Jutrošnje mjerenje indekxa kvalitete zraka, prema mjernim stanicama Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH, u Mostaru je izmjeren indeks AQI 106. Međutim, podaci mobilnih aplikacije za očitanje kvalitete zraka pokazuju višu vrijednost, jutros AQI 138, a jučer u popodnevnim satima AQI 165, te se ocjenjuje da kvaliteta zraka biti vrlo nepogodna za zdravlje. Bez obzira što mjerenja indexa AQI odstupaju, oba mjerenja pokazuju visoku razinu zagađenosti, dok je stanje posebno loše u Sarajevu.
Zbog zemljopisnog položaja Mostara te vrlo lošeg strujanja zraka, magla će se zadržati sve do podnevnih sati kada se očekuje razvedravanje.
Podaci Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH jutros su pokazali da su najviše izmjeren index imala sarajevska područja, Ilidža s izmjerenim AQI 271, potom Vogošća s AQI 252, Bjelave 205, Otoka 160, kao i na području Zenice gdje je, primjerice, u Tetovu izmjereno 238, a na Vranduku AQI 237. Loša kvaliteta zraka izmjerena je i u Travniku, AQI 171, Bihaću AQI 156 itd.
Kako se navodi, Federalni hidrometeorološki zavod, index kvalitete zraka od 101-150 ukazuju na povećanu mogućnost simptoma respiratornih bolesti i otežano disanje kod plućnih bolesnika (poput astme), djece, starijih osoba, osoba aktivnih na otvorenom (uključujući radnike na otvorenom), osoba sa određenim genetskim predispozicijama za razvoj bolesti, osoba sa ograničenom kvalitetom prehrane.
Povećana mogućnost simptoma respiratornih bolesti kod osjetljivih grupa stanovništva uključujući starije osobe, osobe nižeg socijalnoekonomskog statusa; moguće pogoršanje simptoma srčanih i plućnih bolesti i uranjena smrtnost kod osoba sa plućnim i srčanim bolestima kao i otežano disanje kod plućnih bolesnika (poput astme), djece, starijih osoba, osoba aktivnih na otvorenom (uključujući radnike na otvorenom), osoba sa određenim genetskim predispozicijama za razvoj bolesti, osoba sa ograničenom.
Kod ovako izmjerenih vrijednosti kvalitete zraka za osobe s plućnim bolestima (poput astme), djeca, stariji, osobe koje su fizički aktivne na otvorenom, osobe s određenim genetskim predispozicijama za razvoj bolesti i osobe sa ograničenom kvalitetom ishrane preporuka je ograničavanja dužeg boravka na otvorenom kao i napornih aktivnosti na otvorenom. Također, sobe s plućnim i srčanim bolestima, djeca, stariji i osobe nižeg socijalno-ekonomskog statusa bi trebale reducirati duže ili naporne aktivnosti na otvorenom.
Za izmjerene vrijednosti indexa od 151-200 učinci na zdravlje ljudi su još opasniji, a preporuke za stanovništvo još alarmantnije.
/Desk/