Francuska i Njemačka poslale su ‘non paper’ prema svim zemljama članicama Evropske unije u kojem su sadržane informacije o situaciji u BiH i potrebi uvođenja, ili u onim zemljama koje su to već učinile, pooštravanje sankcija Miloradu Dodiku, predsjedniku RS i bjeguncu od bh. pravosuđa, doznaje Raport iz izvora u Bruxellesu.
U dokumentu se sve članice Europske unije motiviraju za uvođenje pojedinačnih sankcija Dodiku, ali i da ponovo na nivou EU razmotre uvođenje EU sankcija.
Kako tvrde izvori Raporta, ‘non paper’ o BiH sadrži i preporuku zemljama članicama Evropske unije, odnosno svim njihovim dužnoanicima, da obustave i sve kontakte sa, kako se navodi, secesionističkim SNSD-om, posebno s bjeguncima od bh. pravosuđa predsjednikom RS-a i predsjednikom te stranke Miloradom Dodikom, predsjednikom Vlade RS-a Radovanom Viškovićem i predsjednikom NSRS Nenadom Stevandićem, osumnjičenima od Tužiteljstva BiH za napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.
Dokument koji je prema infomacijama Raporta prije nekoliko dana stigao do nadležnih institucija i dužnosnika svih zemalja članica Europske unije sadrži i informacije o blokadama kojima SNSD na čelu s Dodikom sprječava funkcionalan rad državnih institucija BiH i ugrožava europski put BiH.
Raportovi izvori tvrde kako ‘non paper’ upućen zemljama članicama EU s pozivom na sankcije Miloradu Dodiku, ima veze i s njegovim najavljenim odlaskom u Rusiju u lipnju ove godine gdje će se, kako je najavio sam Dodik, ponovo susresti s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i to bi bio treći Dodikov odlazak u Moskvu i susret s Putinom od početka ove godine, piše Raport.
Međutim, u EU ne postoji jedinstven stav o uvođenju sankcija Dodiku. Tome se oduvijek protivi Mađarska, a i hrvatski premijer Andrej Plenković kazao je kako Hrvatska neće uvoditi sankcije predsjedniku RS-a, a da bi se sankcije uvele, potreban je konsenzus svih 27 zemalja članica.
No, sankcije najvišim dužnosnicima RS-a među kojima je i članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, već su prije su uvele SAD i Velika Britanija, a spomenutoj trojici, Dodiku, Viškoviću i Stevandiću, nedavno su sankcije uvele Austrija i Njemačka, potom je to učinila Vlada Poljske i Litve.
/Desk/