Na kraju dana, jedino što su SAD i Rusija uspjeli dogovoriti je formiranje timova koji će početi raditi na okončanju rata u Ukrajini, potvrdio je američki State Department.
“Naravno, timovi će pokušavati riješiti neke stvari u našem – bilateralnom odnosu. Jedan telefonski poziv i nakon toga jedan sastanak… nažalost, to nije dovoljno za uspostavljanje trajnog mira. Moramo djelovati, a danas smo napravili važan korak naprijed”, rekla je glasnogovornica Tammy Bruce.
“Svi moraju pristati na uvjete”
“Radit ćemo na ovom pitanju kako bi mir bio prihvatljiv za sve strane. Sljedeća stavka je kako ćemo početi rad na visokoj razini kako bi počeli pregovarati o geopolitičkoj i ekonomskoj suradnji koja bi mogla rezultirati okončanjem sukoba u Ukrajini i svi želimo trajan kraj ovih neprijateljstava. Usuglasili smo se da će naši timovi raditi na ovim pitanjima. Nas petoro koji smo bili ovdje danas, bavit ćemo se i dalje ovim procesom kako bi napredovao”, kazao je američki državni tajnik Marco Rubio na konferenciji za medije nakon razgovora s ruskim izaslanstvom.
Odgovarajući na pitanje je li američko izaslanstvo iznijelo neke prijedloge ruskoj strani, Michael Waltz, savjetnik za nacionalnu sigurnost, je rekao: “Imamo određene osnovne principe, a to je da mora biti trajan kraj rata, a ne neko privremeno primirje kao što je bilo ranije. Znamo da je stvarnost na terenu takva da će se voditi razgovori o teritoriji i da će se razgovarati o sigurnosnim garancijama. To su osnove koje će podcrtavati bilo kakve odluke pregovora, ali najvažniji dio je da je predsjednik iznio svoju želju i opredjeljenje da se okonča ovaj rat, ubijanje, smrt i uništenje. Svjesni smo svi koliko traje ovaj rat i broj mrtvih u Ukrajini je neprihvatljiv. Nijedne zemlje svijeta nije u interesu, kao ni SAD-a i Europe. Sve ovo će biti glavna okosnica pregovora i predsjednik Trump je odlučan da se napreduje po ovom pitanju. Imali smo razgovor telefonom između predsjednika, a imali smo sada i sastanak uživo na visokoj razini i očekujemo nastavak u ovom smijeru. Ne samo da okončamo rat nego i da otvorimo vrata onome što bi mogao biti produktivan i stabilizirajući odnos”.
Razgovore američkog i ruskog izaslanstva u Rijadu komentirao je predsjednik ukrajine Volodimir Zelenski koji se nalasio u Ankari. Razgovaraju o Ukrajini, ali bez Ukrajine. Jednostavno, ne smijemo dopustiti pogreške. Ne smijemo dozvoliti da se pregovori vode iza naših leđa”, rekao je Zelenski.
Odgovarajući na pitanje novinara hoće li Rusija zadržati područja koja je anektirala, Waltz je rekao: “O tim stvarima će se razgovarati. To je sve što podrazumijeva težak posao pred nama. Bitno je da smo počeli ovaj proces. Predsjedniku nije prihvatljivo da se ovaj rat beskrajno vodi u Europi koji se bukvalno pretvorio u pokolj ljudi s obje strane. U nekoliko mjeseci predsjednik Trump je cjelokupni globalni razgovor preokrenuo – kada i kako će se rat okončati, a ne hoće li se okončati. To je predsjednik Trump učinio prije sedam dana. I predsjednik Putin i predsjednik Zelenski kazali su predsjedniku Trumpu da samo on može okončati ovaj rat”.
Rubio je rekao kako neće iznositi nikakve detalje razgovora jer to, kako je rekao, “podrazumijeva diplomatske pregovore iza zatvorenih vrata”, ponovivši kako je “jedini čelnik na svijetu koji može okupiti ljude da razgovaraju o ovom pitanju predsjednik Trump”.
“Da bi se okončao ovaj sukob, svi uključeni u njega moraju pristati na uvjete. Prošlo je tri i pol godine od kontakata SAD-a i Rusije ili bilo kojih učesnika u ovom sukobu. Cilj današnjih sastanka je bio da se nadovežemo na telefonski razgovor predsjednika od prije nekoliko dana i da nastavimo raditi. Ovo je bio prvi korak na tom putu. Predsjednik Trump je posvećen okončanju sukoba i kao što je rekao u predsjedničkoj kampanji, želi ga okončati na pravičan i trajan način, a ne da se sukob obnovi za 2-3 godine. On je jedini koji je uspio otvoriti i pokrenuti ovaj proces”, zaključio je američki državni tajnik.
Dopisnica AlJazeere iz Moskve izvijestila je kako je izgledno da se ipak sastanak Donalda Trumpa i Vladimira Putina neće dogoditi sljedeći tjedan te da je datum eventualnog sastanka još uvijek nepoznat.
Novinska agencija Interfax citirala je ruskog pregovarača Jurija Ušakova koji je rekao da su razgovori protekli dobro i da se razgovaralo o uslovima za sastanak između predsjednika Donalda Trumpa i Vladimira Putina, prenio je Reuters.
Glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova rekla je novinarima u Moskvi da “nije dovoljno” da NATO ne primi Ukrajinu u članstvo. Rekla je da Savez mora ići dalje, odbacivanjem obećanja koje je dao na samitu u Bukureštu 2008. kako će se Kijev pridružiti u budućnosti, neodređenog datuma.
Dodala je da će, “u suprotnom, taj problem nastaviti trovati atmosferu na europskom kontinentu”.
Kremlj je, pak, priopćio kako je suvereno pravo Ukrajine odlučiti želi li se pridružiti Europskoj uniji te da Moskva ne namjerava diktirati Kijevu kako treba pristupiti tom pitanju, no, da to nije slučaj s pridruživanjem nekoj obrambenoj ili vojnoj alijansi.
Putinov glavni savjetnik za vanjsku politiku, Jurij Ušakov, rekao je da su pregovori “prošli dobro” i da se raspravljalo o uvjetima za sastanak između Donalda Trumpa i Vladimira Putina, ali nije dogovoren datum, prenosi pisanje svjetskih medija Jutarnji list.
“Dogovoreno da pregovarači sa SAD-om razgovaraju o ratu u Ukrajini”
Razgovori su trajali četiri i pol sata, a Ušakov je kazao kako je dogovoreno da pregovarači sa SAD-om razgovaraju o ratu u Ukrajini. Kirill Dmitrijev, čelnik ruskog suverenog fonda, rekao je da su se dužnosnici odnosili jedni prema drugima s poštovanjem, ali je dodao da je “prerano govoriti o kompromisima”.
Američki državni tajnik Marco Rubio također je komentirao kako su prošli pregovori. Kaže da je njihov cilj bio osigurati mir za Ukrajinu koji je “pošten, trajan, održiv i prihvatljiv za sve uključene strane”. Dodaje da je “jedini vođa na svijetu koji to može učiniti predsjednik Trump”.
Ističe da je preostalo “još puno posla” i kako je današnji sastanak bio organiziran da se uspostave linije komunikacije nakon dugog razdoblja šutnje između Washingtona i Moskve.
“Puno se bolje razumiju jer su se bolje upoznali”
Nakon što su pregovori u Rijadu završili, neki od ruskih delegata komentirali su kako je razgovor prošao. Čelnik ruskog državnog imovinskog fonda, Kirill Dmitrijev, dao je izjavu za rusku državnu televiziju.
– Počeo je vrlo pozitivan, konstruktivan dijalog. Za razliku od Bidenove administracije, koja nikada nije pokušala čuti ruski stav, ovo je bio vrlo jasan pokušaj da se započne dijalog, razumije rusko stajalište i razgovara o stvarima oko kojih se slažemo – rekao je Dmitriev.
Dodaje kako postoji mnogo stvari u kojima se slažu i da se sada puno bolje razumiju, jer su se bolje upoznali.
Putinov glavni savjetnik za vanjsku politiku, Jurij Ušakov, rekao je da se radilo o vrlo ozbiljnoj raspravi o svim pitanjima kojih su se htjeli dotaknuti.
– Nije loše, nije loše… Teško je reći približavaju li se Rusija i SAD, ali to je ono o čemu smo razgovarali. Složili smo se da ćemo uzeti u obzir međusobne interese i razvijati bilateralne odnose, budući da su i Moskva i Washington zainteresirani za to – dodao je Ušakov za rusku televiziju.
Kazao je da su se dogovorili kako će “poseban tim pregovarača uspostaviti kontakt u pravo vrijeme”.
Putin spreman razgovarati sa Zelenskim “sko je to neophodno”
Kremlj je priopćio da je ruski vođa Vladimir Putin spreman razgovarati s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim “ako bude neophodno”.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima: “Putin je osobno rekao da bi bio spreman pregovarati sa Zelenskim ako bude potrebno… No, pravni temelj sporazuma zahtijeva raspravu s obzirom na realnost toga da se legitimitet Zelenskog može dovesti u pitanje”, dodao je, očito ukazujući na činjenicu da je Zelenskom istekao predsjednički mandat, a izbori nisu održani zbog ratnog stanja.
Kina očekuje da u mirovnim pregovorima sudjeluju sve strane uključene u rat
Dok traje sastanak šefova diplomacija SAD-a i Rusije, koji su se sastali u Saudijskoj Arabiji radi razgovora s ciljem okončanja rata Moskve protiv njezinog susjeda – iz kojeg su Kijev i njegovi europski partneri isključeni – oglasila se Kina i poručila kako očekuje da će “sve strane” uključene u rat u Ukrajini sjesti zajedno za mirovne pregovore.
“Kina pozdravlja sve napore posvećene miru, uključujući konsenzus o pregovorima postignut između Sjedinjenih Država i Rusije”, rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun na redovitom brifingu za novinare.
“Istovremeno, Kina očekuje da sve uključene strane i dionici pravovremeno sudjeluju u pregovaračkom procesu”, dodao je.
Kina se dugo nastoji pozicionirati kao potencijalni mirovni posrednik u sukobu, promovirajući vlastiti, nejasno formuliran prijedlog za rješenje rata. No, ta su njihova nastojanja na Zapadu zasjenjena produbljivanjem veza Pekinga s Moskvom, prenosi CNN.
ISW: “Novi ruski pokušaj da se zabije klin između SAD-a i Europe”.
Američki think-tank Institut za istraživanje rata (ISW) ocijenio je u trenutku američko-ruskih razgovora o Ukrajini kako postoji novi novi ruski pokušaj da se “zabije klin između SAD-a i Europe”, prenosi Jutarnji list pisanje Sky Newsa.
ISW ističe da su i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i bivši zamjenik ministra vanjskih poslova, a danas ruski veleposlanik pri UN-u Vasilij Nebenzja, “kategorički odbacili sudjelovanje Europe u budućim mirovnim pregovorima”.
Njih dvojica su, kako prenosi Sky News, također optužila europske zemlje da su “agresivne” prema Rusiji, a Nebenzja je tvrdio je da su EU i Velika Britanija “nesposobne” postići bilo kakav sporazum s Rusijom.
ISW podsjeća da je Rusija ranije optuživala NATO za “zavjeru i pripremu za budući rat s Rusijom”, a sada je njihova pozornost usmjerena na Europu.
“Ruske optužbe da se europske zemlje i EU općenito ponašaju agresivno prema Rusiji su značajna informacijska promjena smjera i vjerojatno ukazuju na nove pokušaje Kremlja da zabije klin između SAD-a i Europe koristeći napetosti evidentne na nedavnoj Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji”, dodaje ISW.
Von der Leyen s američkim izaslanikom za Ukrajinu
Paralelno s američko-ruskim razgovorima u Rijadu, američki izaslanik za Ukrajinu Keith Kellogg stigao je u Bruxelles na razgovore s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen, a kasnije tijekom dana sastat će se i s predsjednikom Europskog vijeća Antóniom Costom. Potom će otputovati u Poljsku, gdje će se sastati s poljskim predsjednikom Andrzejem Dudom.
Predsjednica Europske komisije rekla je američkom izaslaniku za Ukrajinu da Europska unija želi “raditi zajedno sa SAD-om na zaustavljanju krvoprolića i pomoći u osiguravanju pravednog i trajnog mira koji Ukrajina i njezin narod s pravom zaslužuju”, navodi se u priopćenju koje je objavio njezin ured.
Von der Leyen također je Kelloggu predstavila “europske planove za povećanje obrambene proizvodnje i potrošnje, jačajući i europske i ukrajinske vojne sposobnosti”, prenosi The Guardian.
Ponovno potvrđujući predanost EU-a pravednom i trajnom miru, šefica EK-a je ponovila da svaki dogovor mora poštivati neovisnost, suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, potpomognut snažnim sigurnosnim jamstvima. Kao što je predsjednica jasno rekla: Sada je kritičan trenutak “, stoji u priopćenju.
/Desk/