Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija
    • JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping
    • Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu
    • Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom
    • Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”
    • 267. poglavar Rimokatoličke Crkve – američki kardinal Robert Francis Prevost novi papa Lav XIV.
    • Habemus Papam! – Imamo Papu!
    • Europska komisija pripremila popis američkih proizvoda za carinu, pokreće spor pred WTO-om
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Energetika

    Kakvo će biti tržište plina ove godine

    republikaBy republika28.03.2025No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    foto: Terminal za ukapljeni plin/ilustracija

    U posljednjih nekoliko tjedana, tržište prirodnog plina bilježi značajne promjene koje su pod utjecajem različitih čimbenika, uključujući zalihe, proizvodnju, izvoz LNG-a, temperature, te geopolitiku. Ove promjene mogu imati dugoročne posljedice na energetske cijene i stabilnost tržišta, a razumijevanje tih dinamika od ključne je važnosti za analizu tržišta u 2025. godini.

    Trenutno stanje na tržištu prirodnog plina, uzimajući u obzir nedavne izvještaje o zalihama i cijenama, te utjecaj geopolitičkih čimbenika, posebno u kontekstu razgovora između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije o mogućem primirju u Ukrajini, analizira Energypress.

    Jedan od ključnih čimbenika koji su oblikovali tržište prirodnog plina u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) u posljednjem razdoblju je izvještaj Američke agencije za energetiku (EIA) koji je pokazao neočekivani porast zaliha prirodnog plina. Prema podacima EIA-e, u tjednu koji je završio 14. ožujka, američke energetske tvrtke dodale su 9 milijardi kubičnih stopa (Bcf) plina u skladišta, što je znatno više od predviđenih 3 milijarde kubičnih stopa. Ovo je prvi porast zaliha nakon studenog 2024. godine, čime se smanjuje deficit skladištenja. Iako su zalihe prirodnog plina u SAD-u još uvijek 26,8% niže u odnosu na prošlu godinu, a 10% ispod petogodišnjeg prosjeka, ovo povećanje nudi određenu nadu za stabilnost tržišta.

    Porast zaliha mogao bi biti rezultat povoljnijih vremenskih uvjeta, koji su doveli do smanjene potrošnje plina za grijanje, te povećane proizvodnje plina u Sjedinjenim Državama. S obzirom na to da je proizvodnja plina u dolini 48 američkih država porasla na 105,7 milijardi kubičnih stopa dnevno (Bcf/d), premašujući prethodni rekord iz veljače 2025. godine, očekuje se da će se trend rasta zaliha nastaviti u narednim tjednima, pod uvjetom da temperatura ostane u granicama sezonskih prosjeka.

    Dok se zalihe plina u SAD-u povećavaju, izvoz ukapljenog prirodnog plina (LNG) iz Sjedinjenih Država doživljava rekordne visine. Prema izvješću, izvoz LNG-a iz SAD-a dosegao je rekordnih 15,7 milijardi kubičnih stopa dnevno (bcfd) u ožujku 2025. godine.

    Ovaj porast izvoza može se povezati s proširenim operacijama na LNG terminalu Venture Global u Plaqueminesu, što je doprinijelo povećanoj proizvodnji i izvozu LNG-a na globalno tržište. Unatoč povećanju izvoza, rast zaliha i rekordna proizvodnja mogli bi pomoći u održavanju ravnoteže na tržištu plina, što bi moglo ublažiti potencijalne pritiske na cijene.

    Vremenski uvjeti imaju ključnu ulogu u oblikovanju potražnje za prirodnim plinom, osobito u sezoni grijanja. Prema analizama LSEG-a, prosječne temperature u Velikoj Britaniji i Europi bile su iznad normalnih u posljednja dva tjedna, što je imalo utjecaj na potražnju za plinom.

    U Velikoj Britaniji, povratak dva nuklearna postrojenja s održavanja također je pridonio nižim cijenama, budući da su nuklearne snage smanjile pritisak na tržište plina. U Europi, predviđeno je da će temperature sljedeći tjedan ponovno biti više od prosjeka, što će dodatno smanjiti potražnju za plinom za grijanje.

    Ovaj trend, iako povoljan za krajnje potrošače, ima negativan utjecaj na cijene prirodnog plina, jer smanjena potražnja znači da bi viškovi plina mogli dodatno smanjiti cijene na tržištima.

    Geopolitička situacija, osobito sukob u Ukrajini, ostaje ključni faktor koji oblikuje energetske tržište. Nedavni razgovori između američkih i ruskih dužnosnika u Saudijskoj Arabiji o mogućem primirju u Ukrajini imali su utjecaj na tržište prirodnog plina, budući da bi bilo kakav napredak u pregovorima mogao smanjiti napetosti na globalnom tržištu energenata.

    S obzirom na to da Rusija ostaje ključni igrač u globalnoj opskrbi plinom, svaki znak smanjenja napetosti mogao bi utjecati na cijene plina, osobito u Europi.

    Međutim, i dalje se očekuje da će cijene prirodnog plina u Europi ostati pod pritiskom zbog slabih temelja na tržištu, unatoč mogućim geopolitičkim pomacima. U ponedjeljak, na primjer, cijene nizozemskih i britanskih ugovora o prirodnom plinu pale su zbog blažih temperatura, a i dalje nije bilo značajnih političkih ili geopolitičkih događaja koji bi mogli potaknuti velike promjene u tržišnim uvjetima.

    U tržištu ugljena, cijene su također podložne promjenama koje se odražavaju na cijene energije u Europi. Na europskom tržištu ugljena, benchmark ugovor je pao na 71,39 eura po toni, što odražava smanjenu potražnju za ugljenom u kontekstu povećane proizvodnje plina i obnovljivih izvora energije. Također, cijene emisija ugljičnog dioksida (CO2) ostale su stabilne, što ukazuje na dugoročne izazove u postizanju ciljeva smanjenja emisija i postepeno smanjenje ovisnosti o fosilnim gorivima.

    Tržište prirodnog plina suočava se s kompleksnom situacijom u 2025. godini, s višestrukim faktorima koji utječu na cijene. Porast zaliha u Sjedinjenim Državama, rekordni izvoz LNG-a, te blaži vremenski uvjeti smanjuju potražnju i stvaraju niže cijene na tržištima plina, dok geopolitičke napetosti u Ukrajini i razgovori između SAD-a i Rusije dodaju neizvjesnost i moguća ograničenja na globalnoj energetskoj stabilnosti. Dugoročno gledano, ove promjene će imati značajan utjecaj na energetske politike, cijene energenata i energetske strategije u Europi i Sjedinjenim Državama.

    /Desk/

    cijena LNG Rusija SAD ukapljeni plin Ukrajina
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom

    08.05.2025

    Rusi nastavljaju napade na ukrajinska područja, Kijev ne može Moskvi jamčiti sigurnost za obilježavanje Dana pobjede – slučajno ili ne, Fico i Vučić porazbolijevali se, a Putinu obećali dolazak

    03.05.2025

    Predsjednik Srbije prekinuo posjet nakon što mu je pozlilo tijekom posjeta SAD-u

    03.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Dok BiH nazaduje, u Hrvatskoj predstavljena brošura protiv SLAPP tužbi – uključeno i ministarstvo kulture i medija

    JE LI BiH IMALA SVOJE PREDSTAVNIKE U MOSKVI? Dodik, Cvijanović, Stevandić i Vučić u Moskvi na vojnom mimohodu – smjestili ih dalje od Putina – gost br. 1 je Xi Jinping

    Premijer Koruške zabranjuje okupljanja na Bleiburgu

    Hrvatska među zemljama EU-a s najjeftinijim plinom

    Puhovski: “Dodik je sigurno u silaznoj liniji. Ostao je sam sa sobom”

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    HKD Napredak Mostar poziva na Uskrsnicu

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.