Predsjednik Središnjeg izbornog povjerenstva BiH Suad Arnautović je, zbog velikog interesa javnosti u svezi s odlukom SIP-a BiH da se izvrši ponovno kontrolno prebrojavanje glasačkih listića za razinu predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske, a koja je donesena po službenoj dužnosti CIK-a BiH radi poduzimanja mjera kojima se otklanjaju utvrđene nepravilnosti i vrlo diskutabilnih komentara u javnom prostoru, najavio početak sutrašnjeg prebrojavanja u Glavnom centru za brojanje u Zetri u Sarajevu u 15.30 sati.
U Doboju sa 61 biračkog mjesta nema vreća i pečata od neiskorištenih listića
Za agenciju FENA Arnautović je izjavio da SIP BiH posjeduje više materijalnih dokaza koji će nakon obrade biti, ne samo procesuirani unutar institucije SIP-a BiH, nego će u skladu s članom 6. točkom 8. Izbornog zakona BiH, za sve slučajeve za koje postoji sumnja da je počinjeno kazneno djelo u svezi s izbornim procesom, SIP BiH o tome dostaviti prijavu nadležnom tužiteljstvu.
“Za sve što bude SIP BiH smatrao da je učinjeno kazneno djelo koje se odnosi na izborni proces, dužan je da to djelo prijaviti nadležnom tužiteljstvu. Prilikom podnošenja te prijave, SIP BiH će navesti i dokaze koji su joj poznati, te će poduzeti potrebne mjere da bi se sačuvali tragovi navodno počinjenog kaznenog djela, predmeti kojima je ili pomoću kojih je učinjeno to djelo i drugi dokazi”, kazao je Arnautović.
Kao jedan od primjera naveo je da je, nakon što je preuzet izborni materijal iz svih općina u BiH, “vrlo indikativno da, na primjer, od 106 biračkih mjesta u gradu Doboju sa 61 biračkog mjesta (57,55 posto) ne postoje vreće i pečati od neiskorištenih glasačkih listića”.
“Ako se utvrdi točnim podatak koji stoji u obrascima PO 5, to će biti vrlo ozbiljna indikacija o počinjenju kaznenog djela u svezi s izbornim procesom”, kazao je Arnautović.
Istaknuo je da se svi neiskorišteni glasački listići moraju vratiti u skladište SIP-a BiH u prozirnim vrećama.
“Sa 61 biračkog mjesta ne postoji uopće vreća niti pečat od tih neiskorištenih glasačkih listića. Nema uopće vreća s tim neiskorištenim glasačkim listićima. To je jedan vrlo indikativan podatak”, kazao je Arnautović.
Pojasnio je da je svaka općinska, odnosno gradska izborna komisija, u konkretnom slučaju Gradska izborna komisija Doboj, morala predati sve iskorištene i sve neiskorištene listiće u odvojenim vrećama različitih boja i prozirnim vrećama za neiskorištene glasačke listiće.
Istaknuo je da je odredbom člana 6. točka 7. Izbornog zakona BiH, koji je donio visoki predstavnik u BiH i koja je stupila na snagu 3. kolovoza ove godine, a te izmjene objavljenje u “Službenom glasniku BiH “ br. 51/22 od 2. kolovoza 2022. godine, jasno precizirano da “kada odlučuje po službenoj dužnosti ili kada odlučuje o prigovorima i žalbama, SIP BiH ima ovlasti narediti izbornoj komisiji, Centru za birački popis, centrima za brojanje ili biračkom odboru da poduzmu mjere kojima se otklanjaju utvrđene nepravilnosti”.
“U vezi s tim, SIP BiH je po službenoj dužnosti naredila Glavnom centru za brojanje preduzimanje mjera kojima se otklanjaju utvrđene nepravilnosti”, pojasnio je Arnautović za agenciju FENA.
Borenović: Nije vraćeno više od 120 tisuća listića
Predsjednik PDP-a, Branislav Borenović, na vanredoj konferenciji za medije u Banja Luci govorio o vrećama sa glasačkim listićima iz Doboja sa 61 biračkog mjesta, te i o tome kako nisu stigle vreće sa neiskorištenim glasačkim listićima.
“To znači, da nije vraćeno više 120.000 glasačkih listića. Ej ljudi! Nije vraćena 61 prozirna vreća koja treba sadržavati sve glasačke listiće koji nisu iskorišteni. S obzirom da se radi o gradu koji ima skoro 62.000 ljudi koji glasaju, da je na izbore izašlo navodno 33. ili 34..000 birača, nedostaje preko 30.000 za svaku razinu. Nije vraćeno više od 30.000 glasačkih listića za predsjednika RS, člana Predsjedništva, Narodnu skupštinu RS i Parlamentarnu skupštinu BiH. To je nevjerojatna izborna krađa i manipulacija koju treba istražiti“, kazao je predsjednik PDP-a.
Naglasio je kako su “tu očito listići koji su ili iskorišteni ili poništeni ili zamjenjeni ili dopisani, što je činjenica koja govori da je naša sumnja opravdana”.
“Zamislite svoje biračko mjesto koje broji 1.000 birača. Na to biračko mjesto dolazi po 1.000 glasačkih lističa od predsjednika RS do Parlamenta BiH. To je 4.000 glasačkih listića. Izlasnost je 52%. To je znak da se iskoristi pola. Ostaje 2.000 koje se pakiraju i vraćaju u SIP u prozirnih mjesta. Sa 61 biračkog mjesta nije vraćeno iz Doboja. Gdje su? Gdje se nalaze? U Doboj je otišlo preko 250.000 glasačkih listića, pola nije vraćeno“, kaže Borenović.
On kaže da je to užasno kazneno djelo za koje član Biračkog odbora, Izborne komisije i druga službena lice, može odgovarati kaznom zatvora od pola do 5 godina. “Treba”, poručuje “sve istražiti do kraja, gdje su ti glasački listići”.
U Poštama Srpske brisali -“korigirali” glasačke listiće korektorom
Brojanje glasačkih listića za predsjednika bh. entiteta Republika Srpska koji su došli poštom danas je prekinuto, jer su i tu ustanovljene nezakonite radnje, javlja RTV BN.
Prema tim istim informacijama, od 290 pristiglih glasačkih lisitća iz Srbije, kod 27 je korektorom prekrižen “X” pored imena Jelena Trivić, dok je novi “X” stavljen Miloradu Dodiku. Ali, to nije sve, piše BN.
Jedna dio listića, odnosno skoro 20% glasačkih listića je nevažeće jer je kod glasa za Jelenu Trivić dopisan još jedan “X” za druge kandidate za predsjednika Republike Srpske.
Ovi glasački listići su stigli iz Srbije i to Poštama Srbije do Pošte Srpske, gdje je, najvjerojatnije, napravljen uvid u glasačke listiće i urađena određena korekcija na štetu kandidata oporbe za predsjendika Republike Srpske, javlja BN koji pri tom podsjeća da su postojale indicije da se preko Pošta Srpske i za prošle lokalne izbore vršile razne korekcije u korist vladajućih.
/Desk/