BiH potpisala je jučer sporazum o učešću u prestižnom EU programu Digitalna Europa, što predstavlja značajan iskorak ka unaprijeđenju uvjeta za rad i razvoj malih i srednjih poduzeća iz područja digitalizacije. Ovaj sporazum otvara vrata pravnim i fizičkim osobama u BiH za natjecanje za bespovratna sredstva EU-a iz područja digitalizacije pod istim uvjetima kao i aplikanti iz cijele Europe.
Program Digitalna Europa, s proračunom od 7,5 milijardi eura za period 2021.-2027., ima za cilj jačanje infrastrukture i kapaciteta u ključnim područjima kao što su superračunalstvo, vještačka inteligencija, cyber sigurnost i digitalne vještine. Ovim sporazumom, BiH ulazi u novu eru digitalnog razvoja i inovacija, stvarajući brojne prilike za svoje građane i poduzeća.
Šef Izaslanstva EU i specijalni predstavnik EU u BiH, veleposlanik Johann Sattler, izjavio je kako Digitalna Europa predstavlja ambicioznu viziju EU-a za budućnost u kojoj svaki građanin, svaka tvrtka i sve javne usluge u Europi mogu iskoristiti prednosti digitalnih tehnologija.
„Potpisivanje sporazuma o pridruživanju programu Digitalna Eiropa pruža značajnu priliku za BiH u unaprijeđivanju svoje digitalne transformacije u gotovo svim sektorima ekonomije i društva, uključujući digitalizaciju javnih usluga. Zadovoljstvo mi je što će BiH, kao zemlja čija je budućnost u EU, sudjelovati u Programu koji će podticati istraživanje i inovacije, što je od ključne važnosti za korištenje visoko sofisticiranih tehnologija i vještina, kao što su umjetna inteligencija i računalstvo visokih performansi. To je jedini način za osiguranje uspjeha u globalnom tržišnom natjecanju. Digitalni inovacijski hubovi, koji su u BiH pilotirani zahvaljujući podršci EU, dobar su primjer pomoći malim i srednjim poduzećima u procesu digitalne transformacije. EU ostaje posvećena podršci digitalnom napretku BiH i nastavit će suradnju s vlastima kako bi se osiguralo da zemlja u potpunosti iskoristi prednosti programa Digitalna Europa, kao i drugih mogućnosti financiranja EU“, rekao je Sattler.
Sporazum je u ime EU-a prethodno potpisao komesar za unutarnje tržište EU Thierry Breton, a u ime BiH ministar komunikacija i transporta BiH Edin Forto. Sporazum će stupiti na snagu retroaktivno od 1. siječnja 2024. godine.
“Sustižemo regiju. Otvaramo europsku kasu za BiH poduzeća, sveučilišta, institute i državne institucije. Zato će pridruživanje programu Digitalna Europa značajno doprinijeti zajedničkim ciljevima, vrijednostima i snažnim vezama između BiH i EU u području digitalnih tehnologija. Mala i srednja poduzeća, posebno, će imati velike koristi,” istaknuo je ministar Forto.
Svečano potpisivanje sporazuma organizirano je u okviru projekta “Inovacije i digitalizacija malih i srednjih poduzeća u BiH/EU4DigitalSME”, koji sufinanciraju EU u iznosu od 5 milijuna eura i njemačka vlada u iznosu od 1.1 milijun eura, a implementira GIZ. EU4DigitalSME zajedno s projektom Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) pod nazivom ”Go Digital in Bosnia and Herzegovina” je dio programa EU4SMEs za digitalnu transformaciju malih i srednjih poduzeća.
Značajno je da je projekt EU4DigitalSME doprinio digitalnom ekosustavu kroz unaprijeđenje politika i potaknuo suradnju između javnog i privatnog sektora. Izniman uspjeh je uspostavljanje četiri digitalna inovacijska huba (DIHs), koji predstavljaju ključni korak ka digitalnoj transformaciji. Ovi DIH-ovi služe kao vitalni resursi, pružajući malim i srednjim poduzećima nužnu podršku i resurse za napredak u digitalnom dobu.
“Ponosni smo što smo bili domaćini potpisivanja ovog važnog partnerstva, za koje smo se pripremali neko vrijeme. Misija DIH-ova je podržati digitalni razvoj malih i srednjih poduzeća i omogućiti njihovo prisustvo na lokalnim, ali i međunarodnim tržištima. Obučeno je gotovo 700 malih i srednjih poduzeća, kao i 130 zaposlenih u javnim institucijama o temama vezanim za digitalizaciju. Uspostavljeno je 12 novih međunarodnih partnerstava za suradnju na području istraživanju i razvoja. Uspostavljena su dva centra za digitalnu transformaciju koji će nastaviti pružati servise poduzećima u BiH. Podržano je uspostavljanje platforme digitalnog identiteta / e-novčanika koja je vrlo značajna za proces digitalizacije jedne zemlje“ kazala je Eva Näher, menadžerica programa u GIZ-u BiH.
Projekt EU4DigitalSME koji traje nekoliko godina omogućio je izravnu suradnju 70 malih i srednjih poduzeća s istraživačkim institucijama. A u suradnji s INTERA tehnološkim parkom distribuirana je podrška 70 inovacijskih vaučera za poboljšanje poslovanja i proizvoda malih i srednjih poduzeća. Uz podršku razvoju istraživanja i suradnje na Zapadnom Balkanu primijenjeno je 14 inovativnih aktivnosti između malih i srednjih poduzeća i istraživačkih organizacija koje se bave inovacijama.
Tijekom događaja predstavnici DIH-ova uspostavljenih kroz ovaj projekt, kao i drugi panelisti uključujući konsultante iz FundingBox-a, govorili su o prednostima i modalitetima za učešće u programu Digitalna Europa kako bi na što učinkovitiji način aplicirali na bespovratna sredstava iz fondova EU u području digitalizacije.
/Republika/