Podsjetimo da je upravo zbog teze i mišljenja o stjecanju kolektivnog imuiteta na korona virus, svojedobno sa dužnosti šefa epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo HNŽ-a smijenjen dr. Erdin Alajbegović i to nakon što je javno krajem listopada prošle godine iznio tezu kako postoji mogućnost da je Hercegovina stekla kolektivni imunitet na koronavirus, piše Dnevni list.
Tek oko 980 građana do sada se prijavilo domovima zdravlja i Zavodu za javno zdravstvo Zapadnohercegovačke županije da želi primiti cjepivo protiv korona virusa. Od toga broja iz ŽZH-a se do sada prijavilo njih 109, a iz ostalih županija 871. S obzirom da u ŽZH-u, po popisu stanovništva iz 2013. godine, živi 97.893, prijavljenih tek 109 za cijepljenje je zanemariv broj, ali i pokazatelj stajališa o cijepljenju protiv korona virusa žitelja ove županije. Iz ove županije su prije najavili nabavku ruskog cjepiva ‘Sputnik V’ protiv korona virusa, a koje se već nabavlja i za Republiku Srpsku, no sada ističu kako će prvo sačekati hoće li država ispuniti obećanje oko nabavke cjepiva putem COVAX mehanizma (Mehanizam za globalni pristup cjepivu za sprječavanje širenja COVID-19) kako građani ne bi plaćali komercijalnu cijenu cjepiva, koja bi za potrebne dvije doze iznosila oko 36 KM po osobi. No, tu je i još jedna novina.
Kolektivni imunitet?
Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH još nije izdala dozvolu za stavljanje u promet ruskog cjepiva ‘Sputnik V’ protiv koronavirusa koje je u ponedjeljak stiglo u BiH, a namijenjeno je Republici Srpskoj. “Navedeno cjepivo nema dozvolu za stavljanje u promet izdanu od strane ove Agencije (nije registrirana). Ujedno treba naglasiti da ni zahtjev za izdavanje navedene dozvole nije od strane proizvođača/ovlaštenog zastupnika podnesen ovoj Agenciji. Ali, navedeno nije zapreka da cjepivo stigne do građana”, kazali su iz Agencije.
Ističu da, ukoliko cjepivo nije registrirano, ipak “njezin uvoz mogu rješenjem odobriti entitetska ministarstva nadležna za poslove zdravlja i Odjel za zdravstvo Brčko Distrikta na osnovu člana 66, stav 3. Zakona”.
“Sačekat ćemo državu, ukoliko se ne dogodi da nam nabave besplatno cjepivo AstraZeneca, mi ćemo krenuti u nabavku Sputnika, koji je sličan AstraZeneci, izjavila je za portal Jabuka.tv ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo ŽZH dr. Andrea Jurić.
“Apeliramo na građane da prime cjepivo. Prva ću se javno cijepiti, jer ono što nas čeka i što nam prijeti nije nimalo bezazlena stvar. Mi jesmo stekli nekakav kolektivni imunitet, to je sigurno i neosporno, ali treba se cijepiti za ono što dolazi. Bolje da čovjek sam malo istražuje oko cjepiva, da se informira sa svojim liječnicima jer nije svako cjepivo isto. Da se raspituju što je za njih bolje, važno je cijepiti se, važno je to raditi sada. Jer nitko nas neće zaštititi kada dođe ponovno. Opasnost nije prošla, čeka nas još toga”, rekla je Jurić.
Ovo je već drugi od strane medicinskih stručnjaka i teze o kolektivnom imunitetu na korona virus.
Podsjetimo da je upravo zbog teze i mišljenja o stjecanju kolektivnog imuiteta na korona virus, svojedobno sa dužnosti šefa epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo HNŽ-asmijenjen dr. Erdin Alajbegović i to nakon što je javno krajem listopada prošle godine iznio tezu kako postoji mogućnost da je Hercegovina stekla kolektivni imunitet na koronavirus.
Podsjetimo, smijenjeni Alajbegović za Klix.ba je kazao da su žitelji HNŽ-a, prema broju zaraženih i oporavljenih osoba, najvjerojatnije već stekli imunitet na Covid 19.
O kolektivnom imunitetu govorilo se već u listopadu prošle godine
“Nakon statističke obrade podataka i unosa učinka provedenih mjera dolazimo do vrlo zanimljive činjenice, da je na području HNŽ nakon 103 dana od pojave Covid-19 broj oporavljenih osoba dostigao potreban za kolektivni imunitet na Covid-19. U svim zemljama svijeta pa tako i kod nas prilikom donošenja mjera za sprečavanje širenja zaraznih bolesti koristi epidemiološko modeliranje”, rekao je Alajbegović, pojasnivši da se u svom radu koristio SIRE epidemiološkim modelom kako bi utvrdio učinak mjera, kao i trenutno stanje u širenju Covid-19.
“Činjenicu da smo postigli kolektivni imunitet opravdava i veliki broj osoba pozitivnih na Covid-19, ali bez simptoma, jer osobe koje su u prethodnom periodu prebolovale bolest, zbog ispoljavanja lakših simptoma nisu se obraćale liječniku”, pojasnio je Alajbegović te dodao da se mali broj osoba s općim infektivnim simptomima, koji se trenutno registrira, može pripisati nespecifičnosti PCR testa, jer kao što je poznato, PCR na Covid-19 može se pokazati pozitivan na još 64 vrste bakterija, gljivica i virusa.
“Činjenica da postoji mogućnost da smo dosegli kolektivni imunitet, u narednom periodu bi trebala nagnati donositelje mjera na izradu detaljnije analize broja oboljelih po općinama kako bi mogli izdvojiti područja sa stečenim imunitetom i na koja u narednom periodu ne bi trebalo primjenjivati mjere za sprječavanje širenja Covid-19”, zaključio je Alajbegović te tako izazvao i reakciju Kriznog stožera i na koncu – svoju suspenziju.
Županijski stožer demantirao glavnog županijskog epidemiologa
Iz Kriznog stožera Ministarstva zdravstva, rada i socijalne zaštite HNŽ-a tada su reagirali na riječi šefa epidemiološke službe istaknuvši da je “stanje prouzročeno koronavirusom jako ozbiljno i da nema mjestu govoru o kolektivnom postizanju imuniteta”.
“Izjava doktora Erdina Alajbegovića o kolektivnom imunitetu u HNŽ-u nije službeni stav Zavoda za javno zdravstvo niti Kriznog stožera Ministarstva zdravstva rada i socijalne zaštite, nego se radi isključivo o njegovom osobnom mišljenju. O tome najbolje govore pokazatelji na dnevnoj razini o broju zaraženih, broju smještenih u bolnicu, kao na žalost i o broju umrlih. Stoga je potrebno i dalje maksimalno biti odgovoran i poštovati sve zapovjedi i preporuke Stožera kako na županijskoj, tako i na Općinskoj, Gradskoj i Federalnoj razini”, tada je kazao glasnogovornik Kriznog stožera HNŽ-a Pero Pavlović, podsjeća Dnevni list.
/Republikainfo.com/