Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Reis Kavazović čestitao papi Lavu XIV. – “U ovim izazovnim vremenima važno imati hrabre lidere koji će graditi dijalog i mostove
    • Deset stranaka potpisalo koaliciju protiv Dodika – čeka se Čović, a on ima uvjet
    • Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija
    • JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping
    • Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu
    • Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom
    • Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”
    • 267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Donald Trump drugi put predsjednik SAD-a: “Ovo će biti zlatno doba Amerike, zaustaviti ćemo ratove”

    republikaBy republika06.11.2024Updated:07.11.2024No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Republikanski kandidat Donald Trump osvaja drugi mandat predsjednika SAD-a nakon što je u utrci za Bijelu kuću pobijedio demokratsku potpredsjednicu Kamalu Harris, prema najnovijim projekcijama vodećih američkih medijskih kuća. Američke mreže Fox News, CNN i NBC proglasile su Donalda Trumpa nadolazećim predsjednikom pošto je prema njihovim projekcijama osigurao dovoljno glasova Izbornog kolegija nakon pobjeda nad Kamalom Harris u državama na kojima se vodila teška bitka, uključujući Pennsylvaniju i Wisconsin.

    Trump, koji nikada nije priznao poraz na izborima 2020. od predsjednika Joea Bidena i optužen je za pokušaj poništavanja rezultata, stavio je imigraciju, inflaciju i kriminal u središte svoje populističke kampanje.

    Projekcije rezultata predsjedničkih izbora po državama:

    Elektorski glasovi za Trumpa:

    Kentucky – 8, Indiana – 11, Zapadna Virdžinija – 4, Florida – 30, Južna Karolina – 9, Alabama – 9, Mississippi – 6, Oklahoma – 7, Tennessee – 11, Arkansas – 6, Wyoming – 3, Sjeverna Dakota – 3, Južna Dakota – 3, Louisiana – 8, Nebraska – 2, Ohio – 17, Teksas – 40, Missouri – 10, Utah – 6, Montana – 4, Iowa – 6, Kansas – 6, Idaho – 4, Sjeverna Karolina – 16, Georgia – 16, Pennsylvanija – 19.

    Elektorski glasovi za Harris:

    Vermont – 3, Maryland – 10, Rhode Island – 4, Connecticut – 7, Massachusetts – 11, Delaware – 3, Illinois – 19, New Jersey – 14, New York – 28, Colorado – 10, Kolumbijski distrikt (Washington D. C.) – 3, Kalifornija – 54, Washington – 12, Oregon – 8, Novi Meksiko – 5, Virginia – 13, Havaji – 4, distrikt br. 2 u Nebraski – 1, New Hampshire – 4, Minnesota – 10, Maine – 1.

    Dopisnica HRT-a Branka Slavica javila se za podnevni Dnevnik HTV-a iz Washingtona.

    – Bila sam u stožeru Kamale Harris gdje se očekivao njezin dolazak i uistinu je atmosfera bila od polovice večeri poprilično tužna i komorna. Bilo je jasno da ne ide u onom smjeru u kojem je trebalo ići, no ona bi se sutra trebala obratiti i očekuje se da prizna izborni poraz, kazala je Slavica.

    Dodaje kako je u ovom trenutku i Associated Press, agencija koja u Sjedinjenim Državama službeno objavljuje tko je pobjednik, potvrdila je, nakon što su to već napravili brojni američki mediji, da je Donald Trump osvojio više od 270 potrebnih elektorskih glasova, a brojanje glasova još nije završeno.

    ‘Harris ima samo jednu opciju – priznati poraz’

    – Dakle, nema dvojbe, Kamala Harris ima samo jednu opciju, priznati poraz.

    – Sada možemo očekivati traženje krivca u redovima demokrata, zašto su tako loše završili u ovom izbornom ciklusu, tko je kriv, je li to Joe Biden koji se kasno povukao iz utrke, je li krivo to što nije provedena prava predizborna utrka, je li Kamala Harris imala nedovoljno vremena da se predstavi Americi. Dakle, to je ono što sad očekujemo, traženje krivca među demokratima za ovaj poraz, kazala je Slavica.

    Što se tiče Trumpa i njegovih politika, istaknula je kako je “jedno kampanja i obećanja biračima kada netko želi doći na predsjedničku poziciju, a drugo ono što možemo očekivati”.

    – Možemo očekivati promjenu politike prema ilegalnim imigrantima. Također, povećanje carina, tarifa, možda ne drakonsko kao što Trump obećava i možemo očekivati zasigurno smanjenje poreza.

    Što se tiče vanjske politike, mislim da najviše pozornosti trebamo usmjeriti novoj američkoj politici prema Ukrajini, koja možda neće biti drastična, ali će biti drugačija. Kada je riječ o Izraelu, mislim da tu neće biti velikih promjena, rekla je Slavica.

    – Svi kažu da će ovaj put biti efikasniji jer ima iskustvo četverogodišnje u Bijeloj kući. Možemo očekivati da bude brži u provođenju svojih politika, zaključila je Slavica.

    Trumpu stižu brojne čestitke

    Niti sat vremena nakon što ga je Fox proglasio izbornim pobjednikom, Donaldu Trumpu počele su stizati brojne čestitke iz svijeta. Čestitku je uputio glavni tajnik NATO-a Mark Rutte. Njegovo vodstvo ponovno će biti ključno za održanje našeg Saveza snažnim, radujem se ponovnoj suradnji s njim na promicanju mira snagom kroz NATO, rekao je među ostalim Rutte.

    Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski čestitao je Donaldu Trumpu. Cijenim predanost predsjednika Trumpa pristupu do mira snagom, upravo je to načelo koje praktički može približiti pravedan mir u Ukrajini, rekao je Zelenski na društvenoj mreži X.

    Europska unija i SAD trajno su povezni i imaju povijesnu vezu. Kao saveznici i prijatelji EU se raduje nastavku naše konstruktivne suradnje, poručio je predsjednik Europskog vijeća Charles Michel u poruci na društvenoj mreži X.

    Trump: Ovo je politička pobjeda kakvu Amerika nikada nije vidjela

    U svom obraćanju javnosti, Donald Trump je zahvalio je u obraćanju pristašama na podršci kakvu, rekao je, nitko dosad još nije vidio.

    – Zahvaljujem svima, vjerujem da je ovo bio najveći politički pokret svih vremena, poručio je rano u srijedu pred mnoštvom pristaša u Kongresnom centru okruga Palm Beach.

    – Amerika nam je dala snažan i moćan mandat bez presedana, rekao je.

    Rekao je kako će izliječiti zemlju i sve popraviti.

    – Ovo je politička pobjeda kakvu Amerika nikada nije vidjela, poručio je Trump. Dodao je i kako su prešli preko, kako se mislilo, nepremostivih prepreka. Zahvalio je svojoj obitelji, supruzi Melaniji Trump te svojoj “nevjerojatnoj djeci”. Kazao je da će se svaki dan boriti za svakog građanina Amerike, za jaku i sigurnu zemlju.

    – Ovo će biti zlatno doba Amerike, naglasio je.

    – Preuzeli smo kontrolu nad Senatom, utrka je bila teška, a velike su šanse da ćemo osvojiti i Zastupnički dom, rekao je.

    Rekao je da će se isplatiti svaki glas za njega i poručio da će građanima vratiti na najbolji mogući način to što su glasali za njega.

    Trump je nakon toga rekao kako su mu mnogi govorili da je “Bog poštedio njegov život s razlogom, a taj razlog je da spasi Ameriku”.

    U govoru se dotaknuo i granica.

    – Morat ćemo zatvoriti granice, želimo da ljudi dolaze, ali moraju ući legalno, poručio je te naglasio kako će “zaustaviti ratove”.

    – Za vrijeme prošlog mandata nismo imali ratove, četiri godine ih nismo imali, istaknuo je.

    /Desk/

    Donald Trump izbori izdvojeno SAD
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Deset stranaka potpisalo koaliciju protiv Dodika – čeka se Čović, a on ima uvjet

    10.05.2025

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    09.05.2025

    JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    09.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Reis Kavazović čestitao papi Lavu XIV. – “U ovim izazovnim vremenima važno imati hrabre lidere koji će graditi dijalog i mostove

    Deset stranaka potpisalo koaliciju protiv Dodika – čeka se Čović, a on ima uvjet

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.