Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%
    • Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje
    • Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH
    • Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada
    • HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM
    • Kineski BYD ulaže 81 milijun eura u proizvodnju električnih autobusa u Mađarskoj
    • Zbog e-cigareta pojavila se nova razorna vrsta upale pluća
    • Trenutak užasa na pozornici: Beyonce umalo ispala iz letećeg automobila
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    U Međugorju prva međunarodna, znanstvena konferencija o religijskom turizmu kao velikom potencijalu za razvoj ekonomije

    republikaBy republika22.06.2023No Comments6 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Kako unaprijediti veliki turistički potencijal u BiH, religijski turizam, te kako religija kroz religijsku baštinu i turizam može pridonijeti značajnom razvoju Hercegovine, to je bila jedna od najznačajnijih tema na ovogodišnjoj, 14. međunarodnoj, znanstvenoj konferenciji o religijskom turizmu i hodočašću, a koja se po prvi put održava u BiH, točnije, Međugorju i Mostaru, izvješćuje Dnevni list.

    „Hercegovini ‘promiče kroz prste’ razvoj potencijala religijskog turizma“

    Kako je u ime domaćina, Sveučilišta Hercegovina, kazao Marko-Antonio Brkić, tijekom tri dana održavanja ove međunarodne konferencije u Međugorju i Mostaru, napraviti će se okvir što sve Hercegovina može ponuditi potencijalnim turistima, ali i hodočasnicima različitih religija i tradicija, koji dolaze iz duhovnih pobuda i osobnu mjeru manifestiraju obilazeći posebna mjesta diljem svijeta.

    “Zapravo, turizam je i nastao hodočašćenjem na sveta mjesta tijekom stoljeća i tisućljeća. Ono što nama u Hercegovini ‘promiče kroz prste’ je da razvijemo, i to ne samo u turističkom, komercijalnom smislu, nego i otvaranju drukčijeg pristupa i kulturnog obrasca, a kako sam čuo od kolega diljem svijeta, ponuditi drugima nešto što je autentično i originalno samo ovdje u BiH i još nekoliko zemalja u svijetu mogu doživjeti”, kazao je Brkić.

    Tom je prilikom kazao kako će sudionici konferencije, samo u jednom danu, posjetiti povijesno-religijska mjesta čak četiri religije, što je za bilo koji drugi prostor potrebno više dana.

    “Želimo da to blago bude u svijetu prepoznatljiv brend. Također, ako postoji i društveno-duhovna dimenzija koja približava ljude i doprinosi izgradnji pomirenja i mislim da ovakav oblik ima najveći potencijal”, zaključio je Brkić.

    Međutim, kako je istaknuo, u BiH još uvijek nema točnih podataka i analiza o rastu i razvoju religijskog turizma. “Vjerujem da vjerske zajednice imaju svoje interne pokazatelje, a ujedno je ovo i poziv da započnemo pratiti i društveno-ekonomske pokazatelje razvoja ovog tipa turizma. Siguran sam da se mogu otvoriti brojna radna mjesta i uvjeren da će se nakon ove konferencije i predstavljenih radova, otvoriti će se perspektive za praćenje ključnih indikatora za razvoj religijskog turizma”, istaknuo je on, pri tom naglasivši kako je značaj religijskog turizma prepoznat i od strane stručnjaka USAID-a koji će pratiti izlaganja na konferenciji, a da su zanimanje pokazala i županijska i federalna mjerodavna ministarstva, kao i turističke zajednice.

    “Religijski turizam približava ljude i izgrađuje povjerenje”

    Prof. dr. Razaq Raj iz Leedsa iz Ujedinjenog kraljevstva, kazao je kako je ideja ove međunarodne konferencije motivirana činjenicom kako u BiH žive različite religijska zajednice.

    “Prije 20 godina ustanovili smo ovu akademsku zajednicu koja se bavi istraživanjem hodočašća svetih mjesta iz različitih religija i tradicija, katoličkoj, muslimanskoj, hinduskoj i brojnim drugima religijama svijeta. Naša nakana je da dođemo u BiH kako bi zajednice što više međusobno povezali, a između ostaloga, da zajedno pokušaju istraživati potencijale i mogućnosti koje su im na raspolaganju. Mi sa svojim akademskim zaleđem možemo pridonijeti da i lokalni istraživači mogu pridonijeti u istraživanju potencijala i ovih pitanja oko religijskog turizma”, rekao je prof. Razaq Ray, ujedno i predstavnik Organizacijskog odbora konferencije.

    On je istaknuo kako religijski turizam približava ljude i pridonosi izgradnji pomirenja te da BiH ima vrlo bogata potencijalna mjesta za razvoj turizma, ali i da se bilježi značajan rast religijskog turizma u svijetu.

    Prof. dr. Kevin Griffin sa Tehnološkog sveučilišta u Dublinu, ovom prilikom je kazao kako je veliki broj Iraca vezan uz ovo područje te kako značajan broj irskih hodočasnika dolazi u Međugorje.

    “Ovdje vidim veliki potencijal za razvoj različitih oblika turizma, a mi smo posebno posvećeni istraživanju razvoja religijskog turizma. Drago nam je jer imamo mogućnost podijeliti dugogodišnja istraživanja s lokalnom akademskom zajednicom, gospodarstvenicima kao i djelatnicima au turizmu i svima koji su zainteresirani”, kazao je prof. Griffin.

    Prof. dr. Yasin Bilim iz Konye u Turskoj, a koji je i jedan od ključnih uvodničara ove međunarodne konferencije, također je izrazio nadu da će ova konferencija pridonijeti razvoju turizma u BiH.

    “Kako bismo mi u Turskoj kazali ‘In sha’Allah’ (Ako Bog da)”. Kao turski državljanin, imam posebnu kulturnu povezanost s ovim podnebljem. Moje je iskustvo da u Turskoj svi znaju za BiH, pogotovo za Mostar i Stari most i vrlo ste popularni. Prošao sam po prvi put Mostarom i mogu kazati da je uistinu veliki potencijal za razvoj turizma”, istaknuo je prof. Bilim.

    On je rekao i kako Turska ima visoko razvijen turistički brend i turističke kapacitete, ali i kako se ipak suočavaju sa značajnim poteškoćama i izazovima, ali i kako je uvjeren da se u BiH, kroz bogatstvo kultura i tradicije, u turističkom potencijalu može puno toga učiniti.

    “U turističkom smislu, lokalne kulture su vrlo važne i smatram da BiH može puno toga učiniti za razvoj turizma. Također, jako je važno da se jedan od tih oblika razvija kroz religijski turizam i različite tradicije i naravno, prekrasnom, impresivnom prirodom, sve ono gdje se mogu ostvariti različiti potencijali”, zaključio je prof. Bilim.

    Međunarodna konferencija po prvi put u Hercegovini

    Ovo je prvi put, od dosadašnjih održanih 13, da se u Bosni i Hercegovini organizira ovako važna znanstvena konferencija o religijskom turizmu i hodočašću na globalnoj razini i s globalnim interesom znanstvenika s nekih od najuglednijih sveučilišta. Organizator je Sveučilište Hercegovina u suradnji s Institutom za religijski turizam i hodočašća (IRTP).

    Na ovogodišnjoj međunarodnoj konferenciji u Međugorju i Mostaru sudjelovati će više od 50 znanstvenika i gostiju iz 18 zemalja svijeta. Glavni dio konferencije se održava u Međugorju, u prostorijama etno sela ‘Herceg’, od 21.-24. lipnja 2023, a sudionici će posjetiti Mostar, gdje će imati kratki prijem kod gradonačelnika Marija Kordića, i ključna mjesta s potencijalom za razvoj religijskog turizma.

    Dolaze gosti iz Japana, Kanade, Sjedinjenih Američkih Država, Brazila, Indonezije, Portugala, Španjolske, Irske, Poljske, Mađarske, Irske, Italije, i brojnih drugih zemalja. Izuzev uvodničara i pozvanih predavača iz Španjolske i Turske, jedan od ključnih predavača je i prof. dr. Nedžad Grabus, s Fakulteta islamskih nauka i muftija sarajevski. Goste su na otvorenju konferencije pozdravili brojni uglednici, među kojima je i apostolski vizitator za Međugorje mons. Aldo Cavalli.

    Nakon konferencije sudionici će posjetiti neka od ključnih mjesta za religijski turizam i hodočašće, poput manastira Žitomislići, tekije u Blagaju, groba Moše Danona u Krajšini kod Stoca, samostana sv. Ante na Humcu kod Ljubuškog i Međugorja, kao najpoznatijeg i najvećeg svetišta u ovom dijelu svijeta.

    Organizaciji konferencije svoju potporu iskazali su USAID Turizam BiH, Ministarstvo trgovine, turizma i okoliša HNK/Ž, Turistička zajednica HNK/Ž, gradonačelnik Mostara, načelnik Općine Čitluk i udruga Bratovština sv. Jakova, izvješćuje Dnevni list.

    /Desk/

    #mostar izdvojeno marko antonio brkić religijski turizam Sveučilište Hercegovina znanstvena konferencija
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    30.06.2025

    Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH

    30.06.2025

    Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada

    30.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje

    Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH

    Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada

    HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM

    Kolumne

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.