Ministar obrane BiH Zukan Helez odbio je u utorak zahtjev vlasti Srbije da se vojnom helikopter ili zrakoplovu te države dopusti prelet zračnim prostorom BiH 8. i 9. siječnja, uz obrazloženje kako ne želi dopustiti da Beograd na taj način sudjeluje u obilježavanju neustavnog dana Republike Srpske (RS).
Zahtjev za suglasnost koja je nužna u ovakvim slučajevima, Ministarstvu obrane BiH uputilo je srbijansko veleposlanstvo u Sarajevu nakon najave da će gotovo svi ministri srbijanske vlade, predvođeni premijerom Milošem Vučevićem, doći u Banja Luku na obilježavanje Dana RS-a, unatoč presudi Ustavnog suda BiH koji je proslavu 9. siječnja označio neustavnom jer diskriminira Hrvate i Bošnjake koji žive u RS.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić također je ignorirao presude Ustavnog suda BiH i u ponedjeljak čestitao političarima iz RS neustavni praznik, no nije najavio dolazak u Banja Luku. Inače, u Banja Luci je povodom obilježavanja Dana RS-a najavljena svečana akademija te uobičajeni mimohod.
U RS-u se 9. siječnja godinama se i dalje obilježava unatoč presudi Ustavnog suda BiH.
“Odbio sam dati suglasnost za prelet vojnog aviona ili helikoptera Republike Srbije preko teritorije BiH a prema planu leta dostavljenom od veleposlanstva Republike Srbije u Bosni i Hercegovini na dane 8. i 9. siječnja 2025. godine. O svome odgovoru na ovaj zahtjev obavijestio sam OHR, NATO Stožer u Sarajevu, EUFOR i izaslanstvo EU u BiH”, napisao je ministar Helez na svom Facebook nalogu.
Helez je također naveo kako ovaj prelet helikoptera Srbije i posjet izaslanstva Ministarstva obrane Srbije nedvojbeno upućuje na zaključak da je namjera prisustva događajima vezanim za obilježavanje 9. siječnja, kojeg je 2015. i 2019. godine Ustavni sud BiH svojim odlukama proglasio neustavnim danom Republike Srpske.
“Nepoštivanje odluka Ustavnog suda u svim demokratskim državama predstavlja podrivanje vladavine prava, a izuzev toga, u Bih i potencijalno činjenje kaznenog djela. Sve strane potpisnice Daytonskog mirovnog sporazuma i svjedoci, svojim su potpisom garantirali poštivanje Daytonskog sporazuma u svim njegovim dijelovima, uključujući i Aneks 4., u kome se, izuzev nadležnosti, uređuju i organizacijsko ustrojstvo i procedure te konačnost i obveznost odluka Ustavnog suda. Nepoštivanje konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda u konačnici implicira kršenje Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH, što može imati nesagledive posljedice za mir i stabilnosti”, napisao je Helez.
On je također podsjetio kako je Srbija, ratificirajući ‘Deklaraciju svesrpskog sabora’ u dijelu kako “Svesrpski sabor očekuje da Republika Srpska nastavi obilježavati 9. siječanj kao Dan nastanka Republike Srpske i krsnu slavu”, osporava Odluke Ustavnog suda BiH te smatram kako najavljena posjeta može izazvati političke i sigurnosnu implikacije.
Helez, nadalje, također se osvće i na još jedan dio u ‘Deklaraciji svesrpskog sabora’, gdje se kaže kako ”Svesrpski sabor podržava politiku vojne neutralnosti Republike Srbije u odnosu na sve postojeće vojne saveze, a sa takvim političkim opredjeljenjem potpuno je suglasna Republika Srpska, koja će se boriti za očuvanje vojne neutralnosti u Bosni i Hercegovini”, te naglašava kako se time izravno krši Zakon o obrani BiH te kako je Srbija izvršila izravno miješanje u unutarnji i vanjski suverenitet BiH.
Objašnjavajući dalje razlog zašto nije dao suglasnosti Ministarstva obrane BiH za prelet srbijanskih letjelica zračnim prostorom BiH, Helez navodi:”Kao ministar obrane i službena osoba u instituciji BiH time ne bi poštovao konačnu i obvezujuću odluku Ustavnog suda BiH, a u konačnici bi bio i suučesnik u ometanju poštivanja i provođenja odluke Ustavnog suda, čime bi prekršio član 239. kaznenog zakona BiH, u kojemu je propisana kazna za sprječavanje, odnosno, na drugi način ometanje primjene, provođenja ili izvršenja odluke Ustavnog suda BiH. Tražim od vlasti Republike Srbije da poštuju parlamentarne, sudske i druge odluke institucija i organa države BiH i da shodno Daytonskom mirovnom sporazumu poštuju ustavni poredak BiH”, poručio je Helez.
Inače, 9. siječnja u RS-u se obilježava u znak sjećanja na taj datum iz 1992. kada je dio zastupnika srpske nacionalnosti u skupštini tadašnje SR BiH protuzakonito proglasio uspostavu “republike srpskog naroda” unutar BiH, definirajući kako krajnji cilj ujedinjenje tog dijela BiH sa Srbijom.
Tada je počeo progon hrvatskog i bošnjačkog stanovništva iz dijelova BiH koje je kontrolirala Srpska demokratska stranka (SDS), predvođena Radovanom Karadžićem, kojega je Haaški tribunal osudio na doživotni zatvor zbog odgovornosti za genocid i ratne zločine.
Podsjetimo i kako je ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković prošle godine i u dva navrata također zabranio prelet helikoptera Srbije s potpredsjednikom Aleksandrom Vulinom tijekom posjeta Palama i Čapljini.
“Kada sam pomislio da nirko neće biti glup kao Elmedin Konaković koji mi zabrani da doletim u BiH, ali ne može da zabrani da se dovezem u BiH, javio se Zukan Helez da Vladi Srbije zabrani da doleti vojnim zrakoplovima na proslavu Dana Republike Srpske”, komentirao je Vulin u pisanoj izjavi koju je prenijela RTRS.
/Desk/