Brošura radi suzbijanja strateških tužbi usmjerenih protiv javnog djelovanja (SLAPP) omogućit će sucima, odvjetnicima i široj javnosti da se na lak način i u ranoj fazi mogu prepoznati i odbaciti ti zlonamjerni sudski postupci, rečeno je u petak na predstavljanju brošure, prenosi HRT.
Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek istaknula je važnost brošure i radne skupine za suzbijanje SLAPP-a osnovane 2021. koja je okupila stručnjake i sve one koji, kako je istaknula, imaju nešto reći o SLAPP-u kako bi se zaustavila ta negativna praksa.
– Dogodilo se ono što smo željeli, a to je da se i unutar pravosudnog sustava i medijske struke osvijestilo o kakvom se problemu radi i da je upravo rano prepoznavanje SLAPP tužbi ključan alat kojim će se odvratiti pravosuđe da uđe u sudske postupke, kazala je ministrica.
Dodala je i da je, s druge strane, rad na suzbijanju SLAPP tužbi bila prilika i da se osvijeste novinari i urednici koje su profesionalne granice u bavljenju medijskim poslom u skladu sa Zakonom o medijima i ostalim zakonima.
Nacionalna koordinatorica projekata za sigurnost novinara Vijeća Europe i OSCE-a i članica Vijeća za elektroničke medije Jasna Vaniček-Fila naglasila je da se u izradi brošure posebna pozornost posvetila da to bude jasan i stručan edukacijski materijal u utemeljen na Direktivi EU o zaštiti osoba uključenih u javno djelovanje od očito neosnovanih tužbi ili zlonamjernih sudskih postupaka iz travnja 2024.
Naglasila je i kako je radni materijal raspravljan na dva zajednička sastanka radne skupine u kojoj su sudjelovali stručnjaci i novinari na čiji su prijedlog uvrštene i odredbe Ustava RH o slobodi izražavanja i Povelje EU o temeljnim pravima i Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Pojasnila je i da brošura daje tumačenja i definicije javnoga djelovanja, teme od javnog interesa, tko su podnositelji, a tko mete SLAPP-a te koje je područje primjene Direktive (EU).
Ograničavanje javnog djelovanja i zastrašivanje
Što se tiče objašnjenja što je SLAPP Vaniček-Fila je istaknula da ne postoji stroga definicija niti na razini EU, no u brošuri je navedeno poglavlje Direktive koje sadrži oznake što upućuju na SLAPP tužbe koje se ne pokreću radi ostvarivanja prava već im je glavna svrha ograničavanje javnog djelovanja i zastrašivanje.
Brošuri je dodan i QR kod koji vodi na službeni tekst EU Direktive, QR kod obrazovnog materijala o SLAPP-u za sučelje koje se koristi u edukacijama Pravosudne akademije, kao i mail adresa Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije (MPUDT) na koju se mogu javiti sve mete SLAPP-a.
Na predstavljanju brošure načelnica u Ministarstva pravosuđa Petra Jurina je, govoreći o aktivnostima za suzbijanje SLAPP-a, naglasila da će odgovarajući hrvatski zakon pokrivati šire područje nego ono definirano Direktivom EU.
Glavni urednik 24sata i član Radne skupine za suzbijanje SLAPP-a Ivan Buča govorio je, između ostaloga, i utjecaju SLAPP tužbi na poslovanje medija i uredničku politiku.
Predstavnik Sindikata novinara Hrvatske u Radnoj skupini za suzbijanje SLAPP-a Dušan Miljuš govorio je o iskustvima u susretima sa sucima županijskih sudova koji su prethodili izdavanju brošure.
– Moram reći da su suci itekako bili zainteresirani čuti i naša iskustva vezana za sudske postupke, ali i kako zapravo funkcioniraju mediji. Ispostavilo se da oni vrlo malo znaju kako funkcioniraju tiskani, a naročito elektronički mediji u vrijeme interneta, kazao je Miljuš.
/Desk/