Koliko se dužnosnicima teško rastati s ovom povlasticom pokazuje to da ih je tijekom glasanja 45 bilo suzdržanih, a tek 25 zastupnika je glasalo za ukidanje. Kada je njihov džep u pitanju, izgleda da im nije do priče. Ne samo što dva zakonska rješenja u svezi s ukidanjem povlastice da i nakon odlaska s dužnosti primaju plaću – na lokalnoj i entitetskoj razini, na prijedlog Napredne Srpske nisu uvažena, već se nitko od zastupnika vladajuće koalicije nije ni javio za raspravu.
Dok Republika Srpska moli za kredit MMF-a, i dalje štedi na građanima da bi imala za političare. Farmeri RS-a traže veći proračun, umirovljenici povećanje mirovina, a Vlada stavku za plaće radnika smanjuje za 5 milijuna.
‘Bijeli kruh’ je nužno ukinuti u društvu obespravljenih i siromašnih, nije potrebno da postoji nijedna kasta koja je iznad života običnog građanina, tako da ne vidimo razlog za postojanje bijelog kruha”, navodi CCI-jev Željko Ninković.
No, u Republici Srpskoj, očito, još nisu spremni potpuno pratiti mjere ušteda i ukidanja privilegija za koje su se Pismom namjere obvezali MMF-u. SNSD nije podržao ukidanje bijelog kruha jer, kako kažu, ako će se ukinuti – mora se ukinuti svima.
Potpredsjednik NSRS-a Nenad Stevandić kazao je kako smatra da bijeli kruh treba biti ukinut, ali da zakonska rješenja koja to reguliraju ne smiju biti u cilju političkg marketinga ili rata vlasti i oporbe.
Dok i dalje čekamo na obećano, bijeli kruh koristi 28 zastupnika iz prethodnog saziva Skupštine, na koje je iz entitetske kase potrošeno više od 300.000 maraka.
(Izvor: FTV)