Iako je Hormuški tjesnac ponovno otvoren nakon sporazuma Irana i SAD-a, stručnjaci upozoravaju da je globalno tržište nafte zbog ratnih gubitaka dovedeno do točke pucanja.
Dobra je vijest da je Hormuški tjesnac ponovno otvoren nakon što su Iran i Sjedinjene Američke Države ovoga tjedna potpisali memorandum o razumijevanju. Loša je vijest – da bi moglo biti prekasno.
Nafta s Bliskog istoka nije stizala gotovo četiri mjeseca. Prema podacima analitičke tvrtke Kpler, koje prenosi CNN, svijet je tijekom rata izgubio ukupno 1,15 milijardi barela nafte.
Rezerve za samo četiri tjedna
Ovaj je gubitak doveo tržište nafte u iznimno nesigurno stanje koje se brzo približava kritičnoj točki. Strateške rezerve nafte Međunarodne agencije za energiju (IEA) trenutačno su na najnižim razinama od 1990. godine. Američke rezerve za izvanredne situacije pale su na najnižu razinu u posljednje 43 godine, dok su komercijalne zalihe dosegnule razinu operativnog stresa.
„Želite li vidjeti kaos?“, upitao je američki predsjednik Donald Trump na summitu G7 u Versaillesu u srijedu. „Ostat ćemo bez rezervi za otprilike četiri tjedna.“
Trump je u pravu, navodi CNN. Ponovno otvaranje tjesnaca ovoga tjedna možda neće dovoljno brzo izvući naftu iz Perzijskog zaljeva kako bi se spriječilo efektivno pražnjenje zaliha sirove nafte. Zbog toga bi cijene nafte mogle ponovno porasti.
Ipak, tržište nafte trenutačno vjeruje da je Trumpov tajming bio besprijekoran. Cijene su, baš kao što je i predvidio, posljednjih dana naglo pale dok je memorandum o razumijevanju s Iranom dobivao svoj konačni oblik i stupao na snagu.
Cijene sirove nafte marke Brent počele su padati nakon objave primirja sredinom travnja, spustivši se s ratnog vrhunca od 126,41 dolara na današnjih ispod 80 dolara po barelu.
Osnova za ovaj pad cijena bila je povijesna prezasićenost sirovom naftom prije početka rata, što je ublažilo globalnu krizu izazvanu najvećim šokom u opskrbi dosad. Međutim, ta je prekomjerna ponuda u međuvremenu isparila i brzo se pretvorila u zabrinjavajući deficit.
Svijet pred prekretnicom
Svjetske zalihe nafte naglo su pale za 190 milijuna barela u posljednjih nekoliko mjeseci. Ključno naftno čvorište u Cushingu, koje naftovodima doprema gorivo diljem Sjedinjenih Država, upravo je dosegnulo razinu operativnog opterećenja. Većina onoga što se skuplja na dnu rezervoara zapravo je neupotrebljiv talog, što otežava održavanje pritiska u cijevima potrebnog za isporuku nafte kupcima.
Ovaj se problem ne događa samo u Cushingu – skladišta diljem svijeta opasno se približavaju kritičnoj prekretnici.
„Došlo bi vrijeme kada uopće ne biste mogli nabaviti naftu“, upozorio je Trump u srijedu, ukazujući na prijeteću „gospodarsku katastrofu“ da se tjesnac nije ponovno otvorio. Dodao je kako bi ga takav scenarij doveo do usporedbi s Herbertom Hooverom, bivšim američkim predsjednikom koji je predsjedao na samom početku Velike depresije.
Tržišna logika i prognoze
Unatoč crnim prognozama, tržište ne funkcionira uvijek logično. Trgovci predviđaju povratak velikih količina nafte – posebice od članica OPEC-a koje žude za gotovinom i žele hitno povećati proizvodnju.
Ta će nova realnost znatno otežati promjenu zamaha na tržištu nafte, tvrdi Jay Hatfield, izvršni direktor tvrtke za upravljanje imovinom Infrastructure Capital Advisors.
U cijeloj situaciji važna je i perspektiva: svijet je prije rata bio toliko preplavljen naftom da smo još uvijek donekle izolirani od ovog epskog iscrpljivanja zaliha.
„Imali smo velike rezerve i njih smo potrošili“, rekao je Vikas Dwivedi, globalni strateg za naftu i plin u Macquarie Group. „Ispod smo razine na kojoj smo bili prošle godine, ali ne drastično.“
Primjerice, zalihe dizela u SAD-u jesu na najnižoj razini od 2003. godine, ali su pale za samo 12,4% u odnosu na njihov petogodišnji prosjek. Istodobno, američke zalihe benzina manje su za samo 5% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Rizik od nedostatka zaliha je stvaran, ali zagovornici rasta cijena daju ovom problemu preveliku težinu, smatra Dwivedi.
„Ako ste trgovac naftom u rafineriji i vaš je posao nabaviti naftu, tijekom krize morali ste uputiti 10 telefonskih poziva da biste je osigurali. Sada morate obaviti pet do šest poziva“, zaključio je Dwivedi. „U sljedećih nekoliko tjedana prodavači će sami dolaziti k vama i govoriti: ‘Hej, imam naftu, želite li je kupiti?’“
