FBI je priopćio rano u nedjelju da je identificirao 20-godišnjeg Matthewa Crooksa kao “umiješanog subjekta” u pokušaju atentata na bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa, prenosi Glas Amerike (Voice of America/VOA)
Agencija za provođenje zakona je u kratkom priopćenju navela da je Crooks iz Bethel Parka u Pennsylvaniji, oko sat vremena vožnje od mjesta političkog skupa na kojem je Trump upucan u uho dok je držao predizborni govor.
U priopćenju se ne navode više pojedinosti o Crooksu, za kojeg svjedoci kažu da je otvorio vatru iz puške s obližnjeg krova ispred mjesta skupa prije nego što su ga ubili službenici za provođenje zakona.
FBI je izvijestio da je “aktivna i u tijeku istraga” o incidentu, napominjući da svako tko ima informaciju treba odmah kontaktirati vlasti.
Najmanje jedan gledatelj je poginuo, a dvojica su teško ozlijeđena u pucnjavi, koja se dogodila u velikom, nenatkrivenom otvorenom prostoru u Butleru u Pensilvaniji.
Mediji izvješćuju kako su mnogi svjedoci prije atentata uočili čovjeka s puškom kako se uspinje na krov zgrade oko 150 metara udaljenoj od mjesta gdje je Trump držao predizborni govor.
Ranije u nedjelju, Kevin Rojek, specijalni agent FBI-a zadužen za terenski ured u Pittsburghu, rekao je novinarima kako je “iznenađujuće” da je napadač pucao četiri ili pet puta prije nego što je ubijen.
“Trenutno nemamo utvrđen motiv, iako naši istražitelji neumorno rade na otkrivanju što je to bio motiv”, rekao je Rojek, napominjući da bi istraga mogla potrajati mjesecima.
U objavi na društvenim mrežama, Trump je rekao da je “dobro” nakon što je pogođen metkom koji mu je probio gornji dio desnog uha. Trump je pušten iz bolnice kasno u subotu.
“Nevjerojatno je da se takav čin može dogoditi u našoj zemlji”, dodao je Trump, prenosi VOA.
Ulagači: Nakon atentata Trumpu povećane šanse za drugi predsjednički mandat
Pucnjava na predizbornom skupu bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa povećava njegove izglede da ponovno uđe u Bijelu kuću, rekli su ulagači.
Trump je u subotu ustrijeljen u uho na skupu u Pennsylvaniji, što vlasti tretiraju kao pokušaj atentata. Prije pucnjave su tržišta reagirala na izglede Trumpovog reizbora jačanjem dolara, a taj bi se trend mogao nastaviti u nadolazećem tjednu, rekao je Rong Ren Goh iz tvrtke Eastspring Investments u Singapuru.
Prva pucnjava na američkog predsjednika ili stranačkog kandidata od pokušaja atentata na republikanskog predsjednika Ronalda Reagana 1981. godine mogla bi utjecati na izborni dvoboj 5. studenog između republikanca Trumpa i aktualnog predsjednika, demokrata Joea Bidena.
– Koliko se sjećamo, Reaganova popularnost je porasla za 22 postotna boda u anketama nakon pokušaja atentata. Izbori će vjerojatno biti uvjerljiva pobjeda (Trumpa). To potencijalno smanjuje neizvjesnost, rekao je Nick Ferres, glavni investicijski direktor u Vantage Point Asset Managementu.
Od slabašnog nastupa protiv Trumpa u predsjedničkoj debati prije dva tjedna, Biden se suočava sa sve većim sumnjama donatora, pristaša i kolega demokrata u njegovu sposobnost da pobijedi Trumpa i drži korak sa zahtjevnošću posla.
Sigurnosni propusti
Napad na Donalda Trumpa na subotnjem predizbornom skupu u Pennsylvaniji potaknuo je pitanja o tome kako je republikanski predsjednički zaštićen tijekom kampanje i što je uzrokovalo očite sigurnosne propuste na tom skupu, javlja HINA/HRT.
Iako su količine informacija o incidentu još uvijek rijetke, barem jedna osoba s kojom je BBC razgovarao rekla je da je bezuspješno pokušala upozoriti policiju i američku tajnu službu na navodnog snajperistu koji je penje na obližnji krov izvan sigurnosnog područja skupa u Butleru. Trumpa kao bivšeg predsjednika i republikanskog predsjedničkog kandidata prvenstveno štiti tajna služba.
Tijekom većine zaustavljanja u Trumpovoj kampanji, lokalna policija pomaže tajnoj službi u osiguravanju mjesta, a agenti iz drugih agencija unutar ministarstva domovinske sigurnosti, poput Uprave za sigurnost prometa, povremeno pomažu. To nije lak zadatak. Mnogi Trumpovi skupovi okupljaju tisuće pristaša, održavaju se na otvorenom i traju satima.
Prije događaja agenti traže bombe ili druge prijetnje na mjestu događaja, a Trump uvijek dolazi u povorci automobila pod pratnjom. Organi reda obično postavljaju barijere kao perimetar i zahtijevaju od svih sudionika da prođu kroz detektor metala kako bi ušli u taj prostor. Naoružani zaštitari pretražuju torbe, pa čak i novčanike svih sudionika. Mnogi sudionici skupa budu pretraženi i rukama.
Snajperist izvan čuvanog perimetra
Međutim, prema prvim medijskim izvješćima, čini se da je subotnji napad počinio naoružani snajperist koji se nalazio izvan osiguranog perimetra.
Lokalni stanovnik koji je bio prisutan na subotnjem događaju i tražio da ostane anoniman, rekao je da je vidio nešto što je izgledalo kao dva agenta tajne službe kako sjede na obližnjem krovu prije događaja. Rekao je da su agenti prethodno skenirali područje dalekozorom.
– Stalno su gledali ulijevo iza samog događaja, prije nego što je Trump izašao na pozornicu. Činilo se da su vrlo usredotočeni na to područje”, rekao je sudionik.
Tajna služba priopćila je ubrzo nakon pucnjave da je započela istragu i izvijestila demokratskog predsjednika Joea Bidena, iako agencija nije odmah odgovorila na dodatne zahtjeve za komentarom zbog svojih protokola. Državna policija Pennsylvanije uputila je pitanja tajnoj službi, koja nije odmah odgovorila.
U trenucima nakon što je Trump ozlijeđen, bivšeg predsjednika brzo su okružili pripadnici tajne službe koji su formirali živi štit, dok su se teško naoružani agenti u pancirima i puškama također popeli na pozornicu i činilo se da skeniraju područje tražeći prijetnje.
Trumpa su agenti odvezli u crnom terenskom vozilu u lokalnu bolnicu, prema navodima.
Ravnateljica tajne službe pozvana na saslušanje
Napad na Donalda Trumpa potaknuo je pitanja o tome kako je republikanski predsjednički zaštićen tijekom kampanje i što je uzrokovalo očite sigurnosne propuste na tom skupu. Ravnateljica tajne službe Kimberly Cheatle pozvana je na saslušanje 22. srpnja.
Istraga će morati odgovoriti i na pitanje kako se 20-godišnji Thomas Matthew Crooks naoružan civilnom verzijom vojne automatske puške uspio popeti na krov, zauzeti položaj i neometano ciljati Trumpa. Na objektu iznad govornice bio je snajperski tim tajne službe s dalekozorima, no očito nisu uočili napadača. FBI se sada fokusira na utvrđivanje motiva, te je li Crooks bio usamljeni atentator ili postoji krug suradnika, odnosno organizacija koja stoji iza atentata.
Republikanski zastupnici rekli su da će pokrenuti brzu istragu o tome kako se napadač uspio popeti na krov zgrade blizu predizbornog skupa bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa i ispaliti više hitaca prije nego što je ubijen. Mike Johnson, predsjednik Zastupničkog doma američkog Kongresa pod kontrolom republikanaca, rekao je da će zastupnici pozvati dužnosnike tajne službe, ministarstva domovinske sigurnosti i FBI-ja na saslušanja.
Puhovski: Za Trumpa još i aureola žrtve
Žarko Puhovski, profesor filozofije i politički analitičar za Jutarnji list je komentirao atentat na bivešg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa.
– Koliko god da će biti zlobe da Trump sam podgrijava naoružavanje i zagovara Amerikance da koriste svoje ustavno pravo na oružje, činjenica je da će Trump sada dobiti još i aureolu žrtve. Napad nije bio fizički ozbiljan za njega, ali je naprosto znak da su SAD fundamentalno podijeljene i da se ta podjela, prvo svjetonazorske, a potom političke naravi, po logici zaoštravanja može preliti i na nasilno iskazivanje protivljenja, što se ni u SAD ni drugdje nije tako rijetko događalo. SAD ima jako dugu povijest atentata na najviše funkcionare, od neuspješnih, kao, recimo na Reagana, do onih koji su završavali smrću, poput Kennedyja. Stanovništvo SAD-a naoružano je do razine koje praktički nigdje drugdje na svijetu nema i što mnogi ne mogu razumjeti, kaže Puhovski, prenosi Jutarnji list.
– Izgledno je da je napadač, Thomas Matthew Crooks, djelovao samostalno. Bez obzira na to, sada će se dokazivati tko ga je inducirao – on je, koliko zasad vidimo, član Republikanske stranke, ali je donirao udrugu blisku Demokratskoj stranci, što sugerira da se radi o politički shizofrenoj poziciji, a vjerojatno ćemo brzo doznati i njegovu dijagnozu. Važno je da nema zavjere u klasičnom-političkom smislu, ali to neće spriječiti razne interpretacije, kao što one o atentatu na Kennedyja traju već 61 godinu, jer ljudi teško prihvaćaju da je pojedinac u stanju sam tako nešto napraviti.
Kad počne novi radni dan u SAD-u pojavit će se mnoštvo iz prsta isisanih, pažljivo konstruiranih teorija tko stoji iza napada na Trumpa. Na lijevo-liberalnoj strani pojavit će se tvrdnja da je Trump sam organizirao napad na sebe, što je po mom sudu besmisleno. Naprosto ne mogu vjerovati da se s takvom preciznošću može promašivati. Druga strana inzistirat će na tome da su za atentat odgovorni radikalni ljevičari, kriptokomunisti, neprijatelji SAD-a, a možda čak i strane sile. Uvjeren sam da baš ni jedna strana sila nema nekog naročitog interesa biti protiv Trumpa; Trump je za cijeli svijet, od velikih sila do malih država manje loša solucija od Bidena i to svi dobro znaju.
/Desk/