Nuklearni pregovori Irana i Sjedinjenih Država, održani kako bi se zaustavila eskalacija iranskog nuklearnog programa, zaključeni su nakon dva sata u subotu u Omanu, a mogli bi se nastaviti već 19. travnja, objavili su iranski državni mediji, prenosi HRT.
Neizravni pregovori u odvojenim prostorijama
Pregovori u Muscatu, glavnom gradu Omana, održali su se u različitim prostorijama s omanskim dužnosnicima koji su iranskom i američkom izaslanstvu prenosili poruke. Novinar iranske novinske agencije Tasnim atmosferu je opisao kao pozitivnu.
Prema napisima iranskih državnih medija, do drugog kruga pregovora vjerojatno će doći 19. travnja, kako bi se raspravljalo o širem okviru potencijalnog sporazuma, objavio je Reuters. Oman, poznat po svojoj diskretnoj ulozi regionalnog posrednika, nije javno komentirao o sastanku.
Iran je predstavljao ministar vanjskih poslova Abas Aragči, veteran nuklearnih pregovora s globalnim silama od 2013. do 2015. godine. Posebni američki izaslanik Steve Witkoff predstavljao je Trumpovu administraciju.
Aragči je rekao da lokacija idućih pregovora možda ne bude Oman, ali da će se pregovori održati uz posredovanje Omana. Dodao je kako “nijedna strana nije zainteresirana za neplodne pregovore, za pregovore koji trate vrijeme” te da su “Iran i SAD vrlo blizu dogovora o sadržaju budućih pregovora”.
– Tijekom današnjeg sastanka mislim da smo se dosta približili osnovi za pregovore. Ako to uspijemo finalizirati na idućem sastanku, daleko ćemo dogurati, rekao je šef iranske diplomacije državnoj televiziji.
Witkoff i Aragči kratko razgovarali nakon pregovora
Sjedinjene Države i Iran pozitivno su ocijenili današnje neizravne nuklearne pregovore uz posredovanje Omana nakon kojih su posebni američki izaslanik Steve Witkoff i iranski ministar vanjskih poslova Abas Aragči kratko razgovarali.
– Posebni izaslanik Witkoff naglasio je Aragčiju da je dobio upute od predsjednika Trumpa da pronađe rješenje za razlike između naše dvije nacije kroz dijalog i diplomaciju, ako je to moguće. Ova pitanja vrlo su komplicirana, a današnja izravna komunikacija posebnog izaslanika Witkoffa bila je korak naprijed u postizanju obostrano korisnog ishoda, priopćila je u subotu Bijela kuća.
Iranska državna televizija objavila je da su Witkoff i Aragči “kratko razgovarali” u prisutnosti omanskog ministra vanjskih poslova na kraju pregovora.
Kampanja “maksimalnog pritiska” na Teheran
Iran je uvijek tvrdio da je njegov nuklearni program namijenjen isključivo za civilne svrhe, ali zapadne zemlje vjeruju da želi napraviti atomsku bombu. Kažu da je iransko obogaćivanje urana, izvora nuklearnog goriva, daleko nadmašilo zahtjeve civilnog programa i proizvelo zalihe na razini fisijske čistoće bliskoj onima potrebnim za bojeve glave.
Trump, koji je obnovio kampanju “maksimalnog pritiska” na Teheran od veljače, odbacio je nuklearni pakt iz 2015. između Irana i šest svjetskih sila 2018. tijekom svog prvog mandata, ponovno nametnuvši sankcije Islamskoj Republici. Od tada je iranski nuklearni program skočio naprijed, uključujući obogaćivanje urana do 60%, što je tehnički korak u odnosu na razine potrebne za bombu.
Trump: Iran ne smije imati nuklearno oružje
– Ne mogu zamisliti da učine bilo što drugo osim sklapanja dogovora. Više bih volio dogovor nego alternativu, a mislim da svi znaju što je to. A to neće biti lijepo i to ne preferiram, kazao je.
Neki kažu da je izraelski premijer bio iznenađen kada je čuo da SAD Iranu nudi dogovor. Benjamin Netanyahu godinama upozorava svijet i govori protiv iranske bombe. Izraelci ne isključuju vojne udare na centrifuge i druga postrojenja.
Izrael ne isključuje vojne udare
– Slažemo se da Iran neće imati nuklearno oružje. To može biti dio dogovora, ali samo ako je prema libijskom modelu: uđete, dignete objekte u zrak, demontirate svu opremu. Pod američkim nadzorom, američka egzekucija. Druga je opcija da se to neće dogoditi, da će samo odugovlačiti razgovore, a onda je opcija vojna. To svi razumiju. Dugo smo razgovarali o tome, kazao je Benjamin Netanyahu.
SAD ‘parkirao’ nosač zrakoplova uz obalu Omana
Prema izvješćima ratnih promatrača, SAD je uz obalu Omana 11. travnja rasporedio nosač zrakoplova USS Carl Vinson uz pripadajuću borbenu skupinu. Satelitske snimke koje su objavili američki mediji pokazuju da je Trump rasporedio šest strateških bombardera B-2 u bazu Diego Garcia u Indijskom oceanu. Neki tvrde, to je poruka Iranu.
Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Esmail Bagei je putem društvenih mreža izvijestio da su članovi izaslanstava obiju zemalja započeli pregovore u glavnome gradu Muscatu.
“Neizravni” pregovori vode se u odvojenim prostorijama, a poruke dvjema stranama prenose omanski dužnosnici, pojasnio je.
Dijalog označava nov pokušaj oživljavanja zastalih diplomatskih napora usred stalnih napetosti u pogledu iranskih nuklearnih aktivnosti.
Ali Hamenei: Snažno ćemo uzvratiti
– Prijete da će nas napasti, mislimo da to baš nije vjerojatno, ali ako izvedu bilo kakvu nepodopštinu, snažno ćemo uzvratiti, izjavio je iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamenei.
Posljednjih tjedana situacija vezana uz Iran izaziva veliku napetost. A Teheran tvrdi da uranij priprema isključivo u civilne svrhe.
Washington već tjednima raspoređuje goleme količine vojne opreme na Bliski istok kako bi mogao odgovoriti na napad Irana, uključujući i onu namijenjenu za eventualni sukob s Kinom.
/Desk/