Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade
    • Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”
    • Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika
    • Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’
    • Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti
    • KAO NIKADA DO SADA – Svećenik u propovijedi na godišnjicu poginulih hrvatskih branitelja na Gradini prozvao lažne branitelje: “Stidite se svoga roda”
    • “Naše” i “vaše” žrtve ili kad poštovanje tuđih žrtava postane izdaja
    • Ravnatelj Agencije za privatizaciju HNŽ-a Donko Jović, smijenjen zbog napada na premijerku Buhač
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Scena

    Tema odijevanja za Met Galu šalje vlastitu poruku: „Moda je umjetnost“

    republikaBy republika26.02.2026Updated:26.02.2026No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Tri riječi uputa bit će sve čime će se gosti voditi pripremajući se za ovogodišnju dobrotvornu priredbu Instituta za kostime, koja slavi cerebralnu izložbu o „odjevenom tijelu“.

    Metropolitan Museum of Art u ponedjeljak je objavio kodeks odijevanja (dress code) za Met Galu 2026., i on je baš onoliko apstraktan koliko biste i očekivali.

    Gosti pozvani na događaj — zvjezdanu dobrotvornu večer za muzejski Institut za kostime usmjeren na modu — dobit će smjernicu za odijevanje „moda je umjetnost“. Ova uputa, koja ujedno služi i kao deklaracija o trajnom mjestu mode u Metu, ostavlja mnogo prostora za interpretaciju.

    Prema navodima muzeja, kodeks odijevanja poziva goste „da izraze vlastiti odnos prema modi kao utjelovljenom obliku umjetnosti i proslave bezbrojne prikaze odjevenog tijela kroz povijest umjetnosti“.

    Godinama je Met Gala, događaj za prikupljanje sredstava koji se tradicionalno održava prvog ponedjeljka u svibnju, funkcionirao kao svojevrsno svečano otvorenje s nestrpljenjem iščekivane proljetne modne izložbe muzeja. Ovogodišnja izložba pod nazivom „Costume Art“ (Umjetnost kostima) otvara se 10. svibnja i spojit će gotovo 200 umjetničkih djela iz zbirke Meta s približno 200 povijesnih i suvremenih odjevnih predmeta i dodataka iz Instituta za kostime.

    Izložbom će se svečano otvoriti nove galerije „Condé M. Nast“, novi stalni prostor Instituta za kostime u Metu od gotovo 1.100 kvadratnih metara, nazvan po osnivaču medijskog diva Condé Nast, izdavača časopisa Vogue, The New Yorker i GQ, između ostalih naslova.

    „Želio sam se usredotočiti na centralnu ulogu odjevenog tijela unutar muzeja, povezujući umjetničke prikaze tijela s modom kao utjelovljenim oblikom umjetnosti“, rekao je u izjavi Andrew Bolton, glavni kustos Instituta za kostime. „Umjesto davanja prioriteta vizualnosti mode, što se često događa na štetu tjelesnog, ‘Costume Art’ daje prednost njezinoj materijalnosti i neraskidivoj vezi između naših tijela i odjeće koju nosimo.“

    Slično prethodnim kodeksima odijevanja na Met Gali, „moda je umjetnost“ prilično je apstraktan pojam. Za razliku od „black tie“ (svečano odijelo), „garden party“ ili drugih tradicionalnijih pravila odijevanja, smjernice Meta osmišljene su da tematski rezoniraju s izložbom. Ovdje se čini da je uputa namijenjena poticanju gostiju da ispitaju različite načine na koje dizajneri razmišljaju o tijelu kao temelju za svoju viziju.

    Beyoncé, Nicole Kidman, Venus Williams i Anna Wintour bit će supredsjedateljice gale. U ponedjeljak su Jeff Bezos i Lauren Sánchez Bezos najavljeni kao počasni predsjedatelji gale; par je ujedno i glavni sponzor prikupljanja sredstava i same izložbe.

    Domaćinski odbor gale, kojim supredsjedaju Zoë Kravitz i Anthony Vaccarello, uključivat će slavne osobe i istaknute ličnosti kao što su Sabrina Carpenter, Gwendoline Christie, Adut Akech, Angela Bassett, Amy Sherald i A’ja Wilson.

    Met Gala moda tema umjetnost
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    McGregor i u brzom porazu pobjednik – zaradio nevjerojatnih 30 milijuna dolara, Holloway tek 5 milijuna

    12.07.2026

    Glazbeno-humanitarni spektakl za povijest: Poznata imena predvode prvi show na poluvremenu finala Svjetskog prvenstva

    12.07.2026

    Remek-djelo glazbene melodrame: Zašto je „Total Eclipse of the Heart” najdramatičnija pop pjesma u povijesti

    09.07.2026

    Comments are closed.

    Najnovije

    Umirovljenici: Povećanje mirovina obmana vlade

    Napadi američke vojske i iranska prijetnja uništenjem američkih baza – “Od njih neće ostati ni traga”

    Berlin različito gleda na stavove SAD-a i EU-a u BiH oko izbora visokog predstavnika

    Jerko Ivanković Lijanović predao zahtjev za promjenu prezimena – umjesto Lijanović želi biti ‘Boljitak’

    Traži se istraga protiv predsjednika FIFA-e Giannija Infantina zbog političke pristranosti

    Kolumne

    Šutanje kožne mješine vrijednije od svih političkih nabiguza

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Promo

    U Međugorju međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz više od 15 europskih i azijskih zemalja

    U Ljubuškom predstavljanje knjige – ‘Sin – Priča o Toniju’ vraća se kući

    Povijesni uspjeh za hercegovačko vinarstvo: Neumska vinarija Puntar osvojila zlato na prestižnom Decanteru 2026.

    Predstavljanje knjige ‘Između životinje i božanstva. Ljudsko tijelo i organi u Bibliji’, autora prof.dr. Dubravka Turalije

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.