Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%
    • Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje
    • Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH
    • Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada
    • HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM
    • Kineski BYD ulaže 81 milijun eura u proizvodnju električnih autobusa u Mađarskoj
    • Zbog e-cigareta pojavila se nova razorna vrsta upale pluća
    • Trenutak užasa na pozornici: Beyonce umalo ispala iz letećeg automobila
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Hrvati u Vojvodini žalili se na hrvatskog veleposlanika Hidajeta Biščevića da djeluje protiv njih – Milanović će ga pozvati na razgovor, a Grlić Radman brani

    republikaBy republika28.04.2021Updated:28.04.2021No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Predsjednik Zoran Milanović izjavio je da će pozvati na konzultacije hrvatskog ambasadora u Srbiji Hidajeta Biščevića, nakon što je Tomislav Žigmanov, čelnik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, iznio više kritika na njegov rad.

    I to u emisiji “Nedjeljom u 2”, a zatim je objavljeno i da je poslao pismo ministru vanjskih i europskih poslova Gordanu Grliću Radmanu u kojem se žali na rad ambasadora Biščevića. Žigmanov navodi kako se ambasador od dolaska u Srbiju nije s njim sastao i da djeluje protiv interesa hrvatske zajednice u Srbiji, piše  Jutarnji list .

    MInistar Grlić Radman je u utorak, na konferenciji za medije nakon susreta s predsjednikom vojvođanske pokrajinske vlade Igorom Mirovićem, rekao da Biščević ima povjerenje hrvatske vlade koja stoji iza njega “kao jednog od najiskusnijih i najcjenjenijih hrvatskih diplomata”. Grlić Radman je naglasio da su za ocjenu rada hrvatskih diplomata zadužene isključivo hrvatske institucije, pa dodao da je položaj hrvatske zajednice u Srbiji jedan od Biščevićevih prioriteta.

    “Medijske špekulacije i ovakvi nastupi u medijima spram hrvatske diplomacije nisu najbolji način komunikacije, ne samo zato što hrvatska diplomacija to ne zaslužuje, nego i jer se na taj način posredno želi utjecati na političke odnose u samoj Hrvatskoj”, rekao je hrvatski ministar koji u srijedu putuje u Suboticu gdje će se susresti s hrvatskom zajednicom u Vojvodini. Šef hrvatske diplomacije je ocijenio i da je i „odabir trenutka objavljivanja” napada na Biščevića nepriličan zbog nedavnog incidenta skidanja hrvatske zastave s rezidencije veleposlanika.

    Što je HNV
    “Hrvatsko nacionalno vijeće (HNV) najviše je zastupničko tijelo Hrvata u Republici Srbiji, izabrano radi ostvarivanja prava na manjinsku samoupravu. Osnovano na temelju Zakona o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina iz 2002. godine, a djelokrug rada i nadležnosti detaljnije određene Zakonom o nacionalnim savetima nacionalnih manjina iz 2009. godine. Ono predstavlja hrvatsku nacionalnu manjinu u području službene uporabe jezika, obrazovanja, informiranja i kulture, sudjeluje u procesu odlučivanja ili odlučuje o pitanjima iz tih područja i osniva ustanove iz ovih područja.”

    Tako stoji na mrežnoj stranici HNV-a koji je upravo zbog toga i predviđeni sugovornik hrvatske vlade i njezinih predstavnika u Republici Srbiji, tumači za Jutarnji list sugovornik blizak hrvatskoj diplomaciji koji je molio da mu ne navodimo ime. Što je istovremeno odgovor na pismo koje je Tomislav Žigmanov uputio ministru vanjskih i europskih poslova Gordanu Grliću Radmanu.

    Sa Zrinjevca su za Jutarnji list rekli kako prigovori na račun hrvatskog ambasadora Hide Biščevića, izneseni u tom pismu, ne stoje. Između ostalog, po diplomatskom ustroju za problematiku hrvatske manjine u Vojvodini primarno je zadužen Generalni konzulat u Subotici. U sjedištu hrvatske diplomacije ističu da je riječ o privatnom pismu gospodina Žigmanova koji je čelnik Demokratskog saveza Hrvata Vojvodine koji je politička stranka koja na posljednjim izborima nije uspjela ući ni u Skupštinu Srbije ni u vojvođanska tijela vlasti.

    HNV, koji vodi Jasna Vojnić, a Žigmanov nije u vodstvu, kako smo doznali, ne dijeli njegovo mišljenje. Upravo zato je u listopadu prošle godine hrvatski ministar održao sastanak s predstavnicima hrvatske nacionalne manjine iz HNV-a i prisustvovao potpisivanju Ugovora o financijskoj potpori za izgradnju Hrvatske kuće u Subotici i kadrovsko osnaživanje hrvatske zajednice u Republici Srbiji koji su potpisali državni tajnik Središnjeg državnog ureda Vlade RH Zvonko Milas i predsjednica HNV-a Jasna Vojnić.

    Pohvalio ministra
    U veljači ove godine u razgovoru za Večernji list Tomislav Žigman pohvalio je rad ministra Grlića Radmana koji “dosljednim inzistiranjem na reciprocitetu djeluje posve odgovorno”. A zatim: “Također, naša je komunikacija i suradnja s Vladom Republike Hrvatske na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem izuzetno napredovala, a podrška koju trenutačno uživamo sve donedavno činila se nemogućom.” I tada je već naznačio da “sa mnom kao jedinim političkim prvakom hrvatske zajednice gotovo godinu dana nije službeno kontaktirao ni jedan predstavnik veleposlanstva ili generalnog konzulata Republike Hrvatske u Srbiji”. Što pokazuje da g. Žigmanov ne shvaća da je obveza ambasade i diplomatskih predstavnika održavati veze sa zemljom primateljicom. Ili, kako nam je rekao jedan bivši, vrlo uspješni hrvatski ambasador, “predstavnici hrvatske dijaspore ili manjine svoje probleme moraju rješavati u glavnom gradu zemlje u kojoj žive, a ne u Zagrebu ili hrvatskoj ambasadi”.

    Kad je riječ o najavi vlasti grada Subotice da će bunjevački jezik uvesti kao službeni, tu Zagreb ima čvrst stav. Šef hrvatske diplomacije Gordan Grlić Radman rekao je 4. ožujka da inicijativa uvođenja bunjevačkog jezika u službenu uporabu u Subotici nije u duhu dobrosusjedskih odnosa i pozvao srbijanska nadležna tijela da preispitaju svoju odluku.

    Statut Grada Subotice predviđa da se svakoj manjini koja ima udio od 15 posto na teritoriju omogući pravo na korištenje jezika. Skupina koja se naziva Bunjevcima i nije dio hrvatske manjine predstavlja oko 9 posto. Hrvatska taj problem vidi kao oživljavanje politike Slobodana Miloševića koji je, koristeći Bunjevce, želio podijeliti i oslabiti hrvatsku manjinu dok je Vojislav Šešelj otvoreno zastrašivao Hrvate po Vojvodini. I zato se protivi takvom rješenju. “Toj se inicijativi oštro protive Demokratski savez Hrvata Vojvodine (DSHV), Hrvatsko nacionalno vijeće (HNV) i Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, a prema stajalištu hrvatskoga veleposlanika u Srbiji Hidajeta Biščevića, prijedlog je zakonski i pravno neutemeljen”, objavila je hrvatska vlada tog dana.

    hidajet biščević Hrvati Hrvatska izdvojeno Srbija
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    30.06.2025

    Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH

    30.06.2025

    Južna Europa pod toplinskim valom – U Španjolskoj i do 46 stupnjeva

    30.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje

    Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH

    Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada

    HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM

    Kolumne

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.