Srpsko prosvjetno i kulturno društvo “Prosvjeta”, Gradski odbor Mostar, i Srpska pravoslavna crkvena općina Mostar ove su godine, po deveti put, dodijelili Prosvjetinu stipendiju “Dr. Vladimir Ćorović” za 161 učenika i studenata osnovnih i srednjih škola u školskoj i akademskoj godini 2024./2025. s područja Eparhije zahumsko-hercegovačke i primorske.
Ove godine Prosvetinu stipendiju primilo je 36 učenika od 6. do 9. razreda osnovne škole, 44 srednjoškolca i 81 student. Podršku za školovanje primilo je 27 učenika. Dodijeljeno je i šest posebnih stipendija za najbolje studente, kao i dvije nagrade i pomoć za djecu iz višečlane obitelji.
Svečana dodjela stipendija održana je u Sabornoj Crkvi Svete Trojice u Mostaru, a uz više od 60 donatora iz cijelog svijeta, svečanosti su prisustvovali mitropolit zahumsko-hercegovački Dimitrije, mitropolit njemački Grigorije i mitropolit dalmatinski Nikodim.
Predsjednik Organizacijskog odbora Prosvjetine stipendije “Dr. Vladimir Ćorović” i jedan od osnivača programa stipendiranja, Slavko Andrejević, rekao je da su rezultati ove stipendije potvrda devetogodišnjeg rada.

„Naša želja kada smo pokrenuli program stipendiranja bila je ostaviti iza sebe bolju, pametniju i profinjeniju generaciju Srba, a vi, naši stipendisti, pokazali ste da ste bolji od nas“, rekao je Andrejević, dodajući da se stipendija u drugom desetljeću djelovanja počinje širiti i na druga mjesta gdje su Srbi manjina.
Starješina Saborne crkve Svete Trojice u Mostaru, Duško Kojić, podsjetio je na činjenicu da je prije dvije godine svečana dodjela stipendija održala u Vladičanskom dvoru u Mostaru, koji je postao premali za sve stipendiste.
„Ovaj hram nije samo mjesto molitve, već i nade. Stipendije nisu samo pomoć, one su dokaz da čak i kada nas nema puno, kada je zajednica mala poput naše zajednice u Mostaru danas, ali kada nas ima dovoljno sa srcem, možemo pomicati granice“, rekao je Kojić.
„Draga djeco, niste sami. Svaka od ovih stipendija je molitva za vas. Pažljivo nosite svoju baštinu, marljivo učite i kada dođe vrijeme, budite i vi podrška onima kojima je potrebna“, rekao je Kojić.
Predsjednica Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva “Prosvjeta” Gradsku odbor Mostar, Sanja Bjelica Šagovnović, rekla je kako su organizatori ponosni što su se u Mostaru okupili mladi iz cijele Hercegovine i šalje poruka jedinstva i zajedništva.
„Danas u Mostaru ima vrlo malo Srba, ali koliko god mali bili, jako se trudimo biti prepoznati kroz naše napore i djela. Jedno od tih djela je i ovaj program, kojeg ne bi bilo da nije jedinstva“, rekla je Bjelica Šagovnović.
Naglasila je kako je posebno raduje jer ovaj program njeguje komponentu nagrađivanja najboljih, ali je i s iznimnom socijalnom osjetljivošću, što je u duhu tradicije koju je Prosvjeta počela davne 1902. godine.
„Danas se još uvijek dižemo iz pepela i malim koracima obnavljamo naše svetinje, našu kulturu i identitet, ali se nadamo da ćemo opstati i da ćemo se i u budućnosti okupljati u Mostaru zbog dobrih djela“, rekla je Bjelica Šagovnović.
Na ovogodišnjoj dodjeli stipendija, šest najboljih stipendista dobilo je posebne povećane stipendije kao motivaciju studentima za postizanje još boljih rezultata. Najbolji stipendisti su: Helena Brajić iz Trebinja, studentica treće godine Medicinskog fakulteta Vojnomedicinske akademije u Beogradu, Anja Dučić iz Trebinja, studentica magistarskog studija na Fakultetu tehničkih znanosti u Novom Sadu, Jelica Vukosav iz Nevesinja, studentica magistarskog studija na Fakultetu političkih znanosti u Banja Luci, Ivana Mavrak iz Mostara, studentica treće godine studija turizma na Sveučilištu ‘Džemal Bijedić’ u Mostaru, Georgina Šipovac iz Nevesinja, studentica četvrte godine Glazbene akademije u Istočnom Sarajevu, te Miloš Šupić, student četvrte godine Pravnog fakulteta u Novom Sadu.
Dugogodišnji stipendist i daroviti matematičar Vuk Janković iz Trebinja posebno je nagrađen zlatnom medaljom na Matematičkoj olimpijadi u Engleskoj.
Dobitnik ovogodišnje nagrade za aktivizam je Goran Brborić iz Ljubinja, student treće godine Bogoslovsnog i treće godine Filološkog fakulteta, povodom objavljivanja svoje prve knjige “Julijana”.
Glavni motiv pokretanja ovog programa bio je poticanje obrazovanja i uspjeha sadašnjih i budućih generacija u Mostaru i Hercegovini te okupljanje stipendista oko najvažnijih životnih vrijednosti.
Od 2016. godine dodijeljeno je 819 stipendija i 112 nagrada studentima, a prikupljeno je približno 510 tisuća eura. Ove godine povećani su pojedinačni iznosi stipendija, tako da stipendija za učenike osnovnih škola iznosi 700 KM, za učenike srednjih škola – 1.000 KM, za studente prve godine fakulteta – 1.100 KM, a za studente ostalih godina studija stipendija iznosi 1.400 KM.
Svečanosti su prisustvovali predstavnici Grada Trebinja, načelnici općina u Istočnoj Hercegovini, te brojni stipendisti i njihovi roditelji. U glazbenom dijelu programa nastupio je Crkveni zbor sv. Vasilija Tvrdoškog i Ostroškog iz Trebinja i učenici Glazbene škole Trebinje.
/Republika/