Moskva je obećala pomoći Washingtonu u pregovorima s Iranom oko iranskog nuklearnog programa i njegove potpore regionalnim protuameričkim dužnosnicima, izvijestio je Bloomberg 4. ožujka, pozivajući se na svoje izvore.
Odkako se vratio u Bijelu kuću, Trump pokušava obnoviti odnose s Rusijom, koji su bili prekinuti pod prethodnom administracijom kada je u veljači 2022. započela potpuna invazija na Ukrajinu.
Trump je Putinu tijekom telefonskog razgovora u veljači izrazio interes za pregovore s Iranom. Nekoliko dana kasnije, američko i rusko izaslanstvo raspravljalo je o ovom pitanju tijekom razgovora u Rijadu u Saudijskoj Arabiji, izvijestio je Bloomberg.
Moskva je dugo bila partner s Teheranom, no njihova se suradnja tek intenzivirala nakon izbijanja ruskog rata protiv Ukrajine 2022. godine. Iran je Rusiju opskrbio tisućama dronova Shahed koji se koriste u napadima na ukrajinske gradove, kao i balističkim raketama kratkog dometa.
Uz pomoć Irana, Rusija je počela proizvoditi vlastite varijante bespilotnih letjelica Shahed pod nazivom Geran-2.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je ranije da Rusija vjeruje kako SAD i Iran trebaju “riješiti sve probleme pregovorima”, a Moskva je “spremna učiniti sve što je u njenoj moći da postigne taj cilj”.
Na pitanje je li Rusija ponudila posredovanje između Teherana i Washingtona, Esmail Baghai, glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova, rekao je da je “prirodno da zemlje ponude svoju pomoć”.
“S obzirom na važnost ovih pitanja, vrlo je moguće da će strane pokazati dobru volju i volju pomoći u rješavanju raznih problema”, rekao je Baghai tijekom televizijske konferencije za novinare u Teheranu 3. ožujka.
“S ove točke gledišta, potpuno je prirodno da će zemlje ponuditi pomoć ako je potrebna”, dodao je.
Odkako je preuzeo dužnost, Trump je udaljio SAD od svoje tradicionalne uloge u primarnoj podršci Ukrajini i dovodeći u pitanje predanost Kijeva miru i implicirajući da Ukrajina dijeli krivnju za tekući rat.
Ruski dužnosnici otvoreno su pohvalili Trumpovo stajalište, a ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov nazvao ga je “prvim i dosad jedinim zapadnim čelnikom koji je priznao ono što Moskva smatra pravim uzrokom rata”.
Drugi dužnosnici iz Kremlja, uključujući zamjenika predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti, pozdravile su Trumpa zbog oštrijeg tona prema predsjedniku Volodimiru Zelenskom, koji je ukrajinskog predsjednika čak nazvao ‘diktatorom.
U međuvremenu, državni tajnik Marco Rubio sugerirao je kako bi Washington i Moskva nakon završetka rata mogli nastaviti s “potencijalno povijesnim gospodarskim partnerstvima”, uključujući suradnju na razvoju Arktika i rudarstvu rijetkih minerala.
/Desk/