Artur Lorkowski, direktor Tajništva Energetske zajednice, završio je jučer svoju posjetu BiH, gdje se surađivao s lokalnim dužnosnicima s područja energetike kako bi unaprijedio suradnju i promovirao napredak u reformama energetskog sektora. On je jasno poručio kako bez provedbe reformi na energetskom i klimatskom planu, za BiH neće biti niti pomoći iz fondova Europske unije. Radi se o milijardu eura.
“Energetska zajednica omogućava BiH povezivanje s tržištima Europske Unije. Ova pomoć proizilazi iz odluke Europske komisije da ponudi članstvo BiH, ali prije pristupa vaša zemlja može imati koristi od tržišta EU. Ponuđena joj je financijska pomoć u provođenju reformi, odnosno, Plan rasta za zapadni Balkan i očekuje se da će taj plan donijeti milijardu eura za BiH. Ako reforme ne budu provedene, BiH neće sudjelovati u fondovima Europske unije”, rekao je Lorkowski tijekom boravka u BIH.

Tijekom svoje posjete, direktor Lorkowski se sastao s ključnim dionicima u energetskom sektoru kako bi razgovarali o tekućim i predstojećim inicijativama. Također je predstavio Izvješće o implementaciji Bosne i Hercegovine Odboru za promet i komunikacije Zastupničkog doma, kao i Odboru za vanjsku i trgovinsku politiku, carine, transport i komunikacije Doma naroda.
Skroman napredak i veliki izazovi u energetskom sektoru Bosne i Hercegovine
Lorkowski je odao priznanje za skroman napredak koji je Bosna i Hercegovina postigla u implementaciji acquis-a Energetske zajednice u 2023. godini. Istaknuo je blagovremeno podnošenje nacrta Nacionalnog energetskog i klimatskog plana Bosne i Hercegovine (NECP), koji je u skladu s klimatskim i energetskim ciljevima za 2030.
Kako je izvijestila Energetska zajednica o ovom posjetu, Lorkowski je zamijetio napredak u zakonodavstvu na području obnovljivih izvora energije, električne energije i energetskog označavanja u Federaciji Bosne i Hercegovine i uspostavljanje novog registra za jamstva porijekla u Republici Srpskoj.
Međutim, direktor Lorkowski je izrazio zabrinutost zbog sporog napretka u uspostavljanju usklađenog pravnog okvira za sigurnost opskrbe u sektoru električne energije, plina i nafte. Takođe je istakao stagnaciju u oblasti zaštite životne sredine i pitanja usklađenosti u institucionalnom okviru Energetskog regulatora.
Žurno usvojiti Paket integracije električne energije
On je naglasio hitnost da Bosna i Hercegovina brzo implementira Paket integracije električne energije, usvojiti poseban zakon o klimi za podršku NECP-u i srodnim politikama i finalizirati NECP u skladu s preporukama Tajništva. Istaknuo je potrebu usklađivanja pravnog okvira plinskog sektora s Trećim energetskim paketom i potpune provedbe revidirane Uredbe o TEN-E do kraja 2024. Također je podvukao Plan rasta kao priliku za podršku energetskoj tranziciji iz EU sredstava.
Tokom svoje dvodnevne posjete, direktor Artur Lorkowski, u pratnji zamjenika direktora Dirka Buschlea i stručnjaka za obnovljive izvore energije Naide Taso, sudjelovao je u ključnim razgovorima s nekoliko istaknutih dužnosnika. Sastao se sa Stašom Košarcem, ministrom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa; Petarom Đokićem, ministrom energetike i rudarstva Republike Srpske; Vedranom Lakićem, federalnim ministrom energetike, rudarstva i industrije; te predstavnicima Državne regulatorne komisije za energetiku, uključujući povjerenika Suada Zeljkovića i tajnika Edina Zameticu. Razgovori su uključivali i sastanke s Johannom Sattlerom, veleposlanikom EU i šefom Izaslanstva EU u BiH; Sanelom Buljubašićem, generalnim direktorom Elektroprivrede BiH; i ključnim dužnosnicima Nezavisnog operatera sistema (NOS BiH), kao što su generalni direktor Nemanja Pandurević, Muhamed Mujakić i Ana Marić.
/Desk/