Osvrćući se na katastrofalne posljedice poplava i odrona u Donjoj Jablanici, kao i kamenom iznad tog mjesta iz kojeg su se na mjesto obrušile tone kamena, premijer FBiH Nermin Nikšić je rekao kako podaci o tom kamenolomu ne postoje u evidencijama nadležnog federalnog ministarstva.
“Bujice, poplava, voda je mogla da utječe na neke ljudske žrtve, poput onih koje je bilo u Butrović Polju ili u Fojnici, ali sigurno u Donjoj Jablanci ne bi bilo ovih žrtava da nije bilo kamenoloma, da se nije to brdo sručilo na selo i zbrisalo ga s lica zemlje. Federacija nije nadležna, pa nema nikakve dokumentacije što se tiče federalnog ministarstva, ali je resorna ministrica informirana i od županijskog ministarstva da je to poduzeće formirano 2001. godine, ali da nikad nije izdata nikakva dokumentacija o koncesiji i odobrenju za eksploataciju. Treba prepustiti onima koji su zaduženi za to, pravosudne i političke institucije da istraže i vide što se tu dogodilo, što je uzrok ovoga. Vlada ima svoj zadatak i posao da zajedno sa svim službama prvo osigura prihvat pomoći ovim ljudima koji su ostali bez domova, da onda riješimo čišćenje tog terena, uspostavu komunikacije, sanaciju šteta, a sve drugo neka rade nadležne institucije koje trebaju ispitati ovu činjenicu”, kazao je Nikšić.
”Vlasnik je navodno obitelj Hondžo. Očito je i ne treba biti istražitelj kako bi se zaključilo da se na ove žrtve koje su poginule obrušilo brdo i zbrisalo s lica zemlje naselje. U Buturović Polju je bila bujična poplava, ali ovdje ne bi bila ovakva katastrofa. Čija je odgovornost to treba ispitati. Ministrica me informirala da u evidenciji federalnog ministarstva ne postoji podatak o radu tog kamenoloma”, rekao je Nikšić.
Istaknuo je kako je “trenutno nejasno je li on eksploatiran posljednjih 10 godina ili nije jer i izjave mještana su oprečne”. Neki kažu da jest, drugi kažu da nije.
Željeznice dnevno gube do 280.000 KM
Nikšić je kazao i kako je od direktora Javnog poduzeća Željeznice Federacije BiH dobili informaciju da su materijalno značajno pogođeni te da zbog oštećenja infrastrukture, dnevno gube između 200.000 i 280.000 KM, s obzirom na to da ostvaruju komunikaciju i prijevoz na toj ruti.
Rješava se prohodnost na putu M17 Jablanica-Mostar
Izrazio je nadu da će tijekom dana biti potpuno riješena ta blokada na putu M17 Jablanica – Mostar, bar za komunikaciju malih vozila i vozila do tri tone.
Rekao je da će Vlada razmatrati odluku o Danu žalosti i uputiti inicijativu prema Vijeću ministara BiH.
Naglasio je kako se šteta u Donjoj Jablanici trenutno ne može utvrditi i da je ona totalna.
“Objekti koji su ostali neupotrebljivi su za stanovanje, bez značajne investicije u rekonstrukciju, opravku, a drugi su sravnjeni sa zemljom, neki poplavljeni do krova. Šteta će se tek procijeniti”, rekao je Nikšić.
Aktivisti godinama problematizirali gradnju kamenoloma
Kako prenosi Fokus.ba, već duže vrijeme među aktivstima se problematizirala gradnja kamenoloma u šumi iznad Donje Jablanice.
Kamenolom je otvoren nakon rata, a sinoć se nakon obilnih kiša sručio na naselje. Iz Eko akcije se pitaju da li je gradnja kamenoloma višestruko uvećala broj žrtavai štetu u Donjoj Jablanici.
“U šumi iznad Donje Jablanice, nakon rata je otvoren kamenolom, koji se nakon sinoćnjih obilnih kiša sručio na naselje”, poručuju.
Sudeći po fotografijama, kamenolom se uistinu sručio na Donju Jablanicu pri čemu je uništio i oštetio bojne objekte. Podsjćaju kako je u travnju ove godine i ne tako daleko od ove lokacije, tačnije u mjestu Bijela, došlo do eksplozije u drugom kamenolomu, kada se velika količina stijena i kamenja sručila u vodu. Tada su zatrpana tri vozila, ali srećom nije bilo žrtava.
/Desk/