U spomen na Slobodana Praljka palile su se svijeće na mostarskom Trgu hrvatskih velikana – Rondou, kojem je zajedno sa Jadrankom Prlićem, Milivojem Petkovićem, Brunom Stojićem, Valentinom Ćorićem i Berislavom Pušićem 29. studenog prošle godine Haški sud potvrdio prvostupanjsku presudu od ukupno 111 godina zatvora zbog zločina nad Bošnjacima, uz kvalifikaciju udruženog zločinačkog pothvata.
Ova simbolična gesta inicijativa je HVIDRA-e i pridružili su joj se mnogi Mostarci Hrvati, a svijeće u spomen na Prljka palile su se i u mnogim drugim mjestima, Ljubukom, Grudama, Čapljini, Širokom Brijegu, Travniku, Busovači itd…
“Večeras smo se na poziv udruga proisteklih iz Domovinskog rata okupili ovdje da se prisjetimo lika i djela pokojnog generala Praljka koji je oličje morala, karaktera i domoljublja, a to je pokazao svojim činom na izricanju presude koja je jedna velika nepravda, bar što se njega tiče”, rekao je u izjavi za medije general bojnik Ilija Vrljić istaknuvši kako je za njega Praljak moralnavertikala.
“Učinio je sve da ’92 spasi zaštiti i oslobodi grad Mostar i dolinu Neretve. On sigurno za to ima najveće zasluge. Nažalost neki za koje je toliko učinio, su učinili sve da ga optuže i to ga je sve potaknulo na čin koji je napravio”, kazao je Vrljić.
No, na drugoj strani, tzv. istočnoj, Mostara odvijao se drugi scenarij jednog događaja od prije točno godinu dana – mostarski Stari most, spomenik pod zaštitom UNESCO-a, ponovno je poslužio kao ‘prjektor’ stavova Centra za mir i multietničku suradnju, direktora bivšeg gradonačelnika Mostara Safeta Oručevića i bio osvijetljen bojama i logom haškog suda. Također, upravo je haški sud presudio da je rušenje Starog mosta bio opravdan, legitiman vojni cilj jer se preko istog vršila opskrba i kretanje Armije BiH.
U priopćenju Centra za mir, tim povodom se ističe:
“Stari most u Mostaru bio je u znaku Međunarodnog suda pravde u Haagu. Drage Mostrake i Mostarci, Bosanci i Hercegovci, obilježimo svake godine 29. studeni upišimo ga doživotno u naše i sjećanje naših potomaka.
Obilježimo svake godine dan kad je Međunarodni sud pravde u Haagu izrekao presudu haškoj šestorci za udruženi zločinacki pothvat. Svjedoci smo nezapamćenih zločina u povijesti, ubijanja grada i nevinih ljudi, užasnih granatiranja, logora, silovanja, pljačke. Monstrumi su nam pretvorili dio grada u prah i pepeo, satirući sve što su generacije prije nas gradile i podizale vijekovima, uništavajući sve što ih je podsjećalo na prave mostarske vrijednosti kojima smo se vijekovima ponosili.
I ako nam je bila namijenjena koletivna smrt u opkoljenom dijelu grada, imali smo jedinstvo, mudrost, snagu za obranu, a nakon toga i još veću snagu za pomirenje i strpljivo građenje suživota u kojeg smo vjerovali. Na ovaj dan, sjetimo se svih žrtva u opsadi, poginulih, ranjenih, napaćenih, protjeranih i zatvaranih sugrađana. Mostar, grad heroj, znao je odgovoriti na tu agresiju i obranili smo se, sačuvali naš duh i krajnjim naporima kao žrtve, ponovo, vraćali sve naše vrijednosti i smbole.
Nakon ove povijesne presude, još ćemo jače i više graditi suživot, ali nikad s onima koji nisu spremni priznati presude Međunarodnih sudova i zlodjela koja su napravljena. Takvi se s nama ne mogu miriti. Čuvajmo kolektivno sjećanje i obilježavajmo ovaj datum kao Dan Pravde”.
Međutim, u Mostaru je prije godinu dana određena i njegova budućnost – godinama prije na 29. studenog, a posebno u bivšoj Jugoslaviji, obilježavao se Dan Republike – dan kada je ukinuta monarhija i sva prava kralja Petra II Karađorđevića te da se budućoj Jugoslaviji pripoje južnoslovenske teritorije koje su na kraju Prvog svetskog rata ostale u sastavu Italije, Istra, Zadar, Slovenačko primorje, Julijska krajina i druge.
No, izgleda da će 29. studenoga u Mostaru od sada biti još jedan datum koji će Mostarce s “ove i one” strane dodatno dijeliti i biti povod za nove tenzije. Barem dok se ne suoče s prošlošću, odupru trijumfalizmu i porivu za ekskluzivnog svojatanja Mostara te iskreno prihvate zajedničku budućnost.
Bez fige u džepu.
Ponajviše zbog svoje djece koja će tu budućnost živjeti u svom gradu.
(Republikainfo.com/V.Soldo)