Polaganjem vijenaca ispred Spomen križa za sve poginule hrvatske branitelje Brotnja, slavljenjem mise, otvaranjem školske sportske dvorane Srednje škole dr. fra Slavka Barbarića, te svečanom sjednicom Općinskog vijeća Čitluk u četvrtak je obilježen Dan ove općine.
Načelnik Čitluka Marin Radišić ocijenio je proteklu godinu uspješnom za ovu lokalnu zajednicu, istaknuvši da, unatoč određenim poteškoćama u dinamici realizacije, planirani projekti ipak dolaze do završetka.
– Ovaj događaj je prilika da se osvrnemo na sve što smo uradili i mislim da je prošla godina bila dosta uspješna. Osim ove nove sportske dvorane koju smo danas otvorili, također smo otvorili i dvoranu Osnovne škole Bijakovići, završili smo jednu područnu ambulantu za koju sada slijedi opremanje, a pri kraju su radovi i na drugoj područnoj ambulanti. Isto tako, uložena su značajna sredstva u cestovnu i sportsku infrastrukturu, u objekte za kulturu i dosta drugih projekata. Imamo mnogo projekata koje ćemo nastojati realizirati u sljedećoj godini – kazao je Radišić.
Istaknuo je kako je otvaranje sportske dvorane Srednje škole dr. fra Slavka Barbarića od velikog značaja za djecu koja su do sada sate tjelesnog odgoja i zdravstvene kulture održavali u Gradskoj sportskoj dvorani.
– Realizacija ovog projekta trajala je šest godina, a vrijednost je preko milijun i pol maraka. To je u našoj županiji najbrojnija srednja škola koja radi po hrvatskom nastavnom planu i programu i koju trenutno pohađa 535 učenika – kazao je Radišić.
Predsjednik Općinskog vijeća Općine Čitluk Ivica Jerkić kazao je kako ovaj dan svake godine treba početi sjećanjem na hrvatske branitelje koji su najzaslužniji za slobodu i život koji ovaj narod danas živi.
Govoreći o značaju proslave, Jerkić je podsjetio je na povijesni kontinuitet Brotnja, istaknuvši kako se ove godine obilježava 719 godina od prvog spominjanja imena Brotnjo u dubrovačkim arhivima.
– Danas Brotnjo broji oko 18.000 stanovnika i prostire se na površini od 181 kvadratni kilometar. Riječ je o prostoru na kojem žive vrijedni, čestiti i pošteni ljudi, a mogu reći da spadamo u red razvijenijih općina i sredina – kazao je Jerkić.
Izrazio je zadovoljstvo dosadašnjim radom Općinskog vijeća.
– Mi smo 27. studenog prošle godine uspostavili Općinsko vijeće. Do sada smo održali sedam redovnih sjednica i donijeli oko 60 akata, među kojima su 24 odluke, 14 zaključaka i 12 rješenja. Trudimo se biti transparentni, otvoreni i služiti našim žiteljima – rekao je Jerkić.
Dodao je kako je otvaranje nove sportske dvorane značajan iskorak u poboljšanju lokalne infrastrukture, posebno za djecu i sportske klubove.
– U Sportskom savezu Brotnjo imamo 17 klubova i oko 1.000 djece i mislim da je to dobar put – naglasio je.
Predstavnica Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Žana Ćorić izrazila je zadovoljstvo što je, u kratkom roku, uz podršku tog ureda otvoren još jedan objekt namijenjen djeci i mladima.
– Danas smo u Čitluku, a prije nepuna dva tjedna bili smo u Pologu, gdje je također otvorena sportska dvorana. To jasno govori o naporima i predanosti lokalnih ljudi, njihovim nastojanjima da projekte usmjere prema mladima i stvaranju prostora u kojem mogu razvijati svoje talente – kazala je Ćorić, istaknuvši da je Hercegovina ”veliki rasadnik sportskih talenata”.
Dodala je kako je Vlada Republike Hrvatske ponosna što ima priliku sudjelovati u ovakvim projektima te izrazila uvjerenje da će učenici i njihovi roditelji biti zadovoljni.
– Sigurni smo da ćemo drugi put, kad ponovno budemo ovdje, slaviti neke nove uspjehe – zaključila je.
Program obilježavanja Dana Općine Čitluk počeo je 16., a trajat će do 24. svibnja. Devetodnevna proslava ispunjena je raznolikim programom koji je počeo izvedbom kazališne predstave “Zmaj i princeze”, a završit će kuglačkim turnirom i proslavom 50. obljetnice osnutka Kuglačkog kluba Brotnjo.
Premijerka Buhač: Vlada HNŽ-a prepoznaje i pomaže razvojne i gospodarske projekte
Predsjednica Vlade HNŽ Marija Buhač, zajedno s predsjedateljem Doma naroda Parlamenta FBiH i zamjenikom predsjedatelja Skupštine HNŽ-a Tomislavom Martinovićem, ministrom prometa i veza Ivom Bevandom, ministrom zdravstva, rada i socijalne skrbi Milenkom Bevandom, ministrom unutarnjih poslova Marijom Marićem, ministrom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Marijom Juricom i ministrom za pitanja branitelja Đurom Prkačinom, nazočila je činu otvaranja nakon čega je, u hotelu Brotnjo, uslijedila Svečana sjednica Općinskoga vijeća Čitluka.
U pozdravnomu obraćanju nazočnima, predsjednica je naglasila kako se ovim događajem ne proslavlja samo Dan Općine, nego i sve ono postignuto u zajedništvu, načinjiskoraci na putu ka boljoj, sigurnijoj i naprednijoj budućnosti.
– Danas zapravo slavimo sve ljude ovoga kraja koji su svojim trudom, znanjem i požrtvovnošću, svaki pojedinac kao kotačić u velikom motoru napretka, doprinijeli razvitku Čitluka. Ovo je podneblje zaista nadahnuće svima nama, primjer uspješnoga poduzetništva, gospodarstva, turističkoga rasta, a u svemu tomu brižljiva njegovanja mjesne tradicije, nacionalne kulture i baštine. Upravo na tomu tragu moja posebna čestitka ide općinskomu rukovodstvu, na čelu s načelnikom Marinom Radišićem koji ima jasnu viziju budućnosti cjelokupnoga Brotnja. Govorim o razvojnim, infrastrukturnim i gospodarskim projektima koje i Vlada HNŽ-a prepoznaje i, u skladu sa svojim mogućnostima, kontinuirano pomaže – poručila je Buhač, osvrnuvši se i na prethodno otvorenu sportsku dvoranu.
– Za njezinu je izgradnju županijska vlada, samo u ovomu sazivu, izdvojila 185 tisuća maraka. Vrijedna je to investicija za više od 500 čitlučkih srednjoškolaca, a kao što sam nedavno kazala u Pologu, gdje smo također otvorili suvremenu školsku športsku dvoranu, ponosna sam na svaki projekt koji doprinosi razvitku naših lokalnih zajednica. Ova će dvorana svakako omogućiti kvalitetnije uvjete za tjelesni odgoj učenika, a sigurna sam kako će biti i središnjim mjestom športskih i društvenih zbivanja i okupljanja šire društvene zajednice – kazala je predsjednica Vlade, podsjetivši i na druge primjere učinjenoga u Čitluku, od suvremene putne komunikacije i snažnih ulaganja u cestovnu infrastrukturu, preko obnove čitavoga niza javnih objekata, od škola, Doma zdravlja, Općinskoga suda, Policijske uprave, do potpora gospodarstvu, prije svega turizmu te vinogradarstvu i vinarstvu kao znamenu Brotnja još od pamtivijeka.
Posebno je naglasila kako su, osim izravnih ulaganja u Čitluk, za Brotnjo jako važni i višemilijunski financijski poticaji koje Vlada HNŽ-a, zajedno s Federalnim ministarstvom prometa i veza i Gradskim poglavarstvom Mostara, izdvaja za razvitak Zračne luke Mostar što se izravno odražava i na Međugorje kao globalno poznato središte našega vjerskog turizma.
U govoru se osvrnula i na djelovanje HGSS-a Čitluk koji bilježi jedan od najvećih brojeva intervencija u cjelokupnoj FBiH.
– Taj nesebičan i požrtvovan posao koji obavljaju na potpuno dobrovoljnoj osnovi zaslužuje našu zahvalnost i poštovanje. Upravo je na tomu tragu na posljednjoj sjednici Skupštine HNŽ-a usvojen Zakon o gorskoj službi spašavanja u HNŽ-u, prvi takav u BiH. Uz potporu Vlade, napisao ga je i predložio kolega Tomislav Martinović. Njime uređujemo djelovanje ovih službi koje su od iznimnoga značaja za našu županiju, a njihovim pripadnicima dajemo zavrijeđeni značaj i prepoznajemo ih kroz zakonska rješenja u odnosu na divljenja vrijedan posao koji obavljaju u našoj društvenoj zajednici – istaknula je Buhač, komentiravši i pozitivne pokazatelje o prirodnomu prirastu pučanstva u Čitluku koji odskaču od svih ostalih prostora.
– Svaki put kada posjetim ovaj kraj, pomislim kako je Čitluk, inače jedina naša općina s pozitivnim prirodnim prirastom, izvrsnim primjerom načina na koji treba odgovoriti zabrinjavajućim trendovima iseljavanja mladih s naših prostora. To je razlogom zašto ćete u Vladi HNŽ-a i nadalje imati snažnoga partnera i potporu u projektima koji slijede i naše smjernice djelovanja, kao i našu viziju budućnosti HNŽ-a – zaključila je predsjednica Vlade HNŽ.
/Desk/