Predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović jučer se u sjedištu NATO-a u Bruxellesu, sastao s generalnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom. Džaferović je istaknuo opredijeljenost NATO integracijama, ali i naglasio da se akteri iz entiteta Republika Srpska ne pridržavaju postojećih rješenja do kojih se, rekao je, došlo kroz mukotrpan dijalog i konsenzus.
Stoltenberg je nakon sastanka ponovio da NATO čvrsto podržava mir i stabilnost u BiH i diljem Zapadnog Balkana, no uskoro je uslijedio “Twitter odgovor” od srpskog član Predsjedništva i predsjednika SNSD-a da Džaferović u Bruxellesu “ne govori u ime BiH” te da “predstavlja stav svoje stranke”. I ostale reakcije od strane predstavnika Dodikove vlasti bile su, više-manje, slične.
Istaknuvši kako BiH proteklih godinu proživljava duboku krizu kojom je, kako je ocijenio dovedeno u pitanje 27 godina mukotrpno građenog mira, Džaferović je, između ostaloga rekao kako je osjećaj sigurnosti kod bh žitelja ozbiljno narušen, posebno nakon ruske agresije na Ukrajinu.
“Činjenica da je Daytonski sporazum, kao jamac sigurnosti na Balkanu i ukupne europske sigurnosti, doveden u pitanje zaslužuje punu pozornost ovog cijenjenog tijela”, kazao je Džaferović koji je pri tom oštro kritizirao poteze Milorada Dodika secesijom kao i pokušaje preuzimanja ovlasti države od strane entiteta RS čime se, kako je naveo, ugrožava očuvanje njenog suvereniteta i teritorijalnog integriteta te predstavlja otvoreni napad na ustavni poredak.
Za blokadu NATO puta džaferović je okrivio predstavnike iz RS-a, a još više Rusku Federaciju i njezin utjecaj.
“Kada govorimo o budućnosti BiH, često čujemo pozive na unutarnji dijalog i konsenzus. Problem u BiH uopće nije izostanak dijaloga i konsenzusa. Problem je što se akteri iz entiteta RS ne pridržavaju postojećih rješenja do kojih smo došli upravo kroz mukotrpan dijalog i konsenzus. Predstavnici iz entiteta RS u Vijeću ministara opstruiraju usvajanje i dostavljanje novog ciklusa Programa reformi, zbog čega je usporeno ispunjavanje obveza BiH prema NATO savezu. To se sve radi po nalogu službene Moskve. Osobno smatram da predstavnici RS nisu samostalno odstupili od realizacije dogovorenog, već su to učinili na zahtjev Ruske Federacije, koja je otvoreno iskazala interes da zaustavi naš NATO put. Očito je da je blokada institucija i realizacije usvojenih odluka postala sredstvo blokade NATO puta. U svakom slučaju, ne možemo govoriti o dijalogu i konsenzusu, ako vlasti entiteta RS opstruiraju ono što je rezultat dijaloga i konsenzusa, bilo da se radi o Programu reformi, Oružanim snagama BiH ili nečemu trećem. Temeljni preduvjet dijaloga i konsenzusa je da poštovanje utvrđenih riješenja”, rekao je Džaferović.
Dodik:
“BiH nije donijela odluku o integracijama u NATO, nije zauzela stav o situaciji u Ukrajini, o utjecaju bilo koje treće države na BiH”, reagirao je srpski član Predsjedništva Milorad Dodik putem Twittera. Dodik je ustvrdio kako je “šteta što generalni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg sudjeluje u devastaciji Daytonskog mirovnog sporazuma, u čije se očuvanje kunu, znajući da Džaferović u Bruxellesu ne govori u ime BiH”.