U Londonu je održan summit europskih čelnika posvećen jačanju potpore Ukrajini i mogućim mirovnim pregovorima, dok se istovremeno pred Downing Streetom odvijaju masovni prosvjedi podrške Kijevu.
Britanski premijer Keir Starmer potvrdio je da Velika Britanija i Francuska rade na prijedlogu mirovnog sporazuma koji će predstaviti Donaldu Trumpu, uz uvjet američke potpore.
Kremlj je poručio da promjene u američkoj vanjskoj politici idu u smjeru ruskih interesa, dok se istovremeno europski saveznici suočavaju s rastućim strahovima o dugoročnoj sigurnosti regije, prenosi HINA.
Norveška je potvrdila da će unatoč pozivima na bojkot nastaviti opskrbljivati američku mornaricu, dok se u SAD-u održavaju prosvjedi protiv Trumpove administracije zbog odnosa prema Ukrajini. Diplomatske napetosti i globalni sigurnosni izazovi i dalje su u fokusu međunarodne zajednice.
Kralj Charles sastao se sa Zelenskim nakon summita u Londonu
Britanski kralj Charles III sastao se s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim na svom imanju u Sandringhamu, odmah nakon obrambenog summita u Londonu.
Susret je trajao manje od sat vremena, a Zelenskog je dočekao kralj uz srdačan pozdrav i razgovor u salonu.
Ovo je njihov treći susret, nakon audijencije u Buckinghamskoj palači 2023. i sastanka na summitu europske političke zajednice 2024. godine.
Predsjednik i kralj zajedno su pili čaj gotovo sat vremena. Zelenskyy je na imanje stigao vojnim helikopterom, a potom ga je kolona vozila odvezla kroz posjed do kuće Sandringham, gdje ga je kralj dočekao na pragu. Zagrlili su se i rukovali prije nego što su kratko popričali i pozirali za fotografije, javlja novinska agencija PA.
Monarh je potom primio Zelenskog u sali Sandringham’s Saloon, gdje je poslužen čaj. Zelenskyy je kasnije objavio na X-u da je “zahvalan Njegovom Veličanstvu Charlesu III za audijenciju”.
Susret dolazi u osjetljivom trenutku, nakon napetog prijepora između Zelenskog i Donalda Trumpa u Bijeloj kući.Uoči tog sastanka, Charles je pozvao Trumpa u Ujedinjeno Kraljevstvo u drugi državni posjet.
Zelenski Zelenski kaže da može spasiti odnos sa SAD-om
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u nedjelju da vjeruje da može spasiti svoj odnos s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom nakon njihova eksplozivnog sastanka u Ovalnom uredu, no da se razgovori moraju nastaviti iza zatvorenih vrata.
Tijekom sastanka koji se prenosio uživo u petak, Trump je optužio Zelenskog da je nezahvalan za američku pomoć, da je pokazao nepoštovanje prema njegovoj zemlji i da riskira Treći svjetski rat, bacivši time sumnju hoće li Washington nastaviti podržavati Ukrajinu.
Zelenski, koji je razgovarao s novinarima nakon samita s europskim čelnicima u Londonu u nedjelju, rekao je da ne smatra da će SAD zaustaviti svoju pomoć Ukrajini, jer kao “čelnici civiliziranog svijeta” ne bi željeli pomoći ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
Međutim, Zelenski je rekao da je pripremljen za bilo kakve izazove koji se mogu pojaviti.
– Po pitanju spašavanja odnosa, mislim da će se naš odnos nastaviti, rekao je novinarima nakon sastanka u Londonu. Ne mislim da je ispravno kad su takve rasprave potpuno javne. Format onoga što se dogodilo, ne mislim da je donio nešto pozitivno ili dodatno nama kao partnerima, dodao je.
Zelenski je spomenuo da je i dalje spreman potpisati predloženi sporazum o mineralima sa Sjedinjenim Državama i da smatra da će SAD također biti spreman na to.
Pozivi na odgodu ili otkazivanje Trumpovog posjeta kralju Charlesu III. i Velikoj Britaniji
The Guardian prenosi kako je nedjeljna audijencija kod kralja Charlesa održana je usred pojedinih poziva da se odgodi posjet američkog predsjednika Trumpa kralju Charlesu III. i Velikoj Britaniji, a možda i otkaže.
Čelnik Škotske nacionalne stranke (SNP) i prvi ministar Škotske, John Swinney, rekao je kako je Zelenski “hrabar vođa hrabrog ukrajinskog naroda” i da se u Bijeloj kući dogodio “potpuno neprihvatljiv slijed događaja”.
Rekao je: “Sve dok ne budemo znali da će nam Sjedinjene Države biti punopravni partneri i saveznici u zaštiti ukrajinske neovisnosti – što je temeljno za zaštitu europske liberalne demokracije – mislim da ne bismo trebali razgovarati o drugom državnom posjetu predsjednika Trumpa.”
Njegovi su komentari uslijedili nakon nekih izvješća koja sugeriraju da Trump razmatra obustavu američke pomoći Ukrajini.
Keir Starmer ne bi bio uvučen u raspravu o opozivu drugog državnog posjeta. Premijer je u nedjelju s Laurom Kuenssberg za BBC rekao: “Neće me odvratiti oni koji pokušavaju pojačati retoriku, a da stvarno ne uvaže ono što je najvažnija stvar na kocki u Europi.”
Ministrica unutarnjih poslova u sjeni Alicia Kearns rekla je za Mail on Sunday: “Nikakav državni posjet ne bi trebao biti nastavljen dok se ne osigura postojanost američke predanosti svojim saveznicima. Njegovo Veličanstvo ne bi trebalo nositi težinu Keirovih diplomatskih propusta.”
Tobias Ellwood, ministar obrane, rekao je: “Bilo bi neprikladno staviti kralja u poziciju domaćina američkom predsjedniku ako se američka vanjska politika odmakne od svoje dugogodišnje potpore Ukrajini prema usklađivanju sa sigurnosnim ciljevima Rusije.”
Bivši šef MI6 Richard Dearlove komentirao je u medijima: “Treba pustiti da se prašina slegne.”
Izvijestio je da je bivši vođa torijevaca Michael Howard rekao da bi kralju bilo “iznimno teško” s obzirom na “sramotno” ponašanje Trumpa i njegovog zamjenika JD Vancea” tijekom sastanka u Washingtonu sa Zelenskim u petak.
No dodao je: “Ponekad moramo raditi stvari koje nam se ne sviđaju kako bismo pokušali dobiti stvari za svoju zemlju. Moramo vidjeti možemo li ublažiti ponašanje ove užasne administracije. Posjet može biti jedan od načina na koji možemo izvršiti barem malo utjecaja.”
U međuvremenu, laburistički kolega George Foulkes savjetovao je da bi “diplomatski bilo da se kralj nađe zauzet sljedećih nekoliko mjeseci”
Poruke iz Rusije: Europa nema plan
“Europa nema nikakav plan,” napisao je Kosačev, “A ako Ukrajina treba na nešto računati, to može biti samo na napredak (ako ga bude) u rusko-američkim odnosima.” Rekao je da Zelenskyy i Starmer “ovo ne mogu ne razumjeti”.