Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Istraživanje UNFPA: Sve manje vjere u budućnost u BiH
    • Velike gužve na graničnim prijelazima BiH
    • Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”
    • Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika
    • Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka
    • Lipanjske vrućine odnijele najmanje 12.000 života u Europi
    • Trump optužio Kinu za miješanje u američke izbore 20220. – Peking odmah odgovorio: “Jasno je tko se miješa u unutarnje stvari drugih zemalja”
    • Schmidt konačno otvoreno priznao da je otišao zbog američkog pritiska
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    AFERA RESPIRATORI Novaliću, Hodžiću i Solaku potvrđene prvostupanjske presude – 4, 5 i 6 godina zatvora – Novalić potvrdio: “Idem u zatvor”

    republikaBy republika26.01.2024Updated:26.01.2024No Comments2 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Prizivno vijeće Suda BiH, u drugostupanjskoj odluci, potvrdilo je prvostupanjsku presudu u predmetu ‘Respiratori’, što znači da je bivšem federalnom premijeru, a danas parlamentarcu Fadilu Novaliću potvrđena kazna zatvora od 4 godine. Mediji su ovu informaciju objavili i prije nego što su odvjetnici osuđenih dobili službenu odluku.

    U telefonskom razgovor za Federalnu televiziju Novalić je izjavio: “Da, istina je, nismo službeno dobili otpravak presude, ali su me obavijestili da je presuda potvrđena. Sada slijedi izvršenje presude – da, idem u zatvor.”

    Osuđujuća presuda od 6 godina zatvora potvrđena je i za Fahrudina Solaka, bivšeg direktora Federalne uprave civilne zaštite te 5 godina kazne zatvora za Fikreta Hodžića, vlasnika poduzeća ‘Srebrena malina’. Bivša federalna ministrica financija i bivša federalna dopremijerka Jelka Miličević pravomoćno je oslobođena optužbe, kao što je to bilo i u prvostupanjskoj presudi.

    Novalić, Solak i Hodžić, osuđeni su na ukupno 15 godina zatvora. Novalić za zloupotrebu položaja i ovlasti, Solak za krivotvorenje isprave, a oslobođeni su za udruživanje zbog činjenja kaznenog djela kao i za pranje novca te krivotvorenje ili uništavanje poslovnih knjiga.

    Ovo je jedna od najvećih afera, a dogodila se tijekom pandemije korona virusa u nabavci kineskih respiratora, plaćenih 10,5 milijuna KM, a za što se ispostavilo da nisu adekvatno primjenjivi u jedinicama intenzivne njege već za kratkotrajnu upotrebu.

    Također, prvostupanjskom presudom poduzeće ‘Srebrena malina’ kao pravno lice proglašeno je odgovornim jer je raspolagalo nezakonito stečenom imovinom, te mu je izrečena novčana kazna od 200.000 KM, a presudom je naloženo oduzimanje stečene imovinske koristi u iznosu od 694.747 KM od Hodžića i “Srebrene maline”.

    Novalić, Solak i Hodžić suosuđeni za zloupotrebu položaja, a Solak i za krivotvorenje isprave, a oslobođeni su optužbi za udruživanje radi činjenja krivičnog djela, kao i za pranje novca, te krivotvorenje ili uništavanje poslovnih knjiga.

     

    /Desk/

    drugostupanjska Fadil Novalić fahrudin solak fikret hodžić izdvojeno presuda
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Istraživanje UNFPA: Sve manje vjere u budućnost u BiH

    19.07.2026

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    18.07.2026

    Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika

    18.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Istraživanje UNFPA: Sve manje vjere u budućnost u BiH

    Velike gužve na graničnim prijelazima BiH

    Trump okrivio Kanadu za dim s požarišta koji se širi na SAD: “Trošak tog onečišćenja morat će se dodati carinama koje Kanada plaća”

    Njemačka zbog rizika od napada podigla razinu sigurnosti na ‘visoku’ – ministar najavljuje reformu obavještajnih agencija – Merz najavljuje milijarde za naoružanje, automobilska industrija otpušta desetke tisuća radnika

    Hrvatska se i dalje bori protiv afričke svinjske kuge, unatoč utrošenim milijunima eura za biosigurnost i odštete – Možda je odgovor ovdje: otkriveni kamioni s krijumčarenim svinjama bez oznaka

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.