Europol je u akciji OPSON 7 koju provodi s Interpolom, u razdoblju od 1. prosinca 2017. do 31. ožujka ove godine izvršio više od 41 tisuće provjera na prodajnim mjestima, u morskim i zračnim lukama i na proizvodnim lokacijama u 67 država.
Zaplijenjeno je gotovo 3620 tona i više od 9,7 milijuna litara prehrambrenih proizvoda, stoji u priopćenju Europola. To je manja količina u odnosu na prošlogodišnju akciju kad je zaplijenjeno 9800 tona i 26,4 milijuna litara.
Riječ je o potencijalno štetnoj hrani i napicima, od svakodnevnih proizvoda poput alkohola, mineralne vode, začina, morskih plodova i maslinovog ulja, do luksuznih jela poput kavijara.
Ove godine je u akciji sudjelovala 67 država, među njima i Hrvatska, stoji na stranicama Europola. U mnogim državama obuhvaćenima istragom slučaj još nije zatvoren.
– Rezultati ove akcije pokazuju što se sve može postići kako bi se zaštitili kupci kada se udruže snage i pokrenu koordinirane akcije – kazao je Jari Liukku, šef Europskog centra za teški i organizirani kriminal Europola.
– Ovo je potez koji je zahtijevao prekograničnu suradnju. Sve države suočavaju se s ovom opasnošću i dužnost agencija za provedbu zakona jest da osiguraju da je ono što dođe na tanjur kupaca izvorno i sigurno.
– Raskrinkali smo gotovo 50 kriminalnih mreža uključenih u proizvodnju lažne hrane i pića i spriječili stavljanje potencijalno smrtonosnih proizvoda na tržište – kazao je Daoming Zhang, šef Interpolovog odjela za ilegalna tržišta.
– Obujam zaplijenjenih proizvoda podsjetnik je javnosti da moraju ostati oprezni po pitanju što kupuju i odakle stiže roba – dodao je.
Belgija – prodavanje trulog mesa za konzumaciju
U Belgiji je zatvorena najveća tvornica za preradu mesa, a supermarketi su uklonili mesne proizvode s njihovih polica. Licenca za rad oduzeta im je nakon otkrivenog potencijalnog zdravstvenog rizika kod dva proizvoda: mljevenog mesa i goveđeg repa. Inspektori su našli mesnih otpadaka i dijelova trupla namijenjenih za hranjenje životinja i zabranjenih za ljudsku konzumaciju. Nakon što je skandal otkriven na Kosovu 2016. godine, iz Vevibe su priznali da su izvozili trulo meso u zemlje jugoistočne Europe i Afriku, no pristali su komentirati samo slučaj Kosova.
Španjolska – lažno mlijeko u prahu za bebe
Četvero ljudi je uhićeno, a tvornica koja pakira krivotvorene mliječne formule uglavnom namijenjene za prodaju u Kini. Osam tona proizvoda je zaplijenjeno, a prah koji su kupovali u Poljskoj za jedan euro po kilogramu i dostavljali do Barcelone nije bio štetan no u njemu nije bilo nutrijenata potrebnih za prehranu novorođenčadi te proizvod nije zadovoljavao zdravstvene i sigurnosne standarde.
Tuna bojana da bi izgledala kao svježa, lažno gorivo, kavijar
Tijekom akcije OPSON VII 11 europskih zemalja surađivalo je kako bi razotkrili kriminalne radnje vezane uz tunu. To je bila prva takva akcija provedena na specifičnom proizvodu. Nezakonite prakse uključivale su zamjensku ribu koja je lažno predstavljana kao svježa. Tuna namijenjena za konzerviranje ilegalno je bila tretirana kemikalijama koje su bojale ribu kako bi dale dojam svježine. Ukupno je zaplijenjena 51 tona tune i više od 380 uzoraka.
U koordiniranoj akciji zaplijenjeno je 9.5 tona kvarljive robe i 60 litara goriva i sirovina namijenjenih za ilegalno rudarstvo zlata.
Konačno izvješće o rezultatima operacije bit će objavljen idućih mjeseci.
Operacija Opson, što na starogrčkom znači “hrana”, od 2011. se provodi svake godine, a u njoj svaki put sudjeluje sve više država.
Europolu i Interpolu pri provjerama pomažu carinske službe, policija i državna prehrambena regulatorna tijela, kao i partneri iz privatnog sektora.
Europol je agencija EU-a koja pomaže nacionalnim tijelima u provedbi zakona i borbi protiv teških međunarodnih zločina i terorizma. Osnovana je 1999. godine, sjedište joj je u Haagu i broji više od 900 zaposlenih.
{youtube}yjOUMBke9FA{/youtube}
(Izvor: Jutarnji list/HINA/Agencije)