Predsjednik Vlade Andrej Plenković primio je danas u Banskim dvorima predsjednika Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH i predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragana Čovića, s kojim je razgovarao o projektu Južne plinske interkonekcije.
“Nastavljamo redovit dijalog usmjeren na podršku Hrvatima kao konstitutivnom narodu u BiH i daljnjem ubrzanju europskog puta BiH, uz kvalitetnu suradnju s Vijecem ministara BiH. I dalje ćemo podupirati djelovanje institucija hrvatskog naroda u BiH te ulagati u projekte koji pridonose kvalitetnijem životu Hrvata i boljitku čitave BiH. Vezano za projekt Južne plinske interkonekcije, Vlada RH osigurala je preduvjete za realizaciju ovog projekta kojim bi se plin s LNG terminala na Krku dopremao u BiH, čime pridonosimo energetskoj sigurnosti BiH. U pogledu modela izvedbe projekta, smatramo nužnim da se uvaže interesi hrvatskog naroda u BiH”, napisao je premijer Plenković na društvenoj mreži X o sastanku s Čovićem.
“Svako nametanje nije dobro, a preglasavanje još gore”
Plenković je ocijenio kako nije dobra odluka da se Hrvate preglasa i nametne Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji.
“Svako nametanje nije dobro. Svako preglasavanje je još gore. Bosna i Hercegovina treba skladno funkcionirati, ali ne tako da se jednom od ta tri naroda čini to. To je poanta, pogotovo ako plin treba doći iz Hrvatske i na temelju hrvatske investicije. Meni to djeluje jako neobično. Ima vremena. Sve se uvijek može popraviti i zato ćemo mi nastojati tu biti konstruktivni kao što svo vrijeme jesmo”, rekao je Plenković novinarima u Zagrebu prošlog tjedna, prenosi HINA.
Zastupnički dom parlamenta Federacije BiH u četvrtak navečer je izglasao prijedlog zakona o Južnoj interkonekciji, odnosno o povezivanju plinskih mreža Hrvatske i BiH, no zakon nisu podržali zastupnici iz HDZ BiH jer on sadrži odredbu po kojoj bi projekt trebala realizirati tvrtka BH Gas iz Sarajeva. Međutim, zastupnici HDZ-a BiH podržali su prijedloge zaključka zastupnika oporbenih stranaka s hrvatskim predznakom, predvođeni HDZ 1990, a o reorganizaciji BH Gasa kojom bi Hrvati bili ravnopravno zastupljeni u toj tvrtci transport plina, a kojoj je osnivač i vlasnik Vlada FBiH.
Zanimljivo je kako je ovo bio uvjet da oporbeni hrvatski zastupnici podrže Prijedlog zakona o plinovodu Južna interkonekcija, zakona kojeg, na koncu, niti oni nisu podržali te su ostali suzdržani iz banalnog razloga – o njihovom prijedlogu zaključka glasalo se nakon izglasavanja Zakona o Južnoj interkonekciji te nisu imali jamstva da će uopće biti podržan njihov prijedlog zaključka, što još jednom pokazuje razinu nepovjerenja među zastupnicima.
/Desk/