A ako se nađe nešto, to je ”loša roba”, kažu. Oni ‘zagriženi’ teoretičari govore kako je baš to i razlog nestašice. Treba progurati tu ‘robu’.
No, drugi pak tvrde kako su razlog česte policijske racije na području Balkana, jer su u panici i naši susjedi iz Srbije (gdje to čak povezuju i povećanim brojem samoubistava), Hrvatske…
Republika kanabisa
Neizbježno je spomenuti veliku operaciju albanske policije protiv uzgajivača kanabisa koja je pokrenuta u selu Lazarat gdje je u 30 kuća zaplijenjeno ukupno 60 tisuća stabljika kanabisa i oko deset tona marihuane.
Prema navodima albanske policije, od 60 tisuća oko 15 tisuća stabljika kanabisa je pronađeno u dvorištima kuća u selu, a oko 15 tisuća u vidu sadnica, koje su odmah i uništene.
“Republika kanabisa” je do tada godišnje proizvodila 900 tona marihuane i izvozila narkotika u vrijednosti od nevjerovatnih četiri i po milijarde eura.
Ali to nije sve. Tih dana je u Albaniji vladao pravi ‘mali rat’. Prema navodima Ministarstva unutarnjih poslova Albanije, prilikom intervencije, 25 osoba je otvorilo vatru na pripadnike policije koji zbog toga u narednih 24 sata nisu mogli ući u selo.
Ulje od marihuane
Druga teorija spominje i “čudesno ulje od marihuane” kao lijek. Tako su se navodno rodile stotine kućnih mini-laboratorija širom regije u kojima se marihuana kuha i pretvara u ulje, a za bočicu se daju pozamašne pare.
Padaju dileri, plijeni se droga
Protekle 2014. godine podnesena su izvješća protiv 333 lica zbog postojanja sumnje da su počinili 332 krivična djela: neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga (61 djelo), posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga – 267 djela, neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga u suučesništvu – jedno djelo.
Zbog zloupotrebe opojnih droga privedena je 181 osoba, zbog sumnje da su u proteklom razdoblju neovlašteno proizvodili, zatim kupovali (amfetamine, marihuanu, heroin), prepakiravali i prodavali privedeno je 74 osoba, a 256 njih je navodilo druge na uživanje opojnih droga.
A evo podataka o zapljeni droge zadnje dvije godine, iz izvještaja o radu MUP-a Sarajevske Županije za 2014.
Početak 2015. godine
Tijekom prvih mjeseci 2015. godine zaplijenjeno je oko 11172,32 grama opojne droge marihuane, a zbog neovlaštene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga prijavljeno je 15 osoba.
Na pitanje jesu li povećane aktivnosti u smislu praćenja ovih osoba i njihovog uhićenja, te zapljene marihuane, razlog drastičnog smanjenja nazočnosti marihuane u Sarajevu, iz MUP-a SŽ-a kažu kako nemaju saznanja o tome.
A ukoliko vas je zanimalo na koji način se uništava zaplijenjena droga, odgovor glasi ovako: Opojne droge se, nakon okončanja sudskog postupka, po naredbi nadležnog suda uništavaju spaljivanjem u trajno žarećim pećima. Uništavanje provodi Povjerenstvo za uništenje droge. (Izvor: S.Š., Radiosarajevo.ba)