Iz JP Elektroprivreda BiH bacili su “probni balon” – najavu kako će poskupjeti struju i to za čak od 70% do nevjerojatnih 120%. Iz ovog javnog poduzeća u vlasništvu Federacije biH u omjeru kapitala 90,37%, a 9,63% u vlasništvu malih dioničara, ističu kako je razlog za poskupljenje visoka cijena električne energije na tržištu kao i takse CO2 koje u BiH još ne postoje.
U Elektroprivredi BiH imaju problema i s nabavkom ugljena za proizvodnju električne energije, jednog od najskupljih načina dobivanja električne energije. Naime, a kako su sami apelirali u priopćenju.
Prema elektroenergetskom bilansu ovog poduzeća, prošle godine ostvaren je 28%-totni gubitak proizvodnje u hidroelektranama (HE na Neretvi i male HE) u odnosu na 2019. godinu. Proizvelo se 1.082 GWh, a 2019. proizvelo se 1.506 GWh. Za razliku od hidroelektrana, u termoelektranama Elektroprivrede BiH (TE Tuzla i TE Kakanj) zabilježeno je povećanje proizvodnje, 2020. godine proizvedeno je 5.156 GWh, a godinu prije 4.527 GWh, što je ipak manje nego primjerice 2017. godine kada je proizvedeno 6.007 GWh.
“Kao primjer navodimo slučaj Rudnika „Kreka“, koji je i pored značajne nabavke opreme kroz dokapitailizaciju, za prvih 7,5 mjeseci isporučio cca. 300.000 tona uglja manje od ugovorenog. Posebno je teško stanje na Pogonu „Dubrave“ gdje je i posljednja mašina kupljena sredstvima JP Elektroprivreda BiH, dana 10.07.2021.godine uništena nesavjesnim rukovanjem i od tada su sa Pogona „Dubrave“ prekinute isporuke uglja”, priopćili su krajem kolovoza ove godine.
No, najava o drastičnom poskupljenju struje, nikada do sada tolikom, uslijedila je iznenadno i za istu netko mora snositi odgovornost, a očito je da se “na mala vrata” želi postiči značajno poskupljenje struje. Čak i od 10% do 15% što bi, potom, u javnosti bilo predstavljeno kao veliko postignuće Vlade u kompromisu s Elektroprivrednom koja je, mora se ponovno podsjetiti, u 90% vlasništvu upravo te iste vlade, od koje se sada zasigurno očekuju milijuni KM pomoći.
“Ukoliko Vlada Federacije Bosne i Hercegovine ne reagira i ne zaustavi zakonskim putem povećanje cijene električne energije između 70 i 120 posto, kako je najavljeno protekli tjedan, slijede otpuštanja radnika, gašenja poduzeća i drastična lančana poskupljenja” već je u izjavi za medije upozorio Adnan Smailbegović iz Udruženja poslodavaca FBiH.
Naime, govoreći za N1, Smailbegović je rekao da su odmah nakon što su poduzeća zaprimila obavijest od Elektroprivrede o najavljenom poskupljenju, organizirali sastanak. U Elektroprivredi BiH su, kako kaže, pojasnili da su po Zakonu o električnoj energiji vezani za tržište, a cijene struje na trištu rastu kao i takse za CO2 koje mi u BiH još nemamo.
“Dali su rješenje da Vlada FBiH reagira. Oni imaju zakonsku mogućnost u slučaju bitnih tržišnih promjena ograničiti cijenu električne energije i mi se doboko nadamo da će do toga doći. Ukoliko ne dođe, to bi značilo katastrofu. Sve izvozne firme bi izgubile konkuretnost u odnosu na ostale kompanije u regiji. Firme koje plasiraju proizvode na domaće mtržištu bi trebale drastično povećati cijenu proizvoda. To bi dovelo do masovnog poskupljenja, možda i inflacije. To je scenarij koji ne mogu zamisliti i ne želim zamisliti”, rekao je Smailbegović.
Načelno su dogovorili sastanak s premijerom FBiH Fadilom Novalićem u utorak. On je istaknuo je da bi svako poskupljenje veće od jenoznamenkaste brojke stvorilo potencijalne probleme.
“Došlo bi do otpuštanja radnika. Neki biznisi bi se ugasili. Oni koji su na domaćem tržišti bi dizali cijene. Cementara Kakanj nam je objasnila da bi na osnovu tog poskupljenja godišnje samo za struju izdvajali šest milijuna KM. To bi značilo poskupljenje cementa za 10-12 posto. To onda znači poskupljenje autoputa, građevine i svega gdje se ugrađuje cement. Bila bi to lančana reakcija koja bi odvela stvari u neželjenom smjeru”, zaključio je Smailbegović.
(Republikainfo.com/V.S.H.)