Nakon što se pojavio “val mržnje” usmjeren protiv nove ministrice pravosuđa Alme Zadić, porijeklom iz Tuzle, na internetu, austrijska Služba za zaštitu ustavnosti i borbu protiv terorizma je upozorila na mogućnost planiranog napada te je odmah osigurala trojicu službenika specijalne jedinice “Cobra” da je štite i konstantno budu na raspolaganju, javlja Kronen Zeitung.
Koliko dugo će njihov zadatak trajati ovisi od daljnje procjene opasnosti.
Međutim, list navodi da je taj zadatak riskantniji kada su u pitanju stranka Zeleni, jer njihovi ministri radije idu na posao biciklom što komplicira situcaiju. I dalje se vodi rasprava oko toga kome će, osim ministrice Zadić, još biti dodijeljena zaštita jedinice Cobra.
Desničari pritiv imenovanja Alme Zadić
Kako je prije nekoliko dana prenio Deutsche Welle, austrijski desničari žele spriječiti Almu Zadić da postane ministrica pravosuđa. FPÖ od saveznog predsjednika Alexandera Van der Bellena zatražio je neprihvaćanje njene zakletve.
„Zadić u političkim krugovima slovi za osobu koja izbjegava konflikte i koja je spremna na kompromise. Tijekom rada u BVT-komisiji (koja je istraživala kontroverznu aferu u Saveznom uredu za zaštitu ustava i borbe protiv terorizma) čiji je član postala nakon privremene ostavke Petera Pilza, imala je fokusiran pristup tom problemu. A baveći se odvjetničkim poslovima ona se specijalizirala i za rješavanje sukoba. Ostaje vidjeti hoće li joj ova osobina pomoći u pravosuđu. U svakom slučaju, unutar tog resora dočekat će je brojni izazovi: s jedne strane stalni sukobi između državnih tužiteljstava, a s druge strane, nedostatak sredstava u pravosuđu, što je prethodni ministar Clemens Jabloner tijekom svog mandata u više navrata naglašavao”, pisao je list Salzburger Nachrichten o ministrici bh. korijena.
Na kongresu Zelenih u Saltzburgu Alma Zadić je održala uvjerljivo izlaganje, prenio je list Heute.
Ona se osvrnula na svoje porijeklo i težak početak života u Austriji – zemlju u koju je došla kao izbjeglica.
„Alma Zadić je izrazila zahvalnost za dobivanje azila, ali je ukazala i na loše stvari na društveno-političkoj sceni: „Dobivali smo dosta podrške. Ali i tada smo se bojali. Haider je tih godina bio u usponu. Moja obitelj je strahovala da ćemo se, kada na vlast dođu crno-plavi, morati vratiti u svoju zemlju. No, dogodilo se suprotno. Mi smo još uvijek ovdje. I danas ima ljudi koji se boje. Postoji razlika u tome tko je na vlasti. Razlika će biti u tome što postoji ministrica koja nije rođena u Austriji”, rekla je ona, a prenosi list Heute.
Pokušaj eliminacije
Generalni FPÖ-a Christian Hafenecker apelirao je na saveznog predsjednika Austrije Alexandera Van der Bellena da ne prihvati zakletvu Alme Zadić za mjesto ministrice pravosuđa, prenijele su agencije. Hafenecker je podsjetio da je Zadić prvostupanjski osuđena. S druge strane, on se pozvao i na smjenu političara FPÖ-a Herberta Kickla, te naglasio da Van der Bellen ne bi trebao mjeriti dvostrukim mjerilima.
Almu Zadić je u studenom 2019. godine Zemaljski sud u Beču osudio na plaćanje 700 eura odštete zbog klevete. Međutim, ona je na tu presudu uložila žalbu.
Naime, ona je na Twitteru podijelila fotografiju jednog pripadnika studentskog bratstva koji je s prozora prosvjednicima pokazivao Hitlerov pozdrav. Uz fotografiju je komenttirala:” Nema tolerancije prema neonacistima, fašistima i rasistima”. No, navedeni mladić je izjavio da je on samo mahao prosvjednicima.
(Izvor: Agencije)