Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Konaković: HDZ-ov prijedlog izmjena izbornog zakona neprihvatljiv za bošnjačku stranu
    • Poljska zatvara ruski konzulat – pronašlli dokaze o umiješanosti Moskve za veliki požar varšavskog trgovačkog centra
    • Bećirović i Komšić osudili proglašenje njemačke ministrice nepoželjnom u RS, Cvijanović ne
    • Nova Dodikova kriza: Unatoč tjeralici Dodik, Stevandić i Višković u vojarni OS BiH
    • Hrčete, budite se po noći, hvatate zrak? Problem može biti ozbiljan
    • Znanstvenici tvrde da njihov AI može predvidjeti nečiji oporavak od raka analizom jedne fotografije
    • HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi
    • Kina i SAD dogovorile visinu carina – Ni blizu Trumpovih 125%
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Petina stanovnika u BiH zbog poskupljenja manje jede

    republikaBy republika03.07.2022No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Treće izdanje anketnog istraživanja domaćinstava, koje su proveli UNICEF i UNDP u BiH, u kojem su procijenjene posljedice pandemije bolesti COVID-19 na društvo, objavljeno je ovoga mjeseca. Pokriva i izraženo je kroz osam ključnih dimenzija – utjecaj na fizičko i mentalno zdravlje ljudi, pristup uslugama, ekonomska situacija, strategije domaćinstava za zadovoljenje osnovnih potreba u doba krize, obrazovanje i prijelaz na online nastavu, odnosi i dobrobit, javne percepcije o odgovoru na krizu i korištenje interneta, elektronička trgovina i digitalne usluge, piše Večenji list, izdanje za BiH.

    Posuđuju novac

    Prema istraživanju, značajan je broj domaćinstava koja su tijekom prethodne godine smanjila konzumaciju hrane zbog financijske krize. Gotovo jedno od pet domaćinstava u oba entiteta u BiH našlo se u takvoj situaciji (18,2%), što je znatno više u odnosu na 12,8% ispitanika koji su isto naveli u prethodnom istraživanju, piše Vecernji.ba. Primjetna je razlika među ispitanicima koji žive u gradu i onih koji žive na selu, pri čemu se ispitanici sa sela u većem postotku (20,3%) suočavaju s pogoršanom financijskom situacijom i bili su prisiljeni smanjiti konzumaciju hrane, u usporedbi s 15,7% ispitanika koji žive u gradu.

    Razne dobne skupine nisu pogođene na isti način, s obzirom na to da 1 od 4 ispitanika iz dobne skupine 65+ navodi da je njegovo domaćinstvo došlo u ovu situaciju u tijeku pandemije, dok je taj postotak najniži u populaciji mlađoj od 30 godina. – Čak 16,8% ispitanika navodi kako je u njihovom domaćinstvu došlo do situacije da posude određeni dio novca kako bi pokrili potrebe domaćinstva.

    Pritom je broj ispitanika koji tvrdi da je došao u takvu situaciju znatno veći u Distriktu Brčko – 24,4%, u odnosu na 18,5% u RS-u i 15,7% u FBiH – navodi se. Dok je u prethodnom istraživanju 11,4% ispitanika navelo da je primilo pomoć prijatelja i rodbine iz inozemstva te 10,1% pomoć od prijatelja i rodbine u zemlji, u ovom istraživanju je 12,5% primilo pomoć iz inozemstva, a 11,4% prijatelja i obitelji u BiH, piše portal Večernjeg lista BiH.

    Zanimljivo je da samo 4,7% ispitanika navodi da su morali podnijeti zahtjev za moratorij ili reprogramiranje kredita zbog financijskih teškoća s kojima su se suočili tijekom pandemije, dok su banke odobrile 80% njihovih zahtjeva. Postotak ispitanika koji su imali potrebu za moratorijem približno je jednak postotku u prethodnom valu istraživanja (4,4%). Pripadnici ranjivih kategorija u nešto su većem postotku, u odnosu na prosjek u istraživanju (4,7%), naveli kako su imali potrebu za reprogramiranjem kredita ili moratorijem.

    Pomoć rodbine

    Kada je u pitanju primanje ili traženje pomoći od drugih, relativno nizak postotak ispitanika navodi da su primili pomoć od obitelji ili prijatelja u zemlji (11,5%) ili iz inozemstva (12,6%) – stoji u istraživanju. U prethodnom istraživanju 8% ih je izjavilo da su se oslanjali na pomoć u vidu doznaka iz inozemstva. Pomoć NVO-a primilo je svega 1,8% ispitanika, a 1% je došlo u situaciju u kojoj im je bila potrebna pomoć javne kuhinje.

    Značajan je postotak ispitanika (8,9%) koji navode da se njihovo domaćinstvo i prije pojave pandemije moralo oslanjati na financijsku pomoć obitelji ili prijatelja iz inozemstva. Pritom je postotak nešto veći među ispitanicima sa sela (10,1%), u usporedbi s ispitanicima iz gradova (10,1%). Kod 11,2% njih došlo je do povećanja doznaka tijekom pandemije, dok je kod 13% došlo do smanjenja priljeva doznaka. – Ponovno je primjetna razlika između sela i grada, pri čemu je 13,7% ispitanika sa sela izjavilo da su doznake smanjene – navodi se.

    Zanimljivo je da značajno veći postotak ispitanica (13,5%) navodi da je došlo do smanjenja doznaka, u usporedbi s 8% ispitanika koji navode isto. Ali, važno je ovaj podatak staviti u kontekst relativno nižeg broja samohranih roditelja među ispitanicima (6,7%) i ispitanicama (13,1%). Sudionici iz ranjivih kategorija u većini su slučajeva znatno više ovisni o doznakama iz inozemstva u odnosu na opću populaciju.

    Tek 15,4% ispitanika navodi da su pomogli zadovoljenju prehrambenih potreba svog domaćinstva samostalnim uzgojem voća i povrća ili kroz uzgoj peradi ili stoke, a da pritom nisu isto radili prije pandemije. Očekivano, postotak je znatno veći među stanovnicima sela (18%), u usporedbi sa stanovnicima iz gradova (12,3%), a razlika se prvenstveno pripisuje dostupnosti zemljišta ili prostora za držanje životinja. Kao i kod opće populacije, 17,6% pripadnika ranjivih skupina tijeku pandemije moralo je osigurati hranu samostalnim uzgojem i proizvodnjom. Čak 27%, posebno iz romskih zajednica, navodi da su se okrenuli samostalnoj proizvodnji, piše Večernji list BiH.

    /desk/

     

    BiH istraživanje izdvojeno nezaposlenost recesija UNDP unicef
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Konaković: HDZ-ov prijedlog izmjena izbornog zakona neprihvatljiv za bošnjačku stranu

    12.05.2025

    Nova Dodikova kriza: Unatoč tjeralici Dodik, Stevandić i Višković u vojarni OS BiH

    12.05.2025

    Kina i SAD dogovorile visinu carina – Ni blizu Trumpovih 125%

    11.05.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Konaković: HDZ-ov prijedlog izmjena izbornog zakona neprihvatljiv za bošnjačku stranu

    Poljska zatvara ruski konzulat – pronašlli dokaze o umiješanosti Moskve za veliki požar varšavskog trgovačkog centra

    Bećirović i Komšić osudili proglašenje njemačke ministrice nepoželjnom u RS, Cvijanović ne

    Nova Dodikova kriza: Unatoč tjeralici Dodik, Stevandić i Višković u vojarni OS BiH

    Hrčete, budite se po noći, hvatate zrak? Problem može biti ozbiljan

    Kolumne

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Politička kriza ili prostor za manipulaciju

    “HAVE A GOOD TIME” Papirnati tigrovi: Pola milijuna na Thompsonovom koncertu zaklinjati će se da su ‘spremni’, a nisu – Hrvatskoj nedostaje 4.000 vojnika

    Promo

    HKD Napredak Mostar povodom 1100 godina Crkvenih sabora i Hrvatskog kraljevstva organzira koncert japanske pijanistice Yoko Nishi

    Okrugli stol Zaklade Ljudsko bratstvo u Novom Travniku: ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’

    Počinje Mostarsko proljeće 2025

    Stolački Cener 2025: Utrka koja spaja sport, zajedništvo i povijest

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.