“Ne” nije “da”, kada je “možda”, “vjerojatno ne” ili “samo ako”. Ovo je bolno predvidljiva lekcija koju je Trumpova administracija dobila u prvom pravom pokušaju ratne diplomacije s Kremljom. Beznadno su izblefirani.
Autor analize: Nick Paton Walsh za CNN
Zatražili su 30-dnevni prekid vatre na cijeloj bojišnici, bez uvjetovanja. U utorak su dobili – nakon teatralnog jednotjednog čekanja i još stotina izgubljenih života – relativno malu razmjenu zatvorenika, hokejaške utakmice, više razgovora i – prema očitanju Kremlja – jednomjesečnu uzajamnu stanku u napadima na “energetsku infrastrukturu”.
Ovom posljednjom frazom počinje tehničko minsko polje koje se lako može izbjeći. Prema objavi američkog predsjednika Donalda Trumpa i njegove tajnice za tisak, Karoline Leavitt, sporazum se ticao “energije i infrastrukture”. To su dva potpuno različita područja.
Rusija kaže da neće napadati ukrajinske električne mreže i opskrbu plinom, kao što je nemilosrdno činila proteklih godina, do te mjere da su ukrajinske zime uvijek bile ples na kocki sa hladnoćom u domovima i rezervnim izvorima energije.
Bijela kuća je zbunjujuće – zbog neslaganja, tiskarske pogreške ili nijanse prijevoda – proširila ovo primirje na potencijalno svaki dio Ukrajine koji se smatra infrastrukturom: mostove, možda ključne ceste, ili luke, ili željeznice.
Stvorio je uvjete koji su gotovo nemogući za nemilosrdni ritam zračnih napada Rusije – koji su nastavljeni, kao i svake večeri, u utorak navečer.
Vjerojatno, s krajem ljeta i hitnom potrebom da Ukrajinci smanje grijanje, prestanak napada na energetsku infrastrukturu Moskvi nije veći ustupak.
Za Kijev, međutim, zahtjev da prestanu udarati po ruskoj energetskoj infrastrukturi uklanja jedan od najmoćnijih oblika napada koje Ukrajina ima. Mjesecima su koristili bespilotne letjelice i projektile dugog dometa za napad na ruske naftne rafinerije i cjevovode, uzrokujući ozbiljnu štetu glavnom alatu Kremlja za prikupljanje sredstava: izvozu njegovih ugljikovodika, uglavnom u Kinu i Indiju.
Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky u utorak se činio kako se slaže s idejom pauze, ali je rekao da još mora znati “detalje”.
Važno je naglasiti da Trumpov dugo najavljivani razgovor s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom nije polučio gotovo ništa izuzev predvidljive činjenice da šef Kremlja osjeća kako može nadmudriti svog američkog kolegu bez napora.
Razmjena 175 zarobljenika i povratak 23 teško ranjena Ukrajinca manji je dogovor i miriše na nešto što se već radi, s obzirom na učestalost sličnih prošlih razmjena i činjenicu kako bi se to trebalo dogoditi već u srijedu.
Izvan ovoga i pauze u napadima (koji god da su dogovorili), Rusija je iskoristila ovu cjelotjednu odgodu i telefonski poziv kako bi naglasila da želi obustavu svake strane pomoći i razmjene obavještajnih podataka kao dio dogovora i uspostavljanja niza “radnih skupina” o odnosima Ukrajine i Rusije i SAD-a.
“Radne skupine” je ruski diplomatski eufemizam za gorljivu nezainteresiranost.
Putin je to dokazao očito odmah izvršivši pauzu u energetskim napadima, ali ostavivši sve stvari koje nije želio raditi za drugi niz sastanaka u neodređeno vrijeme. Čini se da je Putin spreman vratiti se na ideju da se sva pomoć Ukrajini zaustavi, nešto što je Trump već jednom učinio, na otprilike tjedan dana.
Ponovno ću se vratiti na njihov razgovor.
Neke od ovih tehničkih zamki bile su postavljene temeljnom prirodom početne izjave SAD-a i Ukrajine u Jeddahu. Bilo je divljenja vrijedno, ali krajnje pojednostavljeno, zahtijevati trenutni jednomjesečni prekid svih neprijateljstava u trogodišnjem divljačkom ratu.
U prijedlogu nije uzeto u obzir koliko bi vremena trebalo za provedbu takvog koraka s vojnicima koji su često odsječeni od svog zapovjedništva, a nije spomenuto tko će nadzirati njegovo pridržavanje.
Američki državni tajnik Marco Rubio sugerirao je da bi “sateliti” mogli pružiti sav potreban nadzor. To je gotovo sigurno točno, ali ta zamisao pretpostavlja kako bi Moskva bila zadovoljna da Sjedinjene Države detaljno proučavaju položaje na prvoj crti i da budu arbitar tko je što prekršio.
Cinik bi mogao kazati da je prijedlog iz Jeddaha bio usmjeren na ugađanje Trumpovom pojednostavljenom, ali poželjnom zahtjevu za trenutačnim mirom, ali također je dopustio da se uobičajeno i pedantno traženje rupa u zakonu Moskve uhvati u zamku zbog nedostatka tehničkih detalja. I Putin je smjesta pokušao iskoristiti ovaj “obilan korov” u dogovoru.
U konačnici, Kremlj nije želio raspravljati o “nijansama” – finijim točkama, na primjer, o tome hoće li OESS ili UN nadzirati crtu bojišnice – nego je umjesto toga ponudio što manje ustupaka što je mogao, a da Trumpu ne ponudi jasno “ne”.
Ali jasno “ne” je ono što je Trump dobio. Upakirano je kao “djelomično primirje”, ali to je jednostavno prva faza ruske obnove svoje desetljeće duge varljive diplomacije. Pristali su na pauzu u napadima koji će – uglavnom od sada pa nadalje – oštetiti bankovnu bilancu Moskve.
Doista, početna i amaterska zbrka oko onoga što je dogovoreno otvorilo je ponor u svakom budućem mirovnom sporazumu dovoljno širok da Putin može provesti još jednu invaziju punog opsega. Nisu li obje strane nakon poziva odvojile osoblje da pripreme identično očitavanje onoga što je dogovoreno?
Kazalište u vodvilju prošlog mjeseca trebalo bi malo utješiti da je rat iznenada krenuo prema miru.
Da, Trumpova administracija razgovarala je o miru na način na koji to nitko do sada nije učinio u ovom ratu. Ali uspjeli su i potvrditi, ukratko, da Moskva traži pukotine slabosti i kroz njih nemilosrdno “probija tenk”. Trump je smatrao kako može uvjeriti, nagovoriti ili nadmudriti Putina. Ništa od toga. To tek treba učiniti. Opipljivo je izgubio u njihovom prvom izravnom diplomatskom sučeljavanju.
Za milijune Ukrajinaca njegov sljedeći izbor određuje njihove živote. Gubi li interes, vrši li pritisak ili opet daje ustupke? To je vrtoglava perspektiva.
Njegov protivnik nije usredotočen na poboljšanje odnosa s ruskim protivnikom, Sjedinjenim Državama, ili s njezinim sadašnjim predsjednikom Donaldom Trumpom, već na pobjedu u njezinom najegzistencijalnijem sukobu od nacista. Ovo nisu dvije slične perspektive dogovora.
/Desk/