Organizatori bojkota kupnje u trgovinama zbog neopravdanih poskupljenja, a koji je jučer poprilično ispraznio supermarkete u cijeloj Bosni i Hercegovini, najavili su kako će se “borba nastaviti”.
“Hvala vam na zajedništvu i odlučnosti! Zajedno smo pokazali da možemo stati u obranu svojih prava i jasno poslati poruku trgovcima i vlastima da nećemo šutjeti dok cijene osnovnih životnih namirnica rastu bez kontrole” stoji u objavi na stranici BOJkot BiH.
Organizatori poručuju kako je “bojkot je uspio, ali borba još nije gotova” te su najavili da bi bojkot u BiH u sljedećem tjednu trebao biti produžen na dva dana.
“Kako bismo nastavili s pritiskom, u sljedećem tjednu BOJkot zakazujemo za dva dana, s obzirom da je ta opcija izglasana u prethodnoj anketi. Naš prijedlog je da to budu srijeda i petak, ali uvažavamo i drukčija razmišljanja, da to bude petak i subota” poručili su tražeći mišljenje javnosti.
U anketi je izglasano kako će bojkot sljedećeg tjedna biti u petak i subotu.
“Pozivamo vas da se tih dana ponovo suzdržimo od kupovine u trgovačkim lancima koji i dalje odbijaju sniziti previsoke cijene na razumnu razinu. Mi ne prihvaćamo ono što vlast trenutno nudi, a to je zamrzavanje trenutnih cijena – jer zbog tih cijena smo i napravili BOJkot. Cilj nije zadržati napumpane cijene, već ih smanjiti na fer i realnu razinu” piše u objavi.
Jučerašnji bojkot naročito se osjetio u velikim supermarketima u cijeloj BiH koji su u većini slučajeva zjapili prazni, prenosi N1 BiH.
U Hrvatskoj promet u trgovinama značajno manji
Prema podacima Porezne uprave (PU), ukupan broj računa izdanih u trgovini na malo u petak, 31. siječnja, za 20 posto je veći nego u prošli petak kada se također provodio bojkot, a ukupni iznos izdanih računa za 19 posto veći, međutim, u odnosu na petak 17. siječnja, kada nije bilo bojkota, broj računa bio manji za 32 posto, a iznos za 44 posto.
U djelatnosti “Trgovina na malo, osim trgovine motornih vozila i motocikla”, u petak, 31. siječnja, ukupan broj fiskaliziranih računa bio je 2.498.911 računa, a iznos računa 34.030.624,29 eura, objavila je PU u subotu, prenosi N1 Hrvatska.
U prošli petak 24. siječnja, kada se isto provodio bojkot trgovina, ukupan broj fiskaliziranih računa bio je 2.081.506 računa, a iznos računa iznosio je 28.604.251,58 eura.
U petak 17. siječnja, kada nije bilo bojkota, ukupan broj fiskaliziranih računa bio 3.697.571 računa, a iznos računa iznosio je 60.565.083,41 eura.
Iz podataka je vidljivo da je broj računa u petak, 31. siječnja, na dan bojkota trgovina, u odnosu na petak, 24. siječnja, također na dan bojkota veći za 20 posto, dok je iznos računa također veći za 19 posto.
Međutim, u odnosu na petak 17. siječnja kada nije bilo bojkota broj računa je manji za 32 posto, dok je iznos računa također manji za 44 posto.
Za sve djelatnosti broj računa veći za 11 posto, a iznos za 14 posto u odnosu na prošli petak
Ukupan broj fiskaliziranih računa (trgovina, ugostiteljstvo i ostale usluge) na jučerašnji dan bio je 5.670.377 računa, a iznos računa 89.275.886,35 eura.
U prošli petak, 24. siječnja, ukupan broj fiskaliziranih računa bio je 5.096.083 računa, a iznos računa 78.373.051,19 eura, dok je u petak 17. siječnja ukupan broj fiskaliziranih računa bio 7.195.480 računa, a iznos računa 121.898.234,32 eura.
Iz podataka je vidljivo da je broj fiskalizirani računa jučer, u odnosu na petak 24. siječnja, kada se provodio bojkot, veći za 11 posto, a iznos računa za 14 posto.
No, u odnosu na petak 17. siječnja broj računa je manji za 21 posto, a iznos računa za 27 posto.
Podsjetimo, na poziv platforme Halo inspektore jučer se održavao cjelodnevni bojkot svih trgovina zbog visokih cijena, odnosno potrošači su pozvani da se suzdrže od bilo kakve kupnje. U četvrtak je započeo i tjedni bojkot trgovačkih lanaca, Lidla, Eurospina i dm-a te triju proizvoda – Coca Cole i drugih gazirana pića, vode u bocama i deterdženta za posuđe.
Tu inicijativu podržala su društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa i sama Vlada, koja je u petak proširila listu cijena proizvoda s ograničenim cijenama s 30 na 70, a također i neki su trgovački lanci (Konzum, Kaufland) počeli spuštati cijene brojnih artikala na svojim policama.
/Desk/