Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Oštrija regulacija cijena goriva u Sloveniji: Petrol najavljuje zatvaranje benzinskih postaja
    • Samo trend ili stvarna potreba? Odgovor na pitanje trebamo li svi svakodnevno piti elektrolite
    • Anušić sudjelovao u prometnoj nesreći u centru Zagreba
    • Treba li ići stopama Kineza? Kako bi spriječili prepisivanje na fakultetima učinili su ovo…
    • Taktika uspjeha krajnje desnice u EU je jednostavna: Pogledajte Nizozemsku
    • Od trgovinskog rata do sporazuma – SAD i Kina dogovorile carine
    • Vijeće Europe ponovno upozorava Sloveniju jer ne priznaje hrvatski jezik
    • Liječnici u HNŽ-u ne podržavaju štrajk zdravstvenih djelatnika, a objasnili su i zašto
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Vijesti

    Vlada za sindikate prosvjete ima novi prijedlog za povećanje plaća – čeka se odgovor sindikata

    republikaBy republika21.02.2025No Comments3 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    foto: s jednog od sastanka Vlade HNŽ i predstavnika sindikata prosvjete

    Iz Vlade HNŽ-a priopćili su kako su u nastojanju iznalaženja rješenja ovoga problema, a imajući u vidu završne aktivnosti na izradbi Proračuna za 2025.,  godine, prema sindikatima prosvjete u HNŽ-u uputili inicijativu te ih pozvali na sastanak, a koji je jučer i održan.

    Kako se navodi, predsjednica Marija Buhač, ministar prosvjete Adnan Velagić i ministar financija Adil Šuta sindikalne su čelnike upoznali s aktivnostima oko izradbe Proračuna i, u tomu kontekstu, s postignutim dogovorima o novim koeficijentima za državne službenike i namještenike, kao i policijske službenike. Istaknuli su kako na istim načelima žele postići dogovor i sa sindikatima prosvjete.

    “Vladin prijedlog prosvjetnim djelatnicima znatno je povoljniji u odnosu na druge proračunske korisnike. Zapravo, Vlada je Aneksom na postojeći kolektivni ugovor jedino njima predvidjela povećanje koeficijenata za 8 % već za plaću za veljaču. Taj su postotak dobili još jedino državni namještenici. Također, ponuđeno je povećanje osnovice u iznosu od 5 % koje bi se primjenjivalo od 1. listopada 2025. te dodatnih 5 % tijekom 2026. godine”, naveli su iz Vlade.

    Međutim, osvrnuli su se da su čelnici sindikata, kako ističu, “ponovno iznijeli neistine o navodnim pokušajima zabrane štrajka”, te kako su dužni iznijeti činjenice sadržane u ponuđenomu aneksu.

    “!Štrajk, kao osnovno pravo, Vlada nije niti ima intenciju zabraniti. Aneks ne podrazumijeva zabranu, nego jasno utvrđuje da se po pitanjima koja su uređena kolektivnim ugovorom i koja se poštuju sindikat ne će štrajkati. U svim drugim slučajevima štrajka, minimalni poslovi uređeni su na način kojim bi se poštovalo i pravo učenika na obrazovanje, to jest da će nastavnici obavljati minimum poslova iz svoje primarne djelatnosti, kao što je uređeno i kolektivnim ugovorima za druga područja.

    Vlada želi eksplicitno zaštiti nepovrjedivo pravo djeteta na obrazovanje i zaštititi odvijanje nastavnoga procesa. Time štrajk nipošto nije zabranjen nego je jasno reguliran način na koji bi ga bilo moguće provoditi, a to ne predviđa apsolutni prekid nastave i izvođenje djece na ulice. Uostalom, i posljednja presuda Županijskoga suda u Mostaru jasno je kazala kako je nedavni štrajk, kada su djeca dulje od mjesec dana bila izvan školskih klupa, potpuno nezakonit, a to povlači i pitanje eventualne kaznene odgovornosti.

    Kako bismo izbjegli ponavljanje takvih situacija, a sindikatima zaštitili pravo na zakonito izražavanje nezadovoljstva, ujedno i riješili pitanje poboljšanja materijalnih prava prosvjetnih djelatnika, Vlada je ponudila potpisivanje Aneksa i povećanje njihovih osobnih dohodaka. Također, Vlada je sindikalne čelnike upoznala s činjenicom kako, zbog obveza koje proizlaze iz Zakona o izvršenju Proračuna, odgovor očekuje do početka sljedećega tjedna kada je krajnji rok za unos podataka za obračun plaća za veljaču”, navodi se u priopćenju Vlade HNŽ-a.

    na kraju poručuju: “Žalosti nas što sindikati u svojim istupima ovaj značajni iskorak i u materijalnomu statusu prosvjetnih djelatnika i u zaštiti djece i nastavnoga procesa predstavljaju kao ultimatum, što ne odgovara istini. U iskrenomu uvjerenju kako će sindikalno rukovodstvo ovu ponudu ipak prepoznati kao najbolje moguće rješenje i najbolji mogući odgovor na njihova traženja, Vlada očekuje pozitivno izjašnjenje i potpisivanje Aneksa kako bi i prosvjetni djelatnici dobili uvećane plaće već za veljaču, ali i kako bi bio uspostavljen korektan dijalog socijalnih partnera u vremenu pred nama”.

    Očekuje se odgovor sindikata na najnoviji prijedlog Vlade o povećanju koeficijenata te hoće li on od istih biti prihvaćen, ali i odgovor na tvrdnje oko štrajka.

     

    /Desk/

     

    HNŽ koeficijenti sindikati vlada štrajk
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Vijeće Europe ponovno upozorava Sloveniju jer ne priznaje hrvatski jezik

    11.06.2025

    Liječnici u HNŽ-u ne podržavaju štrajk zdravstvenih djelatnika, a objasnili su i zašto

    11.06.2025

    HSP BiH traži ubrzanje gospodarskih reformi

    11.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Oštrija regulacija cijena goriva u Sloveniji: Petrol najavljuje zatvaranje benzinskih postaja

    Samo trend ili stvarna potreba? Odgovor na pitanje trebamo li svi svakodnevno piti elektrolite

    Anušić sudjelovao u prometnoj nesreći u centru Zagreba

    Treba li ići stopama Kineza? Kako bi spriječili prepisivanje na fakultetima učinili su ovo…

    Taktika uspjeha krajnje desnice u EU je jednostavna: Pogledajte Nizozemsku

    Kolumne

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    Promo

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.