Close Menu
Republika
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Najnovije
    • Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%
    • Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje
    • Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH
    • Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada
    • HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM
    • Kineski BYD ulaže 81 milijun eura u proizvodnju električnih autobusa u Mađarskoj
    • Zbog e-cigareta pojavila se nova razorna vrsta upale pluća
    • Trenutak užasa na pozornici: Beyonce umalo ispala iz letećeg automobila
    Republika
    • Naslovnica
    • Izdvojeno
    • Vijesti
    • Top teme
    • Global
    • Ekonomija
    • Zdravlje i Ljepota
    • Scena
    • Kolumne
    • Kontakt
    Republika
    Izdvojeno

    Olivér Várhelyi , komesar EU za proširenje: “BiH nije fenjeraš na putu ka EU”

    republikaBy republika07.05.2020No Comments5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    „Bosna i Hercegovina je krenula naprijed. To mi ulijeva nadu da ću vrlo brzo krenuti u razgovore s vodstvom u BiH“, izjavio je Olivér Várhelyi , komesar EU za proširenje u intervjuu za Deutsche Welle.

    Razgovarao: Bend Rigert/Deutsche Welle

    DW: Koliko je pandemija korona virusa promijenila Vaš strateški pristup i Vašu politiku prema Zapadnom Balkanu?

    -Vjerujem da je pandemija još više ojačala naše obveze prema Zapadnom Balkanu. Ako pogledate što mi sada radimo, vidjez ćete da smo u svih šest država odmah poslali praktičnu pomoć. Od prvog dana smo u kontaktu kako bismo im pomogli u krizi. Drugi središnji element je naravno nužnost da se sada strateški investira u regiju. To vrijedi kako za politiku, tako i za gospodarstvo. Mogli bismo, a i trebalo bi, puno više učiniti u gospodarskom smislu. Nadam se da ću u tom pogledu dobiti jasne smjernice šefova država i vlada.

    Crna Gora i Srbija su države koje su najdalje odmakle na putu ka članstvu u EU, iako se srpski predsjednik, Aleksandar Vučić u posljednje vrijeme žali kako ga je EU u pandemiji ostavila na cjedilu. On kaže da nema europske solidarnosti. Što Vi kažete na to? Okreće li se on sada više Kini ili SAD?

    -To stalno slušam. Ali, ako se pogleda što je predsjednik Vučić rekao posljednjih tjedana, onda se vidi da je vrlo zahvalan na našoj solidarnosti, koju je iskusio iz Europe. Mislim da su tu njegove javne izjave bile vrlo jasne. Ono što smo mi isporučili imalo je smisla. Istinsku pomoć možete vidjeti na licu mjesta. A to je sada sve iza nas. Pomoć je pomoć, bilo da dolazi od nas ili od drugih. Ako mi možemo pomoći, onda bi to trebali i uraditi.

    Albanija i Makedonija čekaju na otvaranje pristpunih pregovora.Francuska je prethodno zahtijevala i dobila reviziju procesa pristupanja Uniji. Je li EU zaista spremna za ozbiljne pregovore o članstvu?

    -Da, mislim da, da. EU je spremna. Sve države članice su se u ožujku obvezale na otpočinjanje pregovora s obje zemlje. Uvjeren sam da ćemo to sada učiniti. Mislim da su to stvari europske kulture pregovaranja, da postoje zapreke i napretci. Na kraju se računa postignuto. Ako pogledate na to što radi aktualna Europska komisija, onda ćete vidjeti da je tema Zapadni Balkan i proširenje ponovo na dnevnom redu. Šefovi će se time pozabaviti, čak i usred korona-krize. Mislim da je to vrlo jasno priznanje od strane EU.

    Imate li konkretan datum za početak pregovora sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom? Kad počinjete?

    -Razumijete da je s koronom na dnevnom redu vrlo teško odrediti točan datum. Ali, mogu vam sa sigurnošću kazati da mi vrlo, vrlo naporno radimo kako bismo predstavili godišnje izvješće o proširenju. U njemu će biti sadržan i prijedlog za konkretan okvir pregovora. To je prvi korak ka istinskim pregovorima. Europska komisija ne gubi vrijeme. Činimo sve kako bi proces što je brže moguće krenuo naprijed.

    Kosovo i Bosna i Hercegovina su još uvijek daleko od službenih pregovora o učlanjenju. Kada će, primjerice, Kosovo i Srbija riješiti problem pitanja državnosti i granica? Vidite li tu neku šansu?

    -Mislim da će se za to ukazati prilika nakon izbora u Srbiji (21. lipnja prim. red). Mislim da bismo tada mogli početi vrlo brzo raditi na rješenju. U kontekstu pandemije korona virusa, vidio sam vrlo pozitivne signale. Na primjer „zeleni koridor”, koji je uspostavljen u cijeloj EU za prekogranični promet robe i kamiona, uspostavljen je i u cijeloj regiji Zapadnog Balkana. I to je pozitivan signal. To je vrlo obećavajuće kada se radi o rješenju posljednjih problema između Srbije i Kosova.

    SAD su posredovale u jednom dogovoru između Kosova i Srbije, koji je čini se opet propao na Kosovu. Jesu li SAD konkurent za Vas kada se radi o rješenju ovog pitanja?

    -Vidite, ovdje nije riječ o utrci. Ovaj problem puno je važniji od pitanja tko će se na kraju kititi posredničkim uspjehom. Mi smo Sjedinjenim Državama strateški partner u toj regiji.  Mi trebamo zajedno raditi. Što se mog dijela posla tiče, spreman sam da u tom smislu dam doprinos. Ja ću se i dalje koliko je moguće snažno zalagati.

    Koje perspektive vidite za Bosnu i Hercegovinu? Zar ova zemlja ne nazaduje kada je riječ o pitanju proširenja? Je li ova zemlja ‘fenjeraš’?

    -Ne, mislim da ne. Otkako je konačno formirana vlada, odmah su donesene ozbiljne odluke. Prije nekoliko dana vladi je pošlo za rukom da se dogovori o svih 14 pitanja koje je Bosna i Hercegovina morala uraditi prije nego postane kandidatkinja za članstvo u EU. Sada smo usvojili konkretan raspored. Mi smo sastavili popis od 14 zahtjeva, koji bi se morali ispuniti na putu ka članstvu. To što se ovdje krenulo naprijed mi ulijeva nadu da ću vrlo brzo krenuti u razgovore s vodstvom u BiH. Trebali bi ostvariti napredak, iako možda ne do kraja godine, ali napredak ostaje moj osobni cilj.

     

    Olivér Várhelyi (48) je komesar EU za proširenje i europsku politiku susjedstva. Mađarski diplomata je prethodno bio stalni predstavnik svoje zemlje u institucijama EU u Bruxellesu. Várhelyi je 2004. sudjelovao u pregovorima o pristupanju Mađarske Europskoj uniji.

    BiH DW EU izdvojeno Oliver Varhelyi
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Related Posts

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    30.06.2025

    Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH

    30.06.2025

    Slovački ministar: “Možda bi Rusiji sve trebalo oprostiti”

    30.06.2025

    Comments are closed.

    Najnovije

    Elektroprivreda BiH najavila značajno poskupljenje struje za svojih 805.717 kupaca – kućanstvima za čak 6%

    Iran zabranio Starlink – kazna zatvor ili bičevanje

    Iz SDA oštro kritizirali Trojku, a za Nikšića traže istragu zbog imenovanja Hadžiomerovića za generalnog direktora RTV FBiH

    Grad Mostar počinje projekt recikliranja otpada

    HNŽ – ugovori za obnovu lokalnih prometnica Neuma, Stoca, Ravnog, Konjica i Jablanice vrijedni 1,65 milijuna KM

    Kolumne

    Putovnica i pasoš u rukama nitkova

    Govor oca nad grobom sina za koji povijest nema uzor

    Umjesto čestitke: Svjetski dan sloboda medija

    Topić: Papa Franjo čuvar

    Promo

    Mostar Bus od 16. lipnja uvodi ljetni vozni red

    Svjetski dan zaštite okoliša s HT Eronetom: Misli digitalno, djeluj ekološki

    U Mostaru Sajam braniteljskog poduzetništva

    Dokumentarni film ‘Vrijeme stradanja’ u Garevcu – sjećanje na tragična stradanja Hrvata Bosanske Posavine

    republikainfo.com
    Copyright 2024 Republikainfo.com
    • Impressum
    • Kontakt

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.