Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”
    • Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem
    • Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”
    • Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica
    • Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?
    • Inzko u otvorenom pismu PIC-u apelira: S najvećom pažnjom odvagajte odluku o visokom predstavniku, posljedice bi mogle biti nepopravljive
    • Istraživanje o prisutnosti žena u medijima – Pehlić: “Nikada ne možete uvrijediti muškarca kao što možete uvrijediti ženu”
    • Trump šalje američkog generala za novog veleposlanika u BiH
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Energetika
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Samo dobre stvari
    • Kontakt
    Republika
    Uncategorized

    Mostar dobio proračun – više od 91 milijun KM

    republikaBy republika15.04.2021No Comments4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Gradsko vijeće Mostara danas je usvojilo proračun Grada Mostara za 2021. godinu u iznosu od 91.161.151 KM. Na plaće će se utrošiti 15.886.480 KM, dok je za materijalne troškove predviđeno 17.658.932 KM.

    Predsjednik GV Mostara Salem Marić optimistično je kazao da za Mostar dolaze neka bolja vremena, dok je gradonačelnik Mario Kordić ustvrdio da je proračun i razvojni budući da će 20 posto sredstava otići na projekte u gradu.

    „Prije svega ja ću reći da su neki novi dani za Mostar došli, nadam se pozitivni i jedna pozitivna priča i da ovo Vijeće, zajedno s gradonačelnikom i Gradskom upravom ima snage, i da konačno iz Mostara idu fine poruke. Usvojili smo dvije ključne odluke za Mostar – proračun i odluku o izvršenju proračuna. U nastavku nas očekuju dvije jako bitne odluke, jedna je o davanju ovlaštenja u javnim poduzećima, kojima je vlasnik Grad, a druga o donošenju javnog interesa za glavnu ulicu od Hita – od kružnog toka do hotela Ero. Nadam se da ćemo danas usvojiti i te odluke i suguran sam da u ovoj godinu, uz još jednu krucijalnu odluku, odluku o legalizaciji, Gradsko vijeće i Gradska uprava dalo puni doprinos i opravdalo očekivanja Mostaraca“, poručio je Marić, javlja Hercegovina.info.

    Gradonačelnik je pak poručio da je proračun preduvjet da se počne s radom.

    „Sretan sam da smo uspjeli donijeti gradski proačun, kao najvažniji dokument Grada, da bi napravili idući korak. Pitali ste je li on razvojan. S ozirom da je 20 posto proračuna predviđeno za projekte u Gradu Mostaru moram reći da je i razvojan. Naša obveza je da već od sutra operacionaliziramo proračun, odnosno taj novac počnemo trošiti na pravi način i transparentno. Vidim da me već kritiziraju i pitaju što je to gradonačelnik napravio. Mislim da smo puno napravili samom činjenicom da je proračun donesen. Slijede još dvije važne odluke, koje će, nadam se, isto proći, a one su preduvjet preslagivanja javnih poduzeća, jer nam je to sljedeća velika misija u ovoj godini, da dođu nove uprave i pokrene se čitav grad“, ustvrdio je Kordić kazavši da je protočnost rada Vijeća plod dobre i svakodnevne komunikacije.

    Amandmana je bilo. HRS je tražio da se sredstva s konta 614323 Financiranje parlamentarnih grupa vijećnika u Gradskom vijeću – 520.000,00 KM prebace na sljedeće iznose, na navedena konta i za navedene namjene: 681421 – Transferi pojedincima – naknade za novorođeno dijete (400 KM po djetetu) 390.000 KM, 681421 – Transferi pojedincima – jednokratna naknada za pomoć roditeljima njegovateljima djece s teškim invaliditetom koji zahtjevaju 24satnu skrb 20.000 KM, 681421 – Transferi pojedincima – pomoć žrtvama obiteljskog nasilja 20.000 KM, 614526 – Subvencije za potporu mladima za startup poduzeća 50.000 KM, 614432 – Subvencije za zapošljavanje osoba s invaliditetom 40.000 KM, a što je odbijeno.

    Potom su tražili da se s konta 821372 – nabavka urbanog mobilijara 120.000 – odustane od nabave svjetlećih ukrasnih elemenata u iznosu od 60.000,00KM a sva planirana sredstva uložiti u igračke za djecu s poteškoćama i invaliditetom (edukativne ploče prilagođene djeci s teškoćama i igračke koje pomažu razvoju motoričkih sposobnosti) u parku Zrinjevac, te da se s računa 821372 60.000 KM usmjeriti za rekonstrukciju postojećih vanjskih igraona u skladu sa standardima prema rezultatima procjena sigurnosnih rizika igraona, što im je djelomično usvojeno.

    SDP BiH je tražio novce za Sigurnu kuću, za sufinanciranje troskova potpomognute oplodnje, što je odbijeno. Treći amandman je bio da se daju sredstva UG Pravo na grad, na što je kazano da će im se vjerovatno dati 5.000 iz tekuće rezerve. Četvrti amandman bila je izgradnja trotoara u Raštanima, što su povukli jer je već bilo predviđeno. Vijećnik Adil Šuta tražio je više sredstava za Caritas i Merhamet, a tražena su i sredtva za majke.

    Međutim, u proračunu Mostara za 2021. opet se nisu našle majke i djeca, te je izostalo uvrštavanje naknada za novorođenčad. Najmlađi i najvažniji Mostarci opet su na čekanju, možda ih se uvrsti nakon rebalansa. Podsjetimo, za razliku od susjednih općina i gradova koji to obilato čine, Mostar nema podršku rađanju djece, makar simboličnu. I ovaj grad muku muči s iseljavanjem mladih obitelji, koje nemaju pomoć ni pri kupnji prve nekretnine. Najveća zamjerka gradskom proračunu su upravo te dvije stavke, koje su morale biti uvrštene.

     

    /Republikainfo.com/

     

     

    #mostar proracun
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Hrvatski i talijanski uvjeti za priznanje Palestine: Puštanje izraelskih taoca, prekid sukoba i Hamas bez vlasti – teško

    23.09.2025

    Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada

    30.06.2025

    Suludi skok sa Starog mosta, a potom i batine, dobio je Luca Bont, Švicarac i svjetski adrenalinski ovisnik

    28.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Reiner o inicijativi DP-a o hrvatskoj izbornoj jedinici u FBiH: “Bez suglasnosti triju konstitutivnih naroda nema promjene Ustava”

    Cijela BiH, kao i Balkan, pod meteo upozorenjem

    Richard Gere o Trumpu: “Tko bi pomislio da takav manijak može postati predsjednik SAD-a?”

    Dodikova ‘kažnjenička bojna lobista’ – Plaća 100.000 dolara mjesečno američkog generala-lobistu, oštre kritike Trumpovih pristalica

    Nastavak ročišta pred Vrhovnim sudom FBiH u predmetu ‘Tulumović i ostali’ – Slučaj ili apsurd koji će se izučavati na fakultetima?

    Kolumne

    E, boli te k…. za koga navijam

    Sloboda: Najbolje upotrijebiti do označenog datuma

    Topić: Švicarski model je ipak najbolje rješenje za BiH

    Koje je liberalno stajalište o ZDS-u, nacističkom i komunističkom znakovlju?

    Promo

    U Sarajevu premijera filma ‘Prova, kora i pokora’ o ženama koje su nakon Drugog svjetskog rata ostale same

    Pjesničko-likovna večer ‘Na oltaru ljubavi’ Vesne Oborine

    IV. okrugli stol Zaklade – ‘Ljudsko bratstvo i sestrinstvo’ – interdisciplinarni dijalog o temeljima društvenekohezije

    Konferencija ‘Trebinje 2026: Gradimo regiju’ okuplja građevinsku elitu, investitore i stručnjake

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.