Dom naroda Parlamentarne skupštin BiH, na današnjoj hitnoj sjednici, nakon rasprave o osiguranju novčanih sredstava za financiranje Općih izbora koji će biti održani 2. listopada ove godine, a koju je iniciralo pet izaslanika iz Kluba bošnjačkog naroda, nije usvojio zaključak koji su oni predložili.
Predloženi zaključak predviđao je da se „nalaže ministru financija i trezora u Vijeću ministara BiH (Vjekoslav Bevanda – HDZ BiH) sačinjavanje prijedloga odluke o dodjeli sredstava Središnjem izbornom povjerenstvu BiH za provođenje izbora 2022. godine u iznosu od 12.528.000 KM, u skladu sa zahtjevom SIP-a, te da Vijeću ministara BiH navedenu odluku usvoji u roku od 48 sati kako bi se navedena sredstva stavila na raspolaganje SIP-u u cilju provođenja Općih izbora 2022. godine“.
Od 15 izaslanika, „za“ predloženi zaključak glasalo je njih šest, osam je bilo ‘protiv’, a jedna ‘suzdržan’.
Iz Federacije BiH zaključak je podržalo šest izaslanika, a četiri su bila protiv, dok su iz RS-a četiri izaslanika glasala protiv, a jedan je bio suzdržan.
“Sjednica je završena nakon duge rasprave, mislim da je bilo 10 rasprava i 17 replika, naravno i obraćanje ministra financija koji je htio ukazati na tijek stvari kada je u pitanju fiskalna politika i zahtjev SIP-a čiji je sadržaj bio na dnevnom redu današnje sjednice kroz inicijativu Kluba bošnjačkog naroda. Taj prijedlog je odbijen”, kazao je predsjedavajući Doma naroda PS BiH Dragan Čović nakon sjednice, pri tom izražavajući dvojbu je li uopće i trebao zakazivati hitnu sjednicu.
“Jednostavno je upitno jesam li ju trebao zakazati sukladno poslovničkim odredbama, ali zbog osjetljivosti teme nismo htjeli tumačiti da ne treba sazvati sjednicu. Netko politizira temu koja je na dnevnom redu i to uglavnom oni zbog kojih se nije mogao ni donijeti fiskalni okvir, i ostali pretpostavke za proračun”, rekao je Čović pri tom se referirajući na odgovornost bošnjačkih izaslanika.
On je rekao kako su procedure vrlo jasne, da se o proračunu za prethodnu godinu ne može raspravljati u svibnju tekuće godine, kao i da je osnova za ovogodišnji proračun u potpunosti drukčija.
“Osnov će biti realne potrebe BiH, prihodovne strukture i rashodi. Ključni osnov je izmjena PDV-a, trošarine i niz fiskalnih zakona koji najizravnije utječu na proračun. Zbog inflacijskih i političkih kretanja, pri donošenju proračuna institucija BiH, mora biti sagledano realno stanje. Usvojit ćemo ga, nadam se vrlo brzo, jer smo trenutno bez promjena osnovica plaća policajcima, carinicima i ostalima koji i dalje svoja primanja vežu za proračun iz 2020. godine”, rekao je Čović.
On je rekao kako smatra da su “političari u predizbornoj kampanji” te da “nužno ne govore o temama sa kojima se trebaju baviti”.
“Većina nas raspravlja i pojavljuje se pred govornicom u jednoj klasičnoj izbornoj kampanji. Zakon je vrlo jasan. Institucije BiH se financiraju kroz proračun. Da smo 5 posto energije uložili posljednjih mjeseci, mi bismo proračun imali. Pojedinci doživljavaju da “hrvatska strana” blokira donošenje proračuna zbog izostanka dogovora oko Izbornog zakona i da govorimo o trećem entitetu i podjeli BiH. Svi ti koji su to radili do sada, trebali su tamo usvojiti, u Predsjedništvu, imaju dva člana Predsjedništva koji su formalno predlagači proračuna”, kazao je Čović.
On je ponovio podršku prema ministru financija Vjekoslavu Bevandi, a kojeg se kako kaže, brutalno vrijeđa, a naveo je i spominjanje sankcija i kazneni odredbi.
“Ovo je klasičan pritisak, evo sad ću kazati, sarajevske politike, za njih je kampanja davno krenula. Kako riješiti sve bez rješavanja pitanja konstitutivnih naroda”, rekao je Čović naglasivši i kako se “bez izmjena izbornog zakona ne može maštati o političkom procesu koji će biti stabilan”, te kako “BiH nema institucije koje rade u pravom kapacitetu već 4 godine”.
Izetbegović: Visoki predstavnik treba nametnuti odluku
Drugi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PS BiH i predsjednik SDA, Bakir Izetbegović, nakon hitne sjednice je kazao kako smatra da su neusvajanjem sredstava za provođenje izbora prekršene europske konvencije i Ustav te da visoki predstavnik treba nametnuti odluku kojom će sredstva biti osigurana.
“Ja ne očekujem od Schmidta da nametne proračun već da nametne nužne odluke koje ce omogućiti provedbu izbora. Schmidt će nam trebati sve dok se ne bude poštovali zakoni i Ustav”, dodao je Izetbegović.
Komentirajući prijedlog Milorada Dodika, srpskog člana Predsjedništva i predsjednika SNSD-a, da Republika Srpska financira izbore u tom entitetu, kazao je da “on time pokušava dokazati da je BiH sastavljena od dva entiteta”, te da se to “ne smije dopustiti”.
U kontekstu propalih pregovora o Izbornom zakonu kazao je da je “javnost mogla vidjeti kakvim je pritiscima bio izložen i kakvi su prijedlozi bili na stolu”.
“Koji su protiuustavni, koji onemogućavaju zauvijek provedbu presuda Europskog suda za ljudska prava. Ja, koji sam to odbio, po nekima saqm kriv za ovo stanje”, rekao je Izetbegović.
/desk/