Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade
    • Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”
    • Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika
    • Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’
    • Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti
    • KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”
    • “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja
    • Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Dok Dodik kaže kako “ne da imovinu”, Elektroprivreda RS Mađarima predala koncesiju i vlasništvo nad Solarnom elektranom u Trebinju

    republikaBy republika29.03.2023Updated:29.03.2023No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mađarska tvrtka “Lugos Renewables” uskoro će preuzeti vlasništvo nad Solarnom elektranom Trebinje 1, nakon što je Konkurencijsko vijeće BiH dalo zeleno svjetlo za ovu akviziciju, javlja Biznisinfo.ba.

    Prijavu koncentracije podnijeli su početkom prošle godine gospodarski subjekti Mješoviti Holding Elektroprivreda RS, Matično poduzeće a.d. Trebinje i Lugos Renewables Karlatolt Felelossegu Tarsasag Republika Mađarska.

    Prijavom mađarska kompanija stiče većinski udio u osnovnom kapitalu gospodarskog subjekta Solarna fotonaponska elektrana Trebinje 1. Konkurencijsko vijeće je krajem prošle godine odobrilo ovu akviziciju, a odluka je obavljena jučer u Službenom glasniku Bosne i Hercegovine.

    Ova solarna elektrana koja bi se trebala graditi u okolini Trebinja vrijedna je više od 50 milijuna eura i bit će najveća u BiH.

    U Rješenju Konkurencijskog vijeća se navodi da će Mađari imati zajedničko vlasništvo nad ovom elektranom sa EP RS, ali se ne navode postotci.

    Ištvan Halaš, generalni direktor tvrtke, nedavno je rekao kako je tvrtka s Elektroprivredom Republike Srpske potpisala sporazum o tajnosti što se tiče određenih detalja ugovora.

    Mediji su ranije pisali da će Mađari biti vlasnici 70 posto udjela u poduzeću “Solarna elektrana Trebinje 1”, kao i koncesije, koja je prvobitno dodijeljena “Elektroprivredi RS-a”, piše portal Biznis info.

    ‘Prijateljstvo’ Dodika i Orbana

    No, jasno je da ovog preuzimanja vlasništva od strane mađarske tvrtke ne bi bilo da nije postojala politička odluka. Podsjetimo da je aktualni predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u više navrata istaknuo suradnju i partnerstvo s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, a nedavno je u BiH boravio i mađarski ministar vanjskih poslova Peter Sijarto, koji je i nazočio na Četvrtom Summit energetike ‘SET Trebinje 2023’.

    Pri tom, on je imao nekoliko bombastičnih izjava, vrlo oštro je kritizirao EU, istaknuo kako mu je Dodik “vrlo dobar prijatelj” te da će Mađarska blokirati svaku inicijativu za njegovo sankcioniranje.

    Većinskim udjelom Mađarska postaje koncesionar, no upitna je tajnost ugovora s Elektroprivreda Republike Srpske jer se radi o javnom poduzeću, a to dovodi do pitanja transparentnosti poslovanja.

    /Desk/

    elektroprivreda rs izdvojeno solarna elektrana trebinje
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”

    16.07.2026

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    16.07.2026

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    15.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade

    Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.