Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu
    • Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom
    • Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”
    • 267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.
    • Habemus Papam! – Imamo Papu!
    • Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om
    • Drugi dan konklave – Ponovno crni dim-Papa nije izbran – Čeka se kraj dana
    • Akademik, mons. Topić u posjetu Vatikanu: Milijuni vjernika mole za što bolji izbor novog pape
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    EU paket sankcija protiv Rusije – Jer nije uvela sankcije Rusiji, Srbiji zabrana uvoza nafte preko JANAF-a – Pogoditi će i BiH, a najviše RS?

    republikaBy republika06.10.2022Updated:07.10.2022No Comments6 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Novi paket sankcija Europske Unije protiv Rusije, neće uključiti i izuzeće, tj. derogaciju za Zapadni Balkan, pa samim tim za Srbiju, zbog beogradskog stava prema službenoj Moskvi o neuvođenju sankcija Rusiji. Paket sankcija podrazmijeva i ograničenje cijene ruske nafte koju Rusija izvozi u treće zemlje izvan EU.

    Pojedini mediji u Hrvatskoj pišu kako, unatoč tome što je prijedlog Europske komisije predviđao jednu iznimku od koje bi profitirala Srbija, a tiče se i Jadranskog naftovoda (JANAF-om se distribuira nafta za potrebe rafinerija u Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Mađarskoj, Slovačkoj i Češkoj Republici.), Hrvatska i još nekoliko država članica pobrinule su se da taj dio prijedloga ne prođe jer se smatra kako za takav stav nema opravdanja. To praktično znači da se od 1. studenog Srbija neće moći opskrbljivati preko Jadranskog naftovoda, čime se dovodi u pitanje i cijena na tom tržištu, kao i odabira alternatvnih pravaca opskrbe.

    “Srbija ne uvodi sankcije Rusiji, stoga ne bi trebala profitirati od derogacije. Ostale države članice (EU) su se složile s ovim stavom”, rekao je jedan diplomatski izvor koji je bio uključen u razgovore o novom paketu sankcije, prenosi  Radio Slobodna Europa (RSE).

    RSE piše kako movi paket sankcija protiv Rusije, koji priprema Europska unija (EU) ne uključuje derogaciju za Zapadni Balkan, zbog beogradskog stava prema zvaničnoj Moskvi.

    “Srbija ne uvodi sankcije Rusiji, stoga ne bi trebalo da profitira od derogacije”

    “Srbija ne uvodi sankcije Rusiji, stoga ne bi trebalo da profitira od derogacije. Ostale države članice (EU) su se složile sa ovim stavom”, rekao je jedan diplomatski izvor koji je bio uključen u razgovore o novom paketu sankcija.

    Naime u prvom nacrtu prijedloga o novom paketu sankcija, Zapadni Balkan je bio izuzet od ograničenja koje se odnosi na uvoz ruske sirove nafte.U ranijem prijedlogu je navedeno da je potrebno predvidjeti derogaciju za Zapadni Balkan, kako bi se zaštitila energetska sigurnost regije.

    Derogacija bi, prema preliminarnoj ideji, omogućila tranzit ruske sirove nafte naftovodom preko Hrvatske, pod uvjetom da takav tranzit ostane u granicama prosječnih razina tranzita iz prethodnih godina kako bi se izbjeglo zaobilaženje sankcija.

    Međutim, kako se doznaje iz diplomatskih izvora, nakon rasprave na razini veleposlanika država članica EU, paragraf o derogaciji je uklonjen zbog neusuglašavanja Srbije sa sankcijama EU protiv Rusije, koje su dogovor na rusku agresiju protiv Ukrajine.

    RSE piše, nadalje, kako ima uvid u najnoviji dokument, čiji tekst je usuglašen u utorak, 4. listopada, gdje se više ne spominje derogacija za regiju.

    Diplomatski izvori su potvrdili da su nakon dubinske analize, europski stručnjaci došli do zaključka da je uvoz nafte dovoljno diverzificiran, stoga nije potrebna derogacija jer više “nije nužno kupovati rusku naftu”. Imajući u obzir tu činjenicu kao i protivljenje nekih država članica, Europska komisija je tu točku skinula iz svog prijedloga.

    Ranije je Srbija bila izuzeta od sankcija jer je Europska komisija našla rješenje za očuvanje uvoza nafte u Srbiju, preko Jadranskog naftovoda (JANAF), piše RSE.

    Srbija se ubuduće neće moći opskrbljivati preko JANAF-a

    Kako piše Nova.rs, tako se Srbija od 1. studenog neće moći opskrbljivati ruskom naftom preko Jadranskog naftovoda (JANAF) ili bilo koje druge luke i morskog puta.

    Sva sirova nafta koju Srbija uvozi dolazi tankerima do Omišlja na Krku i otuda se preko Jadranskog naftovoda transportira za Srbiju, na rijeci Dunav. Odatle se preko Novog Sada nafta transportira do rafinerije u Pančevu, gde se dalje prerađuje. Do prije nekoliko mjeseci, gotovo dvije trećine nafte Srbija je dobivala iz Iraka – oko 45% ukupne količine uvoza. Iz Kazahstana je dolazilo 10% nafte i iz Norveške oko 1%. Iz Rusije je tankerima stizalo u prosijeku oko 15% potreba Srbije, koja je posljednjih mjeseci bila inače značajno jeftinija na tržištu.

    Kako piše Nova RS Upravo njena cijena, ali i strepnje od mogućih sankcija, bile su razlog što je Srbija u prethodnom periodu značajno povećala uvoz sirove nafte iz Moskve, s prošlogodišnjih 16% na čak 60%. Zbog toga je i značajno smanjen uvoz iz Iraka, iz kojeg je prošle godine stizalo čak 47% sirove nafte, ali i Kazahstana, koji je na srpskom tržištu bio zastupljen sa 10%.

    Zabrana uvoza, inače, odnosi se na naftu koja se doprema brodovima, a od te mjere su privremeno izuzete zemlje koje nemaju izlaz na more, poput Mađarske, Bugarske, Češke i Poljske.

    Sada će Srbija, piše Nova.r, morati iznaćinačin i da doprijeti do drugih država OPEK-a, organizacije zemalja izvoznica nafte koja je osnovana. Pored Iraka, tu su i Alžir, Indonezija, Iran, Kuvajt, Libija, Nigerija, Katar, Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Venezuela.

    Borenović: Hrvatska izlobirala

    Predsjednik PDP-a Branislav Borenović komentirajući uvođenje sankcija Srbiji na rusku naftu kazao je kako će to imati i izravan utjecaj na BiH, a najviše Republiku srpsku te da će cijene nafte rasti 25%.

    “Činjenica da je Hrvatska izlobirala da se Srbiji zabrani uvoz ruske nafte, zbog čega će je građani Srbije naftu i njene derivate plaćati znatno skuplje, brutalan su udarac i na Bosnu i Hercegovinu, koje dnevno iz Srbije uvoze čak 1.000 tona nafte, od čega najveći dio ide u Republiku Srpsku”, kazao je Borenović.

    On navodi da su posljedice ove odluke, izuzev što će cijene uvoza nafte biti i više, da će vrlo vjerojatno doći do smanjenja dotoka nafte i naftnih derivata, što sve u konačnici znači da će cijena goriva rasti do 25%, a dalje i cijena životnih namirnica.

    “E, to je to veliko savezništvo i prijateljstvo s Hrvatskom u koje nas Dodik uvjerava, to su posljedice bakinačke „Maestral koalicije“ Dodika i Milanovića”, rekao je predsjednik PDP-a Branislav Borenović, pokušavajući i na ovoj temi priskrbiti političke bodove. On se nije osvrnuo na činjenicu i razlog kako se sve događa zbog neuvođenja sankcija Rusiji od strane Srbije.

    Borenović kaže da “ova i ovakva vlast Hrvatske nije i ne može biti nikakav saveznik i prijatelj Srbima u kojoj god zemlji živjeli”.

    “Jadno je, tužno i mučno to savezništvo. Njegovo savezništvo je podaništvo, što je dokazano bezbroj puta. Savezništvo sa dokazanim srbomrscima se uvijek završi na našu štetu. Sljedeći put kada gorivo, ali i druge namirnice budemo plaćali po još višim cijenama od dosadašnjih, sjetimo se da je SNSD odbio ukinuti akcize na naftu i naftne derivate, a da su nam onda Dodikovi prijatelji i saveznici zadali ovako brutalan udarac. I onda se netko naivno ili zlonamjerno pita zašto se svakim atomom snage i danas borimo protiv te pošasti, kriminalnog naprijatelja svog naroda, koji nas je okupirao”, poručio je Borenović, stavljajući paket EU sankcija u ”dnevno-politički paket bh politike’.

    /Desk/

    BiH eu sankcije izdvojeno janaf Rusija Srbija uvoz nafte
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    08.05.2025

    267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.

    08.05.2025

    Habemus Papam! – Imamo Papu!

    08.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu

    Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.

    Habemus Papam! – Imamo Papu!

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.