Kao što je i prije najavljeno, danas, na dan održavanja sjednice Glavne skupštine UN-a na kojoj se razmatra Rezolucija o genocidu u Srebrenici, u tom gradu održala se sjednica Vlade RS-a. U Srbiji su podne zvonila zvona na pravoslavnim crkvama u znak neslaganja s izglasavanjem rezolucije o Srebrenici, a sam patrijarh porfirije blagoslovio je predsjednika Srbije prije polaska u New York gdje pokušava lobirati što više država članica za stav protiv.
Na sjednici je sudjelovao i predsjednik tog entiteta Milorad Dodik, kao i ministri iz RS u Vijeću ministara, načelnici i gradonačelnici lokalnih zajednica Birča i Podrinja.
“Idemo dalje, ništa neće biti, nitko neće pucati. Ništa se neće dogoditi. Isključujem tu mogućnost, ja nisam onaj koji prijeti. Ja nisam kao Helez. Oni zasnivaju tu priču na NATO. Republika Srpska nema namjeru nikoga mobilizirati i iči na teritorij Federacije BiH. Jedino oni mogu napasti, mi nemamo namjeru. Ako napadnete, e to je druga priča. Jedino ako je ovaj svijet poludio pa se NATO odluči intervenirati, ali intervenirati će prema Dodiku, ne prema Republici Srpskoj”, rekao je Dodik.
Dodik je rekao kako je “BiH dovedena u najveću političku krizu iz koje neće izaći”.
“Oni koji najviše govore o BiH, zabili su čavao u njen kovčeg. RS će braniti nacionalne i narodne interese. Srebrnica je odavno politička tema, a sada se rezolucijom u Glavnoj skupštini UN, želi nametnuti priča o navodnom genocidu i srpskom narodu pripišu kolektivnu odgovornost. O ovoj rezoluciji ne postoji odluka niti usuglašen stav Predsjedništva BiH i sva pitanja u BiH moraju se rješavati konsenzusom. Ne želimo živjeti s onima koji krše Ustav BiH i koji krše strategiju o vanjskoj politici”, rekao je Dodik.
Dodik je kazao kako će RS sačiniti izvješće o kršenju Daytonskog sporazuma, kreirati sporazum o mirnom razdruživanju i uputiti ga Federaciji.
Pri tom je rekao kako će Vlada zajedno s lokalnim vlastima, formirati komisiju sa zadatkom utvrđivanja datuma za obilježavanje dana žrtava Srebrenice, a kako je kazao, imajući u vidu i bošnjačke i srpske žrtve na tom prostoru.
Međutim, Dodik je predočio i dokaze čak, kako je kazao 87 osoba čija su imena uklesana u Srebrenici kao imena žrtvi, dok su istodobno živi i vode u evidenciji CIPS-a te da “Srebrenica ima puno sumnji u kvalifikaciju genocida”.
Inicijativa za Rezoluciju o Srebrenici potekla je od Njemačke i Ruande, a što je prihvatila velika većina država članica. Ovo je rezultat konstantnog i agresivnog negiranja genocida u Srebrenici, utvrđenog od strane haškog suda, od strane predsjednika RS-a Milorada Dodika.
U Srbiji zvonila crkvena zvona kao bunt protiv Rezolucije o Srebrenici
Sva zvona na pravoslavnim crkvama u Srbiji zvonila su u podne kao “glas” protiv UN rezolucije o Srebrenici o kojoj se danas glasuje u Glavnoj skupštini UN-a. Iz SPC-a su pozvali “vjerni narod na molitvu i smirenost te na međusobnu solidarnost i nepokolebljivost u činjenju dobra”.
“Zvonjavom se poziva narod na usrdnu molitvu, smirenost, međusobnu solidarnost i nepokolebljivost u činjenju dobra, usprkos potpuno lažnim i nepravednim optužbama kojima je izložen u Ujedinjenim narodima”, navodi se u priopćenju Srpske pravoslavne crkve.
Patrijarh Porfirije blagoslovio je predsjednika Srbije Aleksandra Vučića prije polaska u New York. U svojoj propovijedi je koristio neistinite tvrdnje o rezoluciji, kazavši kako “dižu glas protiv toga da srpski narod bude proglašen za počinitelje genocida”.
Ovakva tvrdnja ne navodi se u UN-ovoj rezoluciji o genocidu u Srebrenici jer se nigdje ne spominje ni kolektivna odgovornost, niti Srbija, prenose agencije.
/Desk/