvode poznati Hendricks gin. Vijeće destiliranih alkoholnih pića u SAD-u priopćilo je da se protivi svim dodatnim carinama na alkohol, što bi “eskaliralo trgovinske tenzije diljem Atlantika i dodatno ugrozilo američke kompanije i ugostiteljske poslove koji su već pod prisilom kao rezultat COVID-19″, naveli se u priopćenju.Porez na uvoz dodao bi se carini od 25 posto koju je SAD uveo prošle godine na uvoz škotskog i irskog viskija, likera i jela iz Njemačke, Irske, Italije, Španjolske i Ujedinjene Kraljevine.
Uz već prisutnu nesigurnost uzrokovanu koronavirusom, zbog novih tenzija između SAD-a i Europe, cijene dionica su pale na najnižu razinu u tjedan dana. Dionice pića, tvrtki za luksuznu robu i proizvođači kamiona bili su u najvećem gubitku.
Potez je povezan s odlukom Svjetske trgovinske organizacije (WTO) iz listopada kojom je završen petnaestogodišnji spor oko financijske pomoći koju Europa pruža glavnom proizvođaču aviona Airbus. U svibnju 2019. WTO-ovo žalbeno tijelo presudilo da EU nije ukinuo subvencionirane razvojne kredite za Airbusov zrakoplov A380, najveći putnički zrakoplov u svijetu, ni za najnoviji europski mlazni zrakoplov dugog doleta A350, koji uzrokuju gubitke Boeingu i radnicima u američkom zrakoplovnom sektoru.
WTO je presudio da SAD ima pravo uvesti carine u iznosu do 7,5 milijardi dolara kako bi nadoknadila štetu u avioindustriji. Carine su bile namijenjene SAD-u za nadoknadu dijela gubitaka koje je američki proizvođač aviona Boeing pretrpio zbog ilegalnih europskih trgovinskih praksi. SAD je tada uveo 25 posto carine na stotine europskih proizvoda među kojima su francuska vina, talijanski sir i škotski viski, te 15 posto na zrakoplovne dijelove Airbusa.
Robert Lighthizer kako bi dodatno naštetio Europljanima je primjenjivao izuzetno štetnu taktiku, takozvanog ”vrtuljka osvete”, kojom je SAD periodično mijenjala tarife na različite skupine robe.