Diljem svijeta obilježava se Međunarodni praznik rada u znak sjećanja na veliki štrajk 40.000 radnika 1886. u Chicagu i zahtjev za bolje uvjete rada i osmosatno radno vrijeme. Prvosvibanjske proslave tradicionalno će proteći u znaku druženja građana uz grah, izlazak na izletišta i roštiljanje, ponegdje i sindikalnim povorkama, ali i prigodnim kulturno-umjetnički programom.
Međunarodni praznik rada obilježava se kao spomen na velike radničke prosvjede održane u Chicagu 1. svibnja 1886. godine.
U sukobima s policijom bilo je žrtava i ranjenih na obje strane. Sedmorica sindikalnih aktivista osuđeno je na smrti.Tri godine kasnije, 1889. na prvom kongresu Druge internacionale odlučeno je kako će se svakog 1. svibnja održavati demonstracije dok god radnici i radnice ne izbore pravo na dostojan život i rad. Već od sljedeće godine taj dan se slavi kao međunarodni dan opće solidarnosti radništva.
Prvi svibanj, poznat i kao Praznik rada ili Međunarodni dan radnika, državni je praznik u vise od 80 zemalja svijeta.
Simbolično proslavlja doprinos radnika, promovira radnička prava i obilježava ustrajnost radničkog pokreta.
Iako ovaj dan vuče porijeklo od borbe američkih radnika za manje radnih sati, SAD službeno ne priznaju 1. svibnja kao Međunarodni praznik rada. SAD i Kanada slave svoj Praznik rada u rujnu.
/Desk/