Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Izaslanstvo EU u BiH demantira umiješanost u sudske postupke u BiH
    • U Mostaru otvorena konferencija FOSS4G o softverskim rješenjima – prva u BiH
    • HSP BiH: Duboka zabrinutost zbog najave Vlade FBiH o novom zaduženju građana – “Ide se putem RS-a do bankrota”
    • U novootvorenom kazalištu u Bosanskoj Posavini i Garevcu kazališna predstava o Luki Mosdriću
    • Granić o Splitskom sporazumu: Demirel je molio Tuđmana da pomogne Bošnjacima – nakon genocida u Srebrenici, prijetio je pad Bihaća – SDA se danas ponaša kao da nije nikada potpisan
    • Dodik likuje nad Konakovićem, a ovaj objašnjava tko su ‘balije’ koje ga napadaju zajedno s ‘ustašama i četnicima’
    • ALARMANTNO FBiH će ove godine izgubiti oko 6.500 stanovnika – samo ŽZH bilježi pozitivan prirodni priraštaj
    • Konaković nakon naloga Tužiteljstva o provjeri financiranja NiP-a: “Napadaju nas četnici, ustaše i balije”
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Dodik ne odustaje i planira preuzeti vojsku, pravosuđe i carine, oporbu poziva da ga slijedi i “dokaže domoljublje”

    republikaBy republika01.11.2021No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Srpski član predsjedništva BiH i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik najavio je u ponedjeljak kako će parlamentu Republike Srpske (RS) unatoč svim pritiscima uskoro poslati zakone kojima bi se na taj entitet prenijele ključne ovlasti države BiH.

    Dodik planira osporiti postojanje državnih oružanih snaga, Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) te prikupljanje poreza i carina na državnoj razini, prenosi HINA.

    Nakon sastanka s čelnicima satelitskih stranaka koje s njegovim Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) čine vlast u RS-u, Dodik je novinarima u Banjoj Luci rekao da će se o tome u entitetskom parlamentu raspravljati između 15. i 20. studenog.

    Naveo je da se to odnosi na proglašavanje nevažećim zakona o obrani BiH usvojenog u državnom parlamentu prije više od 15 godina, zakona o VSTV-u kao tijelu koje imenuje sve suce i tužitelje na svim razinama vlasti te zakona o Upravi za neizravno oporezivanje (UNO) kojim je državi pripalo pravo da prikuplja poreze i carine, a ti se prihodi onda posebnom metodologijom dijele među entitetima i distriktom Brčko.

    “Cilj nam je najkasnije za šest mjeseci normativno urediti ova područja”, kazao je Dodik koji tvrdi kako je ustavno sve što on sa svojim koalicijskim partnerima planira provesti.

    Smatra da su ranije reforme provedene nezakonito i pod pritiskom međunarodne zajednice, odnosno bivših visokih predstavnika

    Dodik je pozvao oporbene stranke da podrže vladajuću koaliciju, tvrdeći da se radi o sudbonosnim odlukama za Srbe, odnosno za RS.

    Zakoni koje najavljuje Dodik mogli bi biti “crvena linija” za odlučniju reakciju međunarodne zajednice.

    Zakoni koje Dodik planira poslati Narodnoj skupštini RS protivni su onima koje je usvojio parlament BiH, pa bi njihovo osporavanje na nižim razinama vlasti predstavljalo drastično kršenje ustava i zakona. Eventualno stavljanje izvan snage zakona o obrani BiH oslabilo bi obrambenu moć države, što je kazneno djelo za koje se može dobiti dugogodišnja zatvorska kazna.

    /Republikainfo.com/

    #milorad dodik izdvojeno NSRS UNO VSTV
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Izaslanstvo EU u BiH demantira umiješanost u sudske postupke u BiH

    16.07.2025

    Granić o Splitskom sporazumu: Demirel je molio Tuđmana da pomogne Bošnjacima – nakon genocida u Srebrenici, prijetio je pad Bihaća – SDA se danas ponaša kao da nije nikada potpisan

    16.07.2025

    Dodik likuje nad Konakovićem, a ovaj objašnjava tko su ‘balije’ koje ga napadaju zajedno s ‘ustašama i četnicima’

    16.07.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Izaslanstvo EU u BiH demantira umiješanost u sudske postupke u BiH

    U Mostaru otvorena konferencija FOSS4G o softverskim rješenjima – prva u BiH

    HSP BiH: Duboka zabrinutost zbog najave Vlade FBiH o novom zaduženju građana – “Ide se putem RS-a do bankrota”

    U novootvorenom kazalištu u Bosanskoj Posavini i Garevcu kazališna predstava o Luki Mosdriću

    Granić o Splitskom sporazumu: Demirel je molio Tuđmana da pomogne Bošnjacima – nakon genocida u Srebrenici, prijetio je pad Bihaća – SDA se danas ponaša kao da nije nikada potpisan

    Kolumne

    Index objavio ‘pismo zemljaka Thompsonu’ – Uslijedio je val komentara

    Razlika između političara-vođe, gospodina koji piše povijest i balkanskog razbojnika

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Promo

    U novootvorenom kazalištu u Bosanskoj Posavini i Garevcu kazališna predstava o Luki Mosdriću

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.