Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH, danas je upotrijebio bonske ovlasti time reagiravši na poziv Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP (BiH), da pomogne u osiguranju cjelokupnog, potrebnog iznosa od 12,5 milijuna KM za organiziranje listopadskih izbora, a ne kako je to jučer Vijeće ministara donijelo odluku, na nedostatan iznos od 9,7 milijuna KM.
Posezanjem za bonskim ovlastima te nametanjem Odluke o financiranju izbora koji će se održati 2. listopada, Schmidt je jučer donesenu odluku Vijeća ministara ministara, zapravo, proglasio ništavnom. Podsjetimo, Vijeće ministara je jučer usvojilo Posebnu odluku kojom se SIP-u BiH, od RAK-a, odnosno prihoda GSM licence, posuđuje 9,7 milijuna KM za provedbu izbora. Zakonski rok za osiguranje potrebnog novca bio je 19. svibanj.
Sam Schmidt je rekao kako je “Vijeće ministara BiH donijelo zakašnjelu odluku, ali da je to korak u pravom smjeru”.
“Nakon što sam je provjerio zaključio sam da je dobra, ali ne dovoljno. Nakon što sam jutros prikupio detaljne informacije na sastanku sa Ministarstvom financija BiH i SIP-om potpuno je jasno da izdvojena sredstva nisu ni najmanje dovoljna. Budući da financiranje izbora još nije u potpunosti osigurano, potrebno je hitno osigurati da se održe na vrijeme. Ovom odlukom nalažem sljedeće, a to je da će SIP dobiti iznos od 12,5 milijuna KM koji je inicijalno određen za pripremu i organiziranje izbora. Ovim se ne isključuju daljnja izdvajanja. Ova odluka stupa na snagu čim bude objavljena na stranici OHR-a. Ovim odlukama pravomoćno se mijenja odluka Vijeća ministara i dodjeljuje SIP-u novac i osigurava se trajno financiranje izbora kada nadležni to ne budu u mogućnosti. Dakle, riječ je o sustavnim rješenjima kojima se omogućuje automatsko i kontinuirano financiranje izbora kao i privremeno financiranje u situacijama kada proračun ne bude usvojen u budućnosti. Nisam sretan što sam morao donijeti ovu odluku”, poručio je Schmidt.
Schmidt je rekao kako je reijč o temeljnom pravu građana da glasajute da, tako, osiguranje novca za izbore nije donacija stranaka građanima.
“Datum izbora odavno je određen i odgovornima smo se dovoljno rano i obratili (OSCE, OHR i EU). Pisali smo im već 20. siječnja i isti apel smo uputili 5. travnja, međutim, nismo dobili dostatan odgovor. Tako da, sasvim jasno, kao netko tko zna da su politika i debate nešto što se tiče pregovora i svako tko misli da može igrati političke igre s demokracijom mora biti odgovoran. Međunarodna zajednica će to pomno pratiti i BiH se nalazi na ključnoj prekretnici koja je vrlo blizu približavanja Europskoj uniji. Međutim, ukoliko to želi, ova zemlja bi trebala biti u stanju sama organizirati izbore”, kritički se osvrnuo visoki predstavnik.
Uz odluku visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta o financiranju Općih izbora 2022. godine, danas je na snagu stupila i odluka o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH.
Kako je objavljeno na stranici OHR-a, odluka je na snazi privremeno, dok Parlamentarna skupština BiH ne donese ovu Odluku u propisanom obliku, bez izmjena i dopuna i bez priloženih uvjeta.
“Odluka o donošenju Zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine stupa na snagu odmah i bez odlaganja se objavljuje na službenoj web stranici Ureda visokog predstavnika i u Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, stoji u odluci.
Kako stoji u Članu 1 ove odluke, mijenja se Član 1.2a stav 6 Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koji glasi:
“Ukupan iznos za provođenje izbora predviđen proračunima, institucije iz st. (1), (2), (3) i (4) ovog člana stavljaju se na raspolaganje najkasnije u roku od 15 dana od dana Odluka Središnjeg izbornog povjerenstva o raspisivanju izbora.”
Iza stava 6 dodaju se novi stavovi 7, 8 i 9 koji glase:
“(7) U slučaju da nije usvojen proračun za fiskalnu godinu u kojoj se održavaju izbori, institucije iz stava (9) ovog člana osiguraju sredstva za vrijeme privremenog financiranja bilo iz viška prihoda nad rashodima, tekućih rezervi, ili bilo koji drugi izvor ili kategoriju prihoda.
(8) Ništa u ovom članu ne može se tumačiti kao sprječavanje dodjele sredstava prije roka iz stava (6).
(9) Za provođenje odredaba ovog člana nadležno je Ministarstvo financija i trezora Bosne i Hercegovine i institucije nadležne za izvršenje proračuna na relevantnoj razini vlasti”.
Kako je i sam Schmit izjavio, financiranje SIP-a ubuduće neće ovisiti od usvajanja državnog proračuna i eventualnim blokadama njegovog usvajanja.